Millet Bahçeleri İstanbulluları Bekliyor

Millet Bahçeleri İstanbulluları Bekliyor yazımızda açılışı yapılan Millet bahçelerin genel özelliklerini ve İstanbul’da yer alan 5 adet millet bahçesinin özelliklerini yazdık.

Millet Bahçeleri-Çırpıcı Millet Bahçesi

Millet bahçesi 465 bin metrekarelik bir alana kaplıyor. Millet bahçesi 6 etaptan oluşmaktadır ve bugüne kadar 4 etabı tamamlanmıştır. 233 bin 600 metrekarelik alan tamamlandı. 5.etaba başlanırken 6.etap için kamulaştırılmalara başlanacak. Toplam 3 bin 661 ağaç, 93 bin 148 çalı, 53 bin 555 yer örtücü, 124 bin 121 gül, 1700 sarmaşık dikildi Çırpıcı Millet Bahçesi’ne. İlk millet bahçesi Sivas ilinde yapılmıştı.

Başakşehir Millet Bahçesi

Başakşehir Millet Bahçesi, İstanbul’un en büyük millet bahçelerinde birisi. Millet bahçesi, Başakşehir kent meydanının hemen yanında ve merkezde yer alıyor. Büyük projelerin tam merkezinde yer alıyor. Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Kanal İstanbul güzergahı, İkitelli Şehir Hastanesi, Başakşehir Yeni Hizmet Binasının tam ortasında yer almaktadır. Başakşehir millet bahçesi insanların temiz oksijen almasını sağlayacaktır. Kültür ve eğlence mekanı olarak hizmet yapması planlanmaktadır. Bahçenin içerisinde yeni yapılan modern 5 bin kişilik camii bulunmaktadır. Millet bahçesinde 1400 araçlık otopark bulunmaktadır. İnsanlar araçlarını rahatlıkla park edebilecektir.

11 bin metrekarelik biyolojik gölet bulunmaktadır. Bu gölün içerisinde türlü türlü canlılar bulunmaktadır. 10 bin metrekarelik koku bahçeleri millet bahçesinin içerisinde yer almaktadır. 4700 ağaç, 25 bin metrekarelik etkinlik çayırı bulunmaktadır. Bahçede millet kıraathanesi de bulunmaktadır. 6 kilometrelik bisiklet ve yürüyüş yolu bulunmaktadır. Açık spor alanları, oyun parkları, engelsiz oyun alanları, kamelyalar bahçede yer almaktadır. 290 metrekarelik bir adet anfi yer almaktadır.

Baruthane Millet Bahçesi

Baruthane Millet Bahçesi Ataköy’de kurulmuştur. Bu millet bahçesinde de hazırlıklar tamamlanmıştır ve insanları beklemektedir. 60 dönemlik arazide kurulmuştur. İstanbulluların gelip dinlenebileceği ve nefes alacağı bir yer haline gelmiştir. Millet bahçesinde yeşil alanların yanında spor alanları, çocuklar için eğlence yerleri bulunmaktadır. Yanında Marmara Denizi bulunmaktadır. Piknik yapmak isteyen aileler buraya gelerek huzurlu bir şekilde vakitlerini geçirebilecektir. Bahçeye 500’den fazla yeni ağaç dikilmiştir. Araçla gelenler için otopark bulunmaktadır.

Hoşdere Millet Bahçesi

Hoşdere Millet Bahçesi’nde İnsanlar birçok aktiviteyi yapabilecektir. Millet bahçesi 142 bin metrekare üzerine kurulmuştur. 80 bin metrekaresi yeşil alandır. 26 bin 400 metrekare sert zemin bulunurken, 7 bin 400 metrekarelik biyolojik bir gölet bulunmaktadır. Bahçeye birçok türden ağaç dikilerek her yerin yeşillenmesi sağlanmıştır. Toplamda 1900 ağaç dikilmiştir. 5 bin metrekarelik etkinlik çayırı bulunmaktadır. Bisiklet yolları ve yürüyüş parkurları da bulunmaktadır. Aileler piknik alanlarında rahatlıkla pikniklerini yapabilecek. Kamelyalar ve özel alanlar oluşturuldu. Tematik bahçeler, meyve ve koku bahçeleri de bulunmaktadır. Basketbol severler içinde basketbol sahası bulunmaktadır. 4 bin kişilik cami de bulunmaktadır.

Millet Bahçeleri-Kayaşehir Millet Bahçesi

Kayaşehir Millet Bahçesi‘de diğer millet bahçeleri gibi parklar, bahçeler, yürüyüş alanları, restoranlar, bisiklet alanları, dinlenme tesisleri, sosyal faaliyet alanları olacaktır. Şuanda yapım aşamasındadır.

Yorum yapın