İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mucize Nedir?

Mucize Nedir? yazımızda mucize yapma gücü verilenler, keramet sahipleri, en büyük mucizenin ne olduğu hakkında yazımızı hazırladık.

mucize-yaradilis-hikmeti

Mucize Nedir ve Mucizevi İşleri Yapma Gücü Kimlere Verilir?

Hayatta gerçekleşen imkansız olayların gerçekleşmesine halk arasında mucize denilir. Fakat mucizeleri gerçekleştirmek sadece peygamberlerin özelliklerindendir. Yalnızca peygamberler mucize işler yapabilirler. Bu da Allah (c.c)‘ın emriyle peygamberler vasıtasıyla insanlara gösterilir. Şimdiki zamanda inanılmaz olayların olması mucize misali olarak adlandırılması gerekir. Mucizevi işler yapmak sadece peygamberlerin yapabileceği bir vasıftır. Son peygamber olan Hz.Muhammet (s.a.v)‘ten sonra peygamber gelmeyeceğine göre mucizevi olaylar bitmiştir.

kuran-i-kerim

Mucize Kullanma Nedenleri

Allah (c.c)’ın dinini Allah (c.c)’ın kullarına anlatırken inanmayanlar ve akıllarına yatmayanların yaratıcı kavramını daha iyi anlamaları için mucize şeyler yapılmıştır. Tabi inanmak istemeyen insanlar tekrardan bir bahane üretip inanmamayı seçmiştir. Nasıl bir beyinle bu kararı alıyorlar insan şaşıyor. İnkar edenler bu mucizelerle aciz bırakılırdı. Böbürlenen ve kendini bir şey zanneden insanların doğru yolu bulması için peygamberler Allah (c.c)’ın emriyle mucizeler gösterirdi. Bu kadar mucizeye rağmen, akıllanmayıp yanlış yolu seçenler ve ayrıca zulmetmeye devam edenlerin üzerine de ceza olarak gönderilirdi.

Keramet Sahipleri Kimlerdir?

Evliyaullah olan alimler keramet gösterme gücüne sahiptirler. Ama her zaman kerametlerini göstermezler. Allah (c.c) dostları gönülden birbirleriyle konuşabilirler. Ağzını açmadan birbirleriyle gönülleri aracılığıyla konuşabilirler.

En Büyük Mucize Kuran-ı Kerim

İslamiyet’in en büyük mucizesi Kuran-ı kerimdir. Kuran-ı kerimi bolca okuyup yaşantımıza uyarlamalıyız. Bakara süresi 23.ayette yazılan, Allah (c.c)buyuruyor ki; eğer kulumuza (Hz.Muhammet (s.av) )indirdiğimiz (kur’an) hakkında şüphede iseniz, haydin onun benzeri bir süre getirin ve eğer doğru söyleyenler iseniz, Allah (c.c)’dan başka şahitlerinizi çağırın (ve bunu ispat edin). Bu kadar müthiş bir kitabın olması bizim için bir mucizedir. Hiçbir insan Kuran-kerim gibi bir kitap yapamaz. Hayatımızı yaşarken Kuran-kerimi kılavuz olarak kullanmalıyız. Sıkıntılardan kurtulma ve ahirete hazırlanmada tüm ihtiyaçlarımızı karşılamaktadır. Allah (c.c)’ın şuan da yaşadığımız dünya da ki tüm şeylere baktığımızda bir mucize görebiliriz. Her şeyin Allah (c.c)’ın dilemesiyle olduğunu anlamamız gerekir. Dilimizden ve kalbimizden her zaman şükür etmemiz gerekir. İnsan şükür ettikçe rahatlar ve yaratıcısını anmayla kendi öz benliğine kavuşur.  Yaradılışımız en büyük mucizelerdendir.

Mucize Nedir?

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir