Anasayfa » Haber » Miraslarda Yaşanan Sorunlar ve Mirasçı Olunması

Miraslarda Yaşanan Sorunlar ve Mirasçı Olunması

Miraslarda Yaşanan Sorunlar

Miraslarda Yaşanan Sorunlar ve Mirasçı Olunması yazımızda mirasın ne olduğu, kimlerin mirasçı olarak tanımlandığı, miras hukukunda en çok görülen dava, mirasçı olunmasının nasıl anlaşılacağı ve veraset ilamı mirasçılık belgesinin önemini yazdık.

Miraslarda Yaşanan Sorunlar-Miras Düşmesi

Ölen insanların bu dünya ile işi bitiyor ve arkasında bıraktığı miras yakınlarına dert olmuş oluyor. Ölen kişinin bıraktığı kalan mirasta insanların hakkı ve gözü kalmaktadır. Miras hukuku, yakınınız olan kişinin öldükten sonra size bıraktığı negatif ve pozitif şeylerle başlar. Devlet, mirasın alınabilmesi için ölen kişinin ve hak sahiplerinin arasında bir ilişki olmasını şart koşmaktadır. Haberlerde gördüğümüz bir kişi öldüğünde binlerce mirasçı hak istedi gibi durumlarda birçok kişi sadece mirastan hak alabilirmiyimi denemektedir. Çoğu mirastan hak sahibi değildir. Mirastan pay alabilmek için yasal durumlarda ölen kişi ile bir yakınlık derecesi olması gerekir.

Türk toplumunda miras hukuku en çok acı veren durum olarak göze çarpmaktadır. Miraslarda yaşanan sorunlar yıllarca sürebilmektedir. Özellikle babaların mal kaçırarak oğullarının üzerine malları yapması ve kız çocuklarına pay vermemesi miras hukukunda en çok görülen davalar arasındadır. Bu tür kul haklarının önüne geçilebilmek için iyi bir avukat ile anlaşıp konunun derinine inmek zorundasınız. Bu tür miraslarda yapılan ayrımcılık nedeniyle ülkemizde birçok ölüm yaşanmaktadır. İslamiyeti tam anlamıyla hayatına tatbik edemeyen insanlar bu tür kul haklarına girdiklerinde önlerini alamadıkları kötü sonuçların oluşmasına neden olmaktadır.

Miraslarda Yaşanan Sorunlar

Mirasçı Olunduğu Nasıl Anlaşılır?

İnsanlar mirasçı olup olmadığında bazen tereddüt etmektedir. İlk defa başına gelebilecek bu tür olayda ne yapacağını da kestirememeleri çok normaldir. Bazı miraslarda hak sahipleri 2-3 kişi olunca rahat bir şekilde paylaşma yapılmaktadır. Bazı miraslarda ise hak sahipleri çok fazla olunca seneler süren bir hak sahipliği davaları sürebilmektedir. Bazı mirasların yıllarca paylaşılamaması birilerinin haksızlık yaptığının göstergesidir. Mirasçıların belirlenmesinde mirasçılık belgesi kullanılmaktadır. Bu belge ile kişinin mirasçı olup olmadığı ve kendisine düşen miras hissesi belirlenmektedir. Bunun için herhangi bir notere gidip, nüfus cüzdanınızı göstererek ölen kişiyle durumunuzu ve hisse oranınızı belgeletebilirsiniz. Mirasçılık belgesi ile resmi olarak mirasçı kabul edilirsiniz.

Bunun dışında bazı miraslarda uzun süre geçmiş ve çok hak sahibi bulunmaktadır. Özellikle evli kadınlar kocasının soyuna geçtiği için karışıklık yaşanmaktadır. Bu işlemi noter yapmamaktadır. Bu işlem için Sulh hukuk mahkemesi devreye girmektedir. Burada mirasçı olduğunu savunan kişiler dava açabilmektedir. Bu davada bir dilekçe yazmanız yeterli olacaktır. Dilekçede mahkeme ismi, ölen kişinin size olan yakınlığını yazıyorsunuz ayrıca mirasçıların ve hisse oranlarının nasıl olduğunu öğrenmek istediğinizi belirtiyorsunuz. Çok kısa süre sonra cevabı gelecektir. Bu işlemin size olan maliyeti tahmini 200-300 lira olacaktır.

Ölmeden Önce Evlatlarınıza Mal

Veraset İlamı Mirasçılık Belgesinin Aslının Önemi

Mirasları almak için Bankalara gittiğinizde, tapu dairelerine gittiğinizde, emlak beyannamelerinde Veraset ilamı mirasçılık belgesinin aslı istenmektedir. Bu belgeden noterden veya mahkemeden 7-8 tane örneğini alın. Bu belgesinin fotokopisi geçmemektedir.

Web site: www.canbolathukuk.net

Miraslarda Yaşanan Sorunlar ve Mirasçı Olunması-Avukat Eyüp Sabri Canbolat ve Avukat Bedrettin Canbolat’ın videosundan yardım alınmıştır.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir