You are currently viewing Milyarder Girişimci Mark Cuban, Z Kuşağının Gerçek En Büyük Nesil Olduğunu Söylüyor
Mark Cuban

Milyarder Girişimci Mark Cuban, Z Kuşağının Gerçek En Büyük Nesil Olduğunu Söylüyor

Milyarder Girişimci Mark Cuban, Z Kuşağının Gerçek En Büyük Nesil Olduğunu Söylüyor

Milyarder Girişimci Mark Cuban
Mark Cuban

Milyarder Girişimci Mark Cuban, Z Kuşağının Gerçek En Büyük Nesil Olduğunu, Boomer’ların İse En Hayal Kırıklığı Yaratan Nesil Olduğunu Söylüyor

Milyarder girişimci Mark Cuban, bebek boomer’ları pek düşünmüyor. Bununla birlikte, “zoomerler” için yüksek övgüye sahip.

Dallas Mavericks’in sahibi, Re:Thinking with Adam Grant’in bu haftaki bölümünde 1995 ile 2010 yılları arasında doğan Z Kuşağı hakkında hararetli bir şekilde konuştu. Podcast’e karar verirken, akıl sağlıkları üzerindeki etkisi de dahil olmak üzere tüm faktörleri dikkate aldıklarını söyledi.

1990’ların ortalarında Yahoo’ya bir video portalı satan Cuban, “Bence bu çok güzel ve benim başladığım, teknolojinin yeni ortaya çıktığı ya da internetin yeni ortaya çıktığı zamana çok benziyor” dedi.

Dahası, diye ekledi, “kuruluşlar, biz ilerledikçe bunu giderek daha fazla anlamak zorunda kalacaklar. Sadece çalışanlarınıza nasıl davrandığınız için değil, aynı zamanda müşterilerinizin beklentileri için de.”

Cuban, bebek boomer’lara gelince, “seks, uyuşturucu ve rock and roll’dan bugün sahip olduğumuza kadar şimdiye kadarki en hayal kırıklığı yaratan nesil olarak tarihe geçecekler” dedi.

Zoomer’lar genellikle “sessiz bırakma” ile ilişkilendirilir ve mutluluğu üretkenliğe ve kimliklerinden bağımsız bir kariyere tercih etme eğilimindedir.

Z Kuşağı Nasıl Ortaya Çıktı

Z Kuşağı Hakkında İncelemeler

Gen Z uzmanı ve The Center for Generational Kinetics’in kurucusu Jason Dorsey geçen ay Fortune’a verdiği demeçte, “Diğer nesiller kimliklerinin sabah 9’da başlayıp akşam 5’te sona erdiğini düşünürken, Z Kuşağı genellikle kimliklerinin iş dışında başladığını düşünüyor” dedi. “Bu, kendilerini mevcut istihdamlarıyla tanımlamaları için daha az baskı yapıyor.”

Sessiz bırakma, Thrive Works CEO’su Arianna Huffington Fortune’a verdiği demeçte, Gen Z’nin ebeveynlerinin yaşamlarına egemen olan tükenmişlik kültürüne tepkisi olduğunu söyledi.

Yetenek firması Lever tarafından bu yılın başlarında yapılan bir ankette, zoom yapanların %42’si, kendilerine daha fazla ödeme yapan bir şirkette olmaktansa, kendilerine bir amaç duygusu veren bir şirkette olmayı tercih ettiklerini söyledi.

Adobe tarafından “Zamanın Geleceği” başlıklı bir ankete göre, maaş ve iş tanımının aynı kaldığını varsayarak, çalışma programları üzerinde daha fazla kontrol için işleri değiştireceklerini söyleyenlerin oranı %66 ile esnekliğe de öncelik veriyorlar.

TikTok, refah yerine üretkenliğe öncelik veren toplumsal değerleri sorgulayan yakınlaştırmacıların videolarıyla dolu. Onlar için pandemi belirleyici bir andı ve hayatlarının başlarında bir sonraki başarıyı sonsuza kadar takip etme konusunda şüphelere yol açtı.

Yakınlaştırmayı kapsamlı bir şekilde inceleyen Kuşak Kinetiği Merkezi, pandemi “Z kuşağı için nesli tanımlayan bir deneyimdir ve onları hayatlarının geri kalanında etkileyecektir” diyor. “İstihdam alanında, Z kuşağının mevcut işleri bıraktığını, yeni işlere başladığını ve kariyer yollarını ve çalışma tarzlarını yeniden gözden geçirdiğini gösteren önemli hükümet verileri var.

Milyarder Girişimci Mark Cuban, Z Kuşağının Gerçek En Büyük Nesil Olduğunu Söylüyor-Kaynak: fortune.com

Bir yanıt yazın