Ekonomi ve ParaYaşam

Mobil Ev Satın Almak Mantıklı Bir Yatırım mı?

Mobil Ev Satın Almak Mantıklı Bir Yatırım mı?

Mobil Ev Satın Almak

Mobil Ev Satın Almak

Kendinize ait bir yer satın almanın iyi bir yolu mobil ev satın almak gibi görünebilir. Mobil evler, bağımsız mülklerden daha ucuza satın alınabilir. Dave Ramsey, bu olumsuzluklara rağmen mobil ev satın almama konusunda uyardı.

Mobil evler veya imal edilmiş evler, bir fabrikada inşa edilen ve yerine taşınan mülklerdir. Evin oturacağı mülkün tam üzerine inşa edilen site yapımı evlerden farklıdırlar. 

Mobil evler satın almak daha ucuz olma eğilimindedir, çünkü bunlar prefabrikedir ve ayrı ayrı inşa edilmek yerine tam bir birim olarak taşınır. Sonuç olarak, bazı insanlar tipik bir ev satın almak için büyük bir ipotek kredisi almadan kendilerine ait bir yere sahip olabilmek için bir tane satın almayı düşünürler.

Kişisel finans uzmanı Dave Ramsey, bu tür bir satın alma işlemi yapma konusunda bazı önemli tavsiyeler verdi ve bir mobil ev satın almayı düşünen herkes bunu okumalı.

California'da Tiny Home Topluluğu

İşte Dave Ramsey’in bir mobil eve yatırım yapma hakkında söyledikleri

Ramsey, bir mobil ev satın alma konusundaki konumu konusunda net. Blogu, bu tür bir mülkün “büyükanne ve büyükbabanızın zamanından bu yana çok yol kat ettiğini” belirtse de, uzun vadede bir mülk satın almanın hala iyi bir fikir olduğuna inanmıyor.

Aslında, Ramsey’in blogu, “Mobil evler korkunç bir yatırım çünkü çok hızlı bir şekilde değer kaybediyorlar – aynı şekilde arabanızın daha arabadan çıkar çıkmaz değer kaybetmesi gibi. Bir mobil eve yatırım yapmak, yatırım yapmak gibi değildir.”

Oturduğu arazi olsa bile, mobil evin kendisinin bir tür gayrimenkul (gayrimenkul için yasal terim) olmadığını açıklamaya devam ediyor. Hem mobil hem de imal edilmiş evlere değinerek, aralarında inşaat açısından bazı farklılıklar olduğunu, ancak ortak noktanın her ikisinin de hareketli temeller üzerine inşa edilmiş olmaları olduğunu belirtti. Ve, “Ortalama bir insan mobil evinize bakıp bir kamyonla geldiğini düşünebilirse, evinizin değeri artmaz” diye inanıyor.

California'da Tiny Home

Ramsey’i dinlemeli misin?

Ramsey, mobil evlerin değerlerini korumadığı veya sitede inşa edilen mülklerin yaptığı gibi değer kazanmadığı konusunda genellikle haklıdır. 

Ayrıca mobil evlerin, çerçeveli kalıcı bir temele sahip bir evden çok bir arabaya benzediği konusunda haklı. Evler daha kalıplaşmış olma eğilimindedir ve Ramsey’in açıkladığı gibi, doğal afetlere standart mülkten daha az dayanabilirler. Ayrıca, Ramsey’in de uyardığı gibi, mobil evler genellikle 30 ila 55 yıl arasında nispeten kısa bir ömre sahipken, çubuk yapılı evler uygun bakımla yüzlerce yıl dayanabilir. Kalıcı bir ev, sevdiklerinize bırakmak için değerli bir varlık haline gelebilirken, bir mobil ev genellikle olamaz.

Yine de, imal edilmiş veya mobil bir ev satın almanın mantıklı olduğu durumlar olabilir. Örneğin, üzerinde yaşamak istediğiniz değerli bir araziye sahipseniz, ancak bir mülk satın almaya veya inşa etmeye gücünüz yetmiyorsa, örneğin, imal edilmiş evinizi araziye koymak mantıklı olabilir. Sitenin kendisi zamanla değer kazanmalı ve bu arada, aksi takdirde yapmaya gücünüz yetmeyebileceğiniz mülkte yaşayabileceksiniz. 

Sonuç olarak, kendi durumunuzun özelliklerini göz önünde bulundurmalısınız. Ancak bir mobil ev satın almadan önce, evin kendisinin uzun vadede sizi amorti eden bir yatırım olma olasılığının düşük olduğunu anlamalısınız.

Kaynak: fool.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir