İçeriğe geç
Anasayfa » Sağlık » MS’e Ne Sebep Olur? Belirtileri, Koşulları ve Bilmek İsteyeceğiniz Diğer Şeyler

MS’e Ne Sebep Olur? Belirtileri, Koşulları ve Bilmek İsteyeceğiniz Diğer Şeyler

MS'e Ne Sebep Olur?

MS‘e Ne Sebep Olur? Belirtileri, Koşulları ve Bilmek İsteyeceğiniz Diğer Şeyler

MS'e Ne Sebep Olur?

MS’e Ne Sebep Olur?

Multipl skleroz, beyni ve omuriliği etkileyen otoimmün bir hastalıktır. Bu durum, bağışıklık sisteminiz, beyninizdeki ve omuriliğinizdeki sinir liflerini kaplayan yağlı beyaz tabaka olan miyelininizi vücudunuzun bir parçası olarak tanımadığında ortaya çıkar. Beyaz kan hücreleri miyelini yabancı bir istilacı sanarak ona saldırır. Daha fazla miyelin yok edildiğinde, beyinden vücudun geri kalanına olan iletişim de yok olur.

Yaklaşık 2,8 milyon insan multipl skleroz ile yaşıyor – 2013’teki tahminlere göre %30’luk bir artış. Sayı her ülkede arttı ve büyümeye devam etmesi bekleniyor. Multipl skleroz her yaşta ortaya çıkabilir ve hastalığın gelişimine katkıda bulunabilecek çeşitli nedenler vardır. İşte nedenlerinden semptomlara ve ne zaman doktora görüneceğinize dair bilmeniz gerekenler.

Holy Name Tıp Merkezi’nde multipl skleroz konusunda uzmanlaşmış bir nörolog olan Mary Ann Picone, iki multipl skleroz vakasının aynı olmadığını söylüyor. Bazı insanlar yürüme veya konuşma yeteneklerini kaybederken, diğerleri vücudun birçok yerinde yorgunluk veya karıncalanma hissi hissedebilir. “Beyinde ve omurilikte miyelin kaybının olduğu yerde, ne kadar miyelinin kaybolduğu ve ne kadar iltihaplanma olduğu, insanların farklı semptomlara sahip olmasına neden olabilir.” İşte multipl sklerozun en yaygın nedenleri:

MS Hastalığı Nedir? Multpl Skleroz

Genetik – MS’e Ne Sebep Olur?

Dr. Picone, ailesinde multipl skleroz öyküsü olan kişilerin, yaşamda hastalığa yakalanma şansının daha yüksek olduğunu söylüyor. Yakın bir aile üyesinde (ebeveyn veya kardeş) multipl skleroz varsa risk daha da artar.

Çoklu genler, multipl skleroz riskine katkıda bulunur. NYU Long Island Kapsamlı Multipl Skleroz Merkezi’nin bir nörolog ve yöneticisi olan Josef Gutman, HLA genleri olarak bilinen bazı bağışıklık sistemi genlerinin, multipl skleroz için bir miktar risk ile ilişkili olduğunu söylüyor. Her ne kadar bu genlere sahip olmanın hastalığı otomatik olarak kapacağınız anlamına gelmediğine dikkat çekse de. “Meme kanseri için BRCA geni gibi değil” diye açıklıyor. “Klinik olarak test edilmeye değer hale getirmek için büyük ve önemli bir risk taşımıyorlar.”

D Vitamini Seviyeleri – MS’e Ne Sebep Olur?

Yale Tıp Fakültesi’nde multipl skleroz ve nöroimmünoloji konusunda uzmanlaşmış bir nörolog olan Sharon Stoll, düşük D vitamini seviyeleri ile artmış multipl skleroz riski arasında güçlü bir ilişki olduğunu söylüyor. Tam tersi, yüksek D vitamini seviyeleri daha az risk anlamına gelir. Dr. Stoll, ekvatordan uzak bölgelerde vaka görme olasılığınızın daha yüksek olduğunu söylüyor. Bunun nedeni ekvatordan uzak olmanın daha az güneş ve dolayısıyla daha az D vitamini anlamına gelmesidir.

Picone, Porto Riko gibi tropik bölgelerde daha fazla multipl skleroz vakasının görüldüğü son on yılda bu bağlantının zayıfladığını belirtse de. “Güneşe çok fazla maruz kalma olmasına rağmen, güneşle ilgili olabilir [güçlü bir şekilde parlıyor] ve herkes bunu önlemek için güneş kremi kullanıyor. Cilt kanseri,” o anlatıyor. “Fakat güneş kremi D vitamininin güneş ışığından daha az emilmesi anlamına gelir.” Dr. Stoll, Orta Doğu gibi sıcak iklimlerde, insanların güneşe maruz kalmayı engelleyerek örtbas etme eğiliminde oldukları için multipl skleroz vakalarının artabileceğine dikkat çekiyor.

Epstein Barr Virüsü – MS’e Ne Sebep Olur?

Bir araştırma çalışması, bu yılın başlarında Epstein-Barr virüsünden kaynaklanan enfeksiyonun multipl sklerozun önde gelen nedenlerinden biri olduğunu keşfettiklerinde manşetlere taşındı. Dr. Stoll, “Epstein-Barr virüsüne erken maruz kalmak mutlaka tetikleyici değildir,” diye açıklıyor. “Ama multipl skleroz olması gerekiyor.”

Epstein-Barr virüsü çok yaygındır ve dünya nüfusunun yaklaşık %90’ına virüs bulaşmıştır. Dr. Stoll, bunun insanların %90’ının multipl skleroz geliştireceği anlamına gelmediğini söylese de, diğer tetikleyiciler hastalık riskini etkiler. Bunun yerine, bilimsel kanıtlar, özellikle gençlik yıllarında Epstein-Barr enfeksiyonunun, yaşamın ilerleyen dönemlerinde multipl skleroz alma riskinizi büyük ölçüde artırdığını göstermektedir.

Dr. Picone, “Bu, gelecekte multipl sklerozun önlenmesine de yardımcı olabilecek Epstein Barr Virüsü için bir aşı geliştirebileceğimiz anlamına gelebilir” diye ekliyor.

Multipl skleroz nedenleri hakkında yaygın yanılgılar

Birkaç genetik ve çevresel faktör, bir kişinin multipl skleroz riskini artırır. Ancak multipl sklerozun diğer iddia edilen nedenleri üzerinde bazı yanılgılar var.

Kovid-19 Enfeksiyonu

Nörologlar, viral veya bakteriyel bir enfeksiyonun altta yatan herhangi bir semptomu alevlendirebileceği veya kötüleştirebileceği konusunda hemfikir olsa da, özellikle COVID-19 enfeksiyon sizi multipl skleroza daha duyarlı hale getirmez. Dr. Stoll, “Daha nadir görülüyor, bu şaşırtıcı çünkü COVID vücutta ve zihinsel olarak stresli olduğu için daha fazla nüks ve omurilik lezyonu bekleyebilirsiniz” diyor. “Hastalarımın yüzde sekizi COVID’ye sahipti ve pek çok insan nüks yaşamadı.”

Cıva

Ağır metal maruziyetini multipl skleroz ile ilişkilendiren güvenilir bilimsel kanıt yoktur. Dr. Picone, bu yanılgı nedeniyle bazı hastalarının tüm dolgularını çıkardığını söylüyor – sağlam ve dayanıklı bir diş dolgusu yapmak için gümüş, kalay ve bakırı birbirine bağlamak için az miktarda cıva kullanılıyor – çünkü sıvı cıva hastalığın ilerlemesini kötüleştirir.

Gebelik

Dr. Picone, hastalar arasında gördüğü en büyük yanılgılardan birinin, hamile kalmaktan kaçınmanız gerektiği, aksi takdirde hastalık aktivitesinin nüksetmesine veya kötüleşmesine neden olacağınız olduğunu söylüyor. Teknik olarak, doğumdan sonra nüksetme riskinin arttığını, ancak mevcut multipl skleroz tedavilerinin sayısı ile durumun yönetilebilir olduğunu söylüyor.

Dr. Picone, “Kesinlikle hamile kalabilirsiniz ve gördüğüm birçok hasta sağlıklı çocuklara sahip oldu ve tamamen iyileşti” diye açıklıyor. “Ama bu kesinlikle bir yanlış anlama ve pek çok hastaya hamile kalmamaları söylendi.”

Hazımsızlık-Zihinsel Güçlendiriciler-Akıl-Mental

MS Riskinizi Birden Fazla Faktör Etkiler

Ailenizde multipl skleroz öyküsü olsun ya da olmasın, bunu geliştirme riskinizi büyük ölçüde artırabilecek başka değişkenler de vardır.

Sigara İçmek

Dr. Picone, sigaranın vücutta neden olduğu iltihaplanma nedeniyle multipl skleroz riskini etkilediğini söylüyor. Frontiers in Immunology’de Mart 2022’de yapılan bir araştırma, multipl skleroz vakalarının %13’ünün sigaradan kaçınılarak önlenebileceğini buldu.

Ulusal Multipl Skleroz Derneği’ne göre, sigara içmek ve ikinci el dumana maruz kalmak, vücudun farklı tipteki multipl skleroz tedavisini düzgün bir şekilde işlemesini durdurarak etkinliklerini azalttığı için nüksleri teşvik edebilir. Sigara içmek ayrıca semptomların kötüleşmesine veya sakat kalmasına ve daha fazla hastalık aktivitesine yol açar.

Stres

Stres vücudunuzu zorlayabilir ve bozulmuş bağışıklık fonksiyonu ve bir dizi farklı enfeksiyon ve hastalığa yatkınlıkla bağlantılıdır. Hala araştırma konusu olmakla birlikte, stres ve multipl skleroz arasındaki olası bir bağlantıya işaret eden bazı çalışmalar var. European Journal of Neurology’de yayınlanan 2020 tarihli bir araştırma, beklenmedik ve stresli yaşam olaylarının hastalık riskini %17-30 oranında artırdığını öne sürüyor. Stresli yaşam olayları son beş yılda olma eğilimindeydi ve kadınları daha çok etkiledi.

Cinsiyet

Dr. Stoll, multipl skleroz teşhisinin kadınlarda erkeklerden daha fazla olduğunu söylüyor. Primer progresif multipl skleroz, büyük ölçüde 20 ila 30 yaş arasındaki kadınları etkiler. 40’lı ve 50’li yaşlarındaki kadınlar, benzer yaştaki erkeklere göre, tekrarlayan-düzenleyen multipl skleroz için daha güçlü bir ilişkiye sahiptir.

Dr. Stoll, multipl skleroz teşhisi konan erkeklerin daha şiddetli semptomlara ve daha kötü hastalık ilerlemesine sahip olma olasılığının daha yüksek olduğunu söylese de.

Multipl Skleroz Belirtileri

Multipl skleroz semptomları kişiden kişiye değişir ve hastalığın vücudunuzu nasıl etkilediği, beynin ve omuriliğin hangi bölgelerinde ciddi miyelin kaybı olduğuna bağlıdır. Görme gibi bazı semptomlar aniden ortaya çıkabilir ve bir veya iki gün içinde kötüleşebilir. Bu arada, yürümeyi veya nesneleri tutmayı zorlaştırabilecek bir uzuvda ilerleyici duyu kaybı yaşayabilirsiniz.

Nörologlar, bunların multipl sklerozlu bir kişide görebileceğiniz bir semptom örneği olduğunu söylüyor:

 • Görme kaybı
 • Vücudun birçok yerinde uyuşma veya karıncalanma hissi
 • Kol veya bacakta duyu kaybı
 • Uzuv zayıflığı
 • Yürüme zorluğu
 • Tükenmişlik
 • Bellek sorunları
 • Odak veya konsantrasyon kaybı
 • Denge ile ilgili sorunlar
 • Mesane sorunları

Dr. Picone, omuriliğinde şiddetli miyelin kaybından kaynaklanan lezyonları olan bir kişinin, aşağıdakiler de dahil olmak üzere daha ciddi hareket sorunlarıyla karşılaşabileceğini söylüyor:

 • Bacak sertliği veya zayıflığı
 • Bel çevresinde uyuşma
 • Gövde çevresinde basınç hissi

Ne Zaman Doktora Görünmeli?

Dr. Picone, duyusal veya motor işlevinizde herhangi bir değişiklik fark ettiğinizde doktora gitmeniz gerektiğini söylüyor. Bu, yürürken veya egzersiz yaparken kendinizi dik veya bacaklarınızda dengelemede bir karıncalanma veya zayıflık gibi görünebilir. Hastalarının çoğunun sıcak havalarda aşırı ısındığını bildirdiğini söylüyor.

Dr. Picone, “En iyi şey, semptomları görmezden gelmemek ve kol veya bacakta uyuşma olsa bile değerlendirilmesidir” diye açıklıyor. “Geçmişte pek çok kez, gün içinde düzelseydi ve sinir sıkışması ya da başka bir sorun olabilirdi, ama aynı zamanda MS belirtisi de olabilirdi.”

MS’e Ne Sebep Olur? Belirtileri, Koşulları ve Bilmek İsteyeceğiniz Diğer Şeyler-Kaynak: prevention.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir