Morgan Stanley’e Göre, Rusya Avrupa’ya Gaz Arzını Tamamen Kesmesi Halinde Yaşanacaklar

Morgan Stanley’e Göre, Rusya Avrupa’ya Gaz Arzını Tamamen Kesmesi Halinde Yaşanacaklar

Morgan Stanley'e Göre, Rusya Avrupa'ya Gaz Arzı

Morgan Stanley’e Göre, Rusya Avrupa’ya Gaz Arzını Tamamen Keserse Kışlar Sıkıntılı Geçecek

Avrupa ülkeleri, Rusya’nın gaz arzını son iki yılda yaklaşık %80 oranında azaltmasının ardından kış öncesi gaz rezervlerini artırmaya çalışıyor.

Morgan Stanley’den analistler, Kuzey Akım 1 boru hattından Avrupa gaz arzındaki düşüşün büyük kısmının zaten meydana geldiğini, kalan %20’nin ise “herhangi bir arz/talep modellemesinde önemli bir salınım faktörü” olduğunu söylüyor.

Tahminler, mevcut gaz arzının Ekim ayından 12 ay sonra devam edecek olan gelecek gaz yılında %11 daha düşeceğini gösteriyor. Norveç, Birleşik Krallık veya Kuzey Afrika gibi diğer bölgelerden gelen arzın “geniş ölçüde sınırlandığını” vurguladılar ve talebin yeterince hızlı düşüp düşemeyeceğini sorguladılar.

Hisse senedi analisti ve emtia stratejisti Martijn Rats liderliğindeki analist ekibi, Çarşamba günü devlete ait gaz sağlayıcısı Gazprom’un geçen hafta yaptığı açıklamada, ana boru hattı üzerinden Avrupa’ya gaz arzını bakım nedeniyle üç gün süreyle durduracağına ilişkin endişelerini dile getirdi. Boru hatlarında sadece gaz kompresörü kaldı, Trent-60.

Nord Stream 1 boru hattının kapanışı 31 Ağustos-Eylül arasında gerçekleşecek.

Boru hattının kapatılmasından önce İtalya ve Almanya gibi ülkelerden gelen stoklar nedeniyle, bu kışın “yönetilebilir” olması gerektiğini, ancak gelecek yıl ve sonraki yılın “olağanüstü derecede sıkı bir kış” olduğunu kanıtlayabileceğini söylediler.

Ekip, Çarşamba günü müşterilere verdiği bir notta, “Kuzey Akım 1 akışları sıfıra düşerse, bu kışın stokları da hala yönetilebilir olmalıdır” dedi.

“Ancak, bu akışlar düzelmezse, gelecek yıl biriken kayıp, 2023/24 kışını son derece sıkı bir şekilde geçirecek.”

Ayrıca, Avrupa’nın yüksek düzeyde sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ithalatının Çin’e yapılan düşük LNG ithalatı sayesinde mümkün olduğu konusunda da uyardılar. Çin, COVID karantinalarından çıkarken ithalat eşiğini tekrar yükseltirse, “bu, LNG pazarını daha da sıkılaştırabilir”. Ve talep konusundaki belirsizliği kabul ettiler.

Analist notu, “Fiyatların benzeri görülmemiş seviyelere ulaştığı göz önüne alındığında, kesin etkiyi tahmin etmek zor” dedi.

Hollandalı TTF gaz vadeli işlemleri Perşembe günü %7 artışla megavat saat başına 298 avroya yükselerek bu yılki kazancı %321 gibi inanılmaz bir seviyeye çıkardı.

Cuma günü, Bank of America analistleri bir müşteri notunda benzer sonuçları yinelediler ve Kuzey Akım 1 boru hattının tamamen kesilmesi durumunda Avrupa gaz stoklarının yıl sonuna kadar “tükeneceğini” varsaydılar.

Ve %20’lik mevcut gaz akışı devam ederse, “2023/2024’te sadece bir kış sonra aynı sonucu öngörüyoruz” dediler.

Morgan Stanley’e Göre, Rusya Avrupa’ya Gaz Arzını Tamamen Kesmesi Halinde Yaşanacaklar-Kaynak: marketwatch.com

Yorum yapın