Kişisel GelişimYaşam

Mucize Nedir?

Mucize Nedir? yazımızda mucize yapma gücü verilenler, keramet sahipleri, dünyada en büyük mucizenin ne olduğu hakkında yazdık.

Mucize Nedir?-Bebekler

Mucize Nedir ve Mucizevi İşleri Yapma Gücü Kimlere Verilir?

Hayatta gerçekleşen imkansız olayların gerçekleşmesine halk arasında mucize denilir. Fakat mucizeleri gerçekleştirmek sadece peygamberlerin özelliklerindendir. Yalnızca peygamberler mucize işler yapabilirler. Bu da Allah (c.c)‘ın emriyle peygamberler vasıtasıyla insanlara gösterilir. Şimdiki zamanda inanılmaz olayların olması mucize misali olarak adlandırılması gerekir. Mucizevi işler yapmak sadece peygamberlerin yapabileceği bir vasıftır. Son peygamber olan Hz. Muhammed (s.a.v)‘den sonra peygamber gelmeyeceğine göre mucizevi olaylar bitmiştir.

Ölmeden Önce Evlatlarınıza Mal

Mucize Kullanma Nedenleri

Allah (c.c)’ın dinini, Allah’ın kullarına anlatırken, inanmayanlar ve akıllarına yatmayanların yaratıcı kavramını daha iyi anlamaları için mucize şeyler yapılmıştır. Tabi inanmak istemeyen insanlar tekrardan bir bahane üretip inanmamayı seçmiştir. Nasıl bir beyinle bu kararı alıyorlar insan şaşıyor. İnkar edenler bu mucizelerle aciz bırakılırdı. Böbürlenen ve kendini bir şey zanneden insanların doğru yolu bulması için peygamberler Allah’ın emriyle mucizeler gösterirdi. Bu kadar mucizeye rağmen, akıllanmayıp yanlış yolu seçenler ve ayrıca zulmetmeye devam edenlerin üzerine de cezalar gönderilirdi.

Keramet Sahipleri Kimlerdir?

Evliyaullah olan alimler keramet gösterme gücüne sahiptirler. Ama her zaman kerametlerini göstermezler. Allah dostları gönülden birbirleriyle konuşabilirler. Ağzını açmadan birbirleriyle gönülleri aracılığıyla konuşabilirler.

En Büyük Mucize Kuran-ı Kerim

İslamiyet’in en büyük mucizesi Kuran-ı kerimdir. Kuran-ı kerimi bolca okuyup yaşantımıza uyarlamalıyız. Bakara süresi 23.ayette yazılan, Allah buyuruyor ki; eğer kulumuza (Hz. Muhammed (s.a.v) )indirdiğimiz (kur’an) hakkında şüphede iseniz, haydin onun benzeri bir süre getirin ve eğer doğru söyleyenler iseniz, Allah’dan başka şahitlerinizi çağırın (ve bunu ispat edin). Bu kadar müthiş bir kitabın olması bizim için bir mucizedir. Hiçbir insan Kuran-kerim gibi bir kitap yapamaz. Hayatımızı yaşarken Kuran-kerimi kılavuz olarak kullanmalıyız. Sıkıntılardan kurtulma ve ahirete hazırlanmada tüm ihtiyaçlarımızı karşılamaktadır. Allah’ın şuan da yaşadığımız dünyadaki tüm şeylere baktığımızda bir mucize görebiliriz. Her şeyin Allah’ın dilemesiyle olduğunu anlamamız gerekir. Dilimizden ve kalbimizden her zaman şükür etmemiz gerekir. İnsan şükür ettikçe rahatlar ve yaratıcısını anmayla kendi öz benliğine kavuşur. Yaradılışımız en büyük mucizelerdendir.

Mucize Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir