MutfakSağlık

Migreni Azaltmaya Yardımcı Olabilecek Yiyecekler Nelerdir?

Migreni Azaltmaya Yardımcı Olabilecek Yiyecekler Nelerdir?

Migreni Azaltmaya Yardımcı Yiyecekler

Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından finanse edilen Chapel Hill’deki Kuzey Carolina Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, diyetlerini daha fazla omega-3 (somon, uskumru, yumurta, soyadan elde ettiğiniz yağ türleri) içerecek şekilde değiştiren yetişkinler, ceviz ve keten tohumu – düzenli diyetlerine bağlı kalanlara göre ayda ortalama iki migren daha az acı çekiyordu.

Bu sonuç, monoklonal antikor tedavileri gibi migren için farmakolojik bir çare bulmaya yönelik son girişimlerin sonuçlarıyla eşleştiği veya hatta aştığı için özellikle dikkate değerdir.

Çalışmanın yazarları, Temmuz ayında İngiltere tıp dergisi BMJ‘de yayınlanan makalelerinde, “Bu çalışma, insanlarda hedeflenen diyet (beslenme) değişiklikleri yoluyla ağrının tedavi edilebileceğinin biyolojik olarak makul bir gösterimini sağlıyor.”

Migren, yaklaşık bir milyar insanı etkileyen, dünyadaki en yaygın tıbbi durumlardan biridir; henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Normal baş ağrılarından çok daha kötü, kör edici ağrıya, sinir sisteminde geçici değişikliklere, yorgunluğa ve daha fazlasına neden olabilirler. Bazı durumlarda, ciddi bir hastayı üç güne kadar verimli bir şey yapamayacak şekilde etkili bir şekilde yapabilirler. Ağrı kesiciler de dahil olmak üzere bazı ilaçlar migren semptomlarını şiddetlendirebilir, bu yüzden doktorlar ilaçlara dayanmayan bir tedaviyle bu kadar ilgileniyorlar.

Migren Ağrıları Tedavisi

UNC Çalışması Sonucu

UNC çalışması, 166’sı kadın olan ve ortalama yaşı 38 olan 182 yetişkini izledi. Denekler, genellikle ayda beş ila 20 migren geçirdiklerini bildirdi. Üç gruba ayrıldılar: bir kontrol grubu, dört ay öncesine göre daha fazla omega-3 tüketen bir grup ve dört ay boyunca öncesine göre daha fazla omega-3 ve daha az omega-6 tüketen bir grup. ( Omega-6’lar mısır, soya fasulyesi, kabuklu yemişler ve tohumlar, et, kümes hayvanları, balık ve yumurtalarda bulunabilen başka bir yağ asidi türüdür – ancak çoğumuz onları bitkisel yağlardaki lineolik asitler aracılığıyla alırız.) Katılımcılar nasıl olduğunu kaydettiler. (Ne kadar çok migren çektikleri ve ne kadar şiddetli oldukları.)

Araştırmacılar, omega-3’lerin migren sıklığını azalttığını bulmanın yanı sıra, onları daha hafif hale getirdiğini de kaydetti. Ancak bu sonuçlar, daha fazla omega-3 ve daha az omega-6 tüketen üçüncü grup için iki katına çıktı – Bu denekler ayda ortalama dört daha az migren yaşadıklarını bildirdi.

Uzmanlar, UNC çalışmasının bulgularının migren hastaları için etkili bir tedavinin yolunu açabileceğini, ancak hala yapılacak işleri olduğunu söyledi.

“Bu sonuçlar, klinik pratikte hastalara yüksek omega-3 bir diyeti destekliyoruz,” Dr Rebecca Burch, Harvard Tıp Okulu’nda baş ağrısı ilaç uzmanı ve nöroloji profesörü yazdığı BMJ. (Çalışmaya bağlı değildi.) “Herhangi bir diyet müdahalesinin yaygın başarısının önündeki en büyük engel, sıkı diyetler zaman, finansal yatırım ve alışkanlıklarda değişiklik gerektirdiğinden, bağlılıktır. Migreni olan kişilerin bu diyetleri daha uzun süreler boyunca sürdürmelerine yardımcı olmak için değerlidir.”

Omega-3’lerin migren önleme ve rahatlamadaki rolünü netleştirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var, ancak bu, düzenli olarak migren yaşayanlar için cesaret verici bir haber. Ayrıca, gücünüzü artırmak için birçok başka neden olduğu için omega-3 almalısınız. Geliştirilmiş kan basıncı, daha sağlıklı saçlar ve daha sağlıklı eklemler dahildir bunlara.

Migreni Azaltmaya Yardımcı Olabilecek Yiyecekler Nelerdir?-Kaynak: Michael Y. Parkeatingwell.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir