İçeriğe geç
Anasayfa » Sağlık » Mitokondri Özellikleri

Mitokondri Özellikleri

Mitokondri Özellikleri-Enerji Üretme

Mitokondri Özellikleri yazımızda Mitokondrilerin vücudumuzda hangi işlevi yaptığını, onu nasıl zehirlediğimizi ve mitokondri sağlığının bizim için nedenli önemli olduğunu yazdık.

Mitokondri Özellikleri ve Önemi
Mitokondri Yapısı

Mitokondri Özellikleri ve Önemi

Mitokondri vücudumuzun enerji üretim merkezidir. Günde 3 öğün beslendiğimiz zaman vücudumuz enerjisini almaktadır. Yaşamak için ve gerekli olan yapısal besinler için bu öğünler hayati önemdedir. Vücudumuzun kendini tamir etmesi içinde enerjiye ihtiyaç duyar. Vücudumuzdaki bir organ ne kadar işlevse o kadar enerji kullanır. Organlarımızın iş görme yeteneği ve sıklığı ne kadar fazla ise o kadar da enerjiye ihtiyaç duyar. Almış olduğumuz besinlerden elde edilen enerji önce organlara sonra tüm vücut sistemimize pay edilir. Hücrelerin ve organların tükettiği enerji miktarları aynı değildir. Bir kalp ile böbreğin harcadığı enerji aynı değildir. Mitokondriler burada vücuda giren şekeri alır, oksijen ile işleme sokar ve Atp (Adenozin trifosfat) denilen enerjiyi ortaya çıkartır.

Atp’nin en önemli görevi hücre içi biyokimyasal reaksiyonlar için gereken kimyasal enerjiyi taşımaktır. Bu nedenle de mitokondriler bizim hayati organlarımızdır. Kalp dokusunu incelediğimizde kalp hücresinin yarısını mitokondriler oluşturmaktadır. Kalbimiz 24 saat boyunca sürekli çalıştığı için enerji ihtiyacı çok fazladır. Beynimizde ise hücrenin %25’i mitokondrilerden oluşmaktadır. Bu kadar işleme katkı yapan mitokondrilerin sağlığını korumak bizim için çok önemlidir.

Mitokondri Özellikleri-Mitokondri Yapısının Bozulması
Kötü İçecekler

Mitokondrilerin Yapısının Bozulma Nedenleri

Fazla ve yapay früktoz tüketimi mitokondrileri bozmaktadır. Alkol, ağrı kesiciler, antibiyotikler mitokondrileri zehirlemektedir. Alınan kolesterol hapları da mitokondrilere zarar vermekte ve kaslarınızın zayıflamasına neden olmaktadır. Kolesterol hapları kullananların kas ağrısı çekme nedeni bundandır. Kötü gıdalar ve kötü ilaçlar nedeniyle mitokondrilerimizi zehirlemekteyiz. Gıdaların içinde bulunan kimyasallar, ağır metaller ile mitokondriler zehirlenmektedir. Mitokondri eksikliği insanlarda psikolojik sıkıntılara neden olmaktadır. Bunalıma girme nedenleri arasında mitokondri eksikliği de bulunmaktadır. Karaciğer yetmezliği, organ yetmezliği, kas güçsüzlüklerinin arkasında mitokondri zehirlenmeleri vardır.

Diyabet Şeker Hastalığı Önleme
Hareket edin

Mitokondri Sağlığı

Hareket etme, sizdeki mitokondrilerin artmasını sağlar. Hareket ederek mitokondri sayınızı artırabilirsiniz. Hareket etmek için enerjiye ihtiyaç duyacağınız için mitokondrileriniz bu ihtiyaca cevap vererek çalışacaktır ve size ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi verecektir. Mitokondri çoğalması sizi daha zinde tutar. Daha enerji dolu bir yaşam geçirmenizi sağlar. Zayıflamanıza katkı sağlayacaktır. Yaşlılığınızda elden ayaktan düşmek istemiyorsanız, genç ve orta yaşlarınızda kaslarınızda mitokondri depolayarak yaşlılığınızı enerjik ve güçten düşmeden yaşayabilirsiniz. Bunun için bolca egzersiz ve hareket etmeniz gerekir. Mitokondri depolamanız bunun için yeterde artar bile. Az yiyin ve bolca hareket etmeyi unutmayın.

Mitokondri Özellikleri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir