Milföylü Ispanaklı Arnavut Böreği Tarifi

Milföylü Ispanaklı Arnavut Böreği Tarifi yazımızda hazır yufka ve lor peynirinden yapacağınız Milföylü Ispanaklı Arnavut Böreği Tarifi yazdık.

Milföylü Ispanaklı Arnavut Böreği Yapımı
Milföylü Ispanaklı Arnavut Böreği Hazırlanışı

Milföylü Ispanaklı Arnavut Böreği Yapımı

Malzemeler

  • 12 Adet milföy
  • 2 demet ıspanak
  • 1 adet kuru soğan
  • 1 su bardağı lor peyniri
  • 4 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 2 adet hazır yufka
  • 2 adet yumurta
  • 1 şişe maden suyu

Hazırlanışı

2 demet ıspanak ince ince doğranır. 1 kaseye kesmiş olduğunuz ıspanakları koyun. 1 adet kuru soğanı ince bir şekilde doğrayın. Bir cam tepsiye 12 adet milföy hamurunuzu dizin. 6 adet kare şeklinde olan milföy hamurlarını cam tepsinin tabanına yayın. 1 adet hazır yufkayı milföylerin üstüne koyun. Hamurun tepsiden taşmasına dikkat edin. Ispanaklarınıza tuz ekleyin. Soğanı ıspanağa ekleyin yoğurma işlemini yapın. Ellerinizle ıspanakları yumuşatın ve soğanlarla iyice karışmasını sağlayın. 1 su bardağı şeklinde lor peynirini ıspanak karışımına ekleyin. Cam tepsinin yarısına gelecek şekilde ıspanakları yufkanın içerisine koyun. Yufkanın dışarıya sarkan kısımlarını ıspanakları bir bohça gibi örtmek için kapatın.

2. katı için tekrardan ıspanakları yufkanın üzerine ekliyoruz. Açıkta kalan ıspanakları yufka parçalarıyla kapatın. 2. yufkanın tamamını parçalayarak ıspanakların üzerine koyun. 6 tane milföy hamurumuzu da yufkaların üstüne kapatacak şekilde koyarak işlemi tamamlıyoruz. Fırınınızı 200 dereceye ayarlayın. Pişme süresi 1 saat kadar olacaktır. Milföylerin üzeri kızarana kadar pişmesi gerekiyor. Milföy hamurlarının hizasından böreğiniz de kesme işlemi yapınız. Dilimler halinde olması gerekiyor. 1 saat kadar bekledikten sonra milföylü ıspanaklı Arnavut böreğiniz hazırdır. Tekrardan yapışmış olabilecek hamur parçaları için kesmiş olduğunuz yerlerden dilimleyerek yemeğe hazır hale getirebilirsiniz.

Sosun Hazırlanışı

1 kasenin içine 2 adet yumurtayı kırın. İçine 1 adet maden suyu ekleyin. Köpüklerin taştığını göreceksiniz. Çırpıcı yardımıyla yumurta ve maden suyunu karıştırın. Hazırlamış olduğunuz sosu ıspanaklı Arnavut böreğinin üzerine komple yayarak dökün. Ispanaklı Arnavut Böreğinin sosu çekmesini bekleyin.

Yorum yapın