MS Hastalığı Nedir?

MS Hastalığı Nedir? yazımızda MS hastalığının ne olduğu, ne tür bulgur gösterdiği, kimlerde daha çok görüldüğü, hastalığın teşhisi ve MS hastalarının dikkat etmesi gerekenleri yazdık.

MS Hastalığı Nedir?

MS hastalığı (Multiple Skleroz) özellikle ünlülerin ve dünya yıldızlarının yakalanması ile tanınmaya başlamıştır. Özellikle şarkıcı Serdar Ortaç‘la gündeme gelmiştir. Türkiye’de yaklaşık olarak 40.000 MS hastası olduğu bildirilmektedir. MS, beyin ve omurilikte iltihabın izlendiği bir nörolojik hastalık olarak bilinmektedir. Bağışıklık sisteminin beyin ve sinir dokusu bir yabancı olarak addetmesi sonucu ona saldırmaktadır. Vücutta hangi organda tutulma yaşandıysa orada sıkıntılar başlar ve çalışmaz hale gelir. Vücudun bir tarafından kuvvet kaybı ile de görülebilmektedir. MS hastalarında denge bozuklukları da görülmektedir. Çift görmede gözlenmektedir. Çok değişik semptomları bulunmaktadır.

MS Hastalığı Nedir? Dünya Ms Günü

MS Hastalığı Nedir?-MS Hastalığı Kimlerde Görülür?

MS hastalığında genetik faktörün etkisi %20 kadardır. Viral eneksiyonların geçirilmesi, bağışıklık sisteminin bozulması ve travmalar tetikleyici olabilmektedir. Kişinin MS hastalığına yakalanmaya karşı alacağı pek bir önlem yoktur. Psikolojik nedenlerinde hastalığı tetiklemesi mümkün gözükmektedir. Tam olarak MS hastalığının neden kaynaklandığı bilinmemektedir. Sağlığına dikkat eden kişide de MS hastalığı görülme riski bulunmaktadır. MS hastalığında ataklar değişiklik göstermektedir. Kimi hastalarda tek atak gerçekleştikten sonra yıllarca atak görülmemektedir. Bazı hastalar sık atak geçirerek hızlı bir şekilde kötüye doğru gidebilir. Atakların iyileştirilmesi gerekir.

MS Hastalığı Nedir? Multpl Skleroz

MS Hastalığında Teşhis

MS hastalığında teşhis koymada klinik muayene bulguların yanında en önemli teşhis aracı MR çekmektir. MR’larda MS hastalığının belirtisi olan MS plakları görülebilmektedir. Diğer yöntem ise hastanın belinden girilerek alınan beyin-omurilik sıvısından bakılan değerlerdir. Bu değerlerde MS hastalığını desteklerse teşhis konması güçlenmektedir. MS hastalığı diğer bazı hastalıklarla karıştırılabileceği için tanı koymada bu tür işlemler yapılmaktadır. Özellikle göz sinirlerine bağlı ani görme kayıplarında hastanın acilen doktora başvurması önerilmektedir. Hızlıca başlanılan tedavide büyük yararlar sağlanarak görme fonksiyonu eski haline getirilmektedir.

Ms Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler

MS hastalarının tedavilerinin yanında mutlaka stresten uzak durması gerekir. Sağlıklı ve düzgün bir yaşantısı olan hastaların düzenli ilaç takviyesi ile atak sorununu en aza indirmesi mümkündür. MS hastalarının tedavi sürelerini geçirmemesi gerekir. Sessiz bir şekilde de hastalığın ilerleme ihtimali bulunmaktadır. MS hastalığı uzun vadeli bir hastalıktır. İlaç tedavisi uzun yıllar boyunca sürmektedir. Kronikleşmiş hastalıklar kategorisine girmektedir. MS hastası tedavisi gören kişilerin büyük bir kısmı normal yaşamına devam edebilmektedir. Kötü senaryolarda engellilik durumları yaşanmaktaydı fakat ilerleyen tedavi çözümleri ile etkili ilaçlar daha erken verilerek bunun önüne geçilmektedir.

MS Hastalığı Nedir?-Nöroloji Klinik Şefi Doç. Dr. Eren Gözke’nin videosundan yardım alınmıştır.

Yorum yapın