Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Milli Tankımız Altay’ın İncelemesi

Milli Tankımız Altay’ın İncelemesi

Milli Tankımız

Milli Tankımız Altay‘ın İncelemesi ve genel özelliklerini bu yazımızda yazdık. Milli Tankımız ALTAY seri üretim için hazır olduğunu ve seri üretim teklifinin Savunma Sanayi Müsteşarlığı’na gönderildiği açıklandı. Bu nedenle milli tankımızı inceliyoruz.

Milli Tankımız Altay
Altay vuruş

Milli Tankımız Altay’ın Teknik Özellikleri

Altay dört kişilik mürettebata sahiptir. Elle doldurma, 120 mm 55 kalibre yivsiz setsiz ana silah, Lazer güdümlü füze atma sistemine sahiptir. Yeni nesil atış kontrol sistemi, elektrikli top kule takat sistemi, uzaktan kumandalı silah sistemi 12,7 mm /7,62 mm MT/ 40 mm BA özellikleri bulunmaktadır. Kule makinalı tüfeği (7.62 mm), nişancı yardımcı görüş sistemi, yeni nesil 1500 bg güç grubu + yardımcı güç grubuna sahiptir. Modüler kompozit / reaktif zırh , lazer uyarı sistemi, muharebe sahası tanıma tanıtma sistemine sahiptir. Nükleer ve kimyasal tehdit algılama sistemi, yaşam destek sistemi. Yangın söndürme ve infilak bastırma sistemi, 360 derece durumsal farkındalık sistemine sahiptir. Komuta kontrol muharebe bilgi sistemi, şoför bütünleşik gösterge paneli, şoför ön ve arka gündüz termal kameralar ve 4 m derin sulardan geçiş kabiliyetine sahip milli tankımızda bulunan teknik özellikler bu kadardır.

Milli Tankımız Altay

Altay Projesi

Milli Savunma Bakanlığı, Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından görevlendirilen OTOKAR‘ın ana yükleniciliğinde yürütülmektedir. Altay tankı, 3+ nesil bir tank olarak en son teknolojilerle donatılmakta ve 21.yüzyılın modern orduları için gerekli her türlü taktik yeteneği sağlayacak şekilde geliştirilmektedir. Altay’ın yeni tanklara göre ekstra özelliği, konsept tasarım aşamasından itibaren bugünün ve geleceğin görev şartları ve tehditleri göz önünde bulundurularak tasarlanmasıdır. Altay tankı, kusursuz hareket kabiliyeti, üstün ateş gücü ve beka özellikleri ile geleceğin muharebe sahasının en kritik unsurlarından biri olacaktır. Her türlü arazi şartları ve iklim koşullarında en zorlu testlere tabi tutulmuş ve mükemmel başarı ile çıkmıştır. Entegre logistik destek unsurlarının, Altay’ın tasarım ve geliştirme sürecinin ilk aşamasından itibaren uygulaması, hizmet süresi boyunca milli tankımıza büyük destek sağlamaktadır.

Altay tankı 2016 yılı içerisinde, yeni nesil tanklar arasında en gelişmiş muharebe tankı seçilmiştir. Bu başarı ülkemizin teknolojiyi savaş arenasında kullanma becerisini göstermiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir