Anasayfa » Seyahat » Midilli Adası Bilgi

Midilli Adası Bilgi

Midilli Adası

Midilli Adası Bilgi yazımızda Yunanistan‘ın ünlü adası olan, Lesvos diye bilinen Midilli adasının önemli yerlerini ve genel bilgisini yazdık.

Midilli Adası

Midilli, Ege Denizi’nin kuzeydoğusunda bulunan, dağlık bir Yunan adasıdır. Yunanistan’ın ana karasından çok Türkiye’nin Ayvalık ile Burhaniye ilçelerine yakın olan ada, Girit ve Eğriboz’dan sonra Yunanistan’ın en büyük üçüncü adası konumundadır. Midilli adasının nüfusu yaklaşık olarak 100 bin civarındadır. Ada 1.633 km karelik bir alana sahiptir. Zengin tarihi, lezzetli yemekleri, birbirinden özel plajlarıyla tatilcileri kendine çekmektedir. Yaz ve bahar aylarında gidilebilecek yerlerdendir. Midilli adası, Yunanistan’ın olmasına karşın ülkemiz topraklarına daha yakındır. Barbaros Hayrettin Paşa burada doğmuştur. Adayı iyice gezmek isteyenler 5-6 gün ayırması gerekir. Adaya Ayvalık’tan feribot ile hızlı bir şekilde ulaşabilmektesiniz.

Midilli adasının orijinal ismi Lesvos‘tur. Yunanca’dan gelmektedir. Midilli adası 1462 yılında Fatih Sultan Mehmet Tarafından fethedilmiştir. Balkan Savaşı sonrasında Yunanlılar tarafından işgal edilen Midilli adası, 30 Mayıs 1913’de Londra Antlaşmasıyla Yunanlılara bırakıldı. Sonrasında da I.Dünya savaşının başlamasıyla geri alınamadı. Adaya barış 1944 yılında gelmiştir. Adanın çeşitli yerlerinde Osmanlı döneminden kalma eserler bulunmaktadır. Yeni Camii ve Çarşı Hamamı bunların en ünlülerindendir. Yeni Camii ve Çarşı Hamamı Midilli adasının merkezi olan Midilli’de yer almaktadır. Bu yapılar padişah II. Mahmut döneminde inşa edilmiştir.

Midilli Adası Midilli Adası Polihnitos Kaplıcaları

Polihnitos Kaplıcaları

Adanın volkanik geçmişi nedeniyle pek çok kaplıcası bulunmaktadır. Kaplıcaların romatizma, kalça ve kas ağrılarına, safra kesesi, kadın hastalıkları ve nevralji gibi hastalıkların iyileşmesine katkı sağladığı bilinmektedir.

Vatera Plajı

Vatera Plajı 7.8 km uzunluğa sahiptir. Midilli adasının ünlü plajları arasında yer almaktadır. Plajda beach clup’lar ve tavernalar sıralanmıştır.

Sigri Kasabası

Sigri kasabası adanın batı yakasında bulunmaktadır. Kasaba kalabalıktan uzak ve son derece huzurlu bir yerdir. Buradan tekne ile Nissiopi adasına giderek Fosil Orman Parkına gidebilirsiniz. Burada fosilleşmiş şeyler sergilenmektedir. Fosil Orman Doğa Tarihi Müzesi Sigri kasabasında yer almaktadır.

İpsilos Manastırı

Manastır 634 metre yüksekliğinde tepede kurulmuştur. Orta çağ’da Bizanslılar tarafından kurulmuştur.

Midilli Adası
Eresos Kasabası

Eresos Kasabası

Lirik Şair Sappho bu kasabada yaşamıştır. Kasabanın sahil tarafında yer almaktadır. Hediyelik eşya dükkanları oldukça fazladır. Burada da birçok plaj bulunmaktadır.

Midilli Adasında Zeytinin Önemi

Yunanistan’ın en kaliteli zeytinyağları Midilli adasında üretilmektedir. Adanın en önemli geçim kaynağı zeytinciliktir. Adada yaklaşık olarak 11 milyon zeytin ağacı olduğu tahmin edilmektedir. Zeytinler daha çok yağ yapımında kullanılmaktadır. Adada eski yıllardan kalma zeytinyağı üretim tesisi müze olarak gezilmektedir.

Mantamados Kasabası

Mantamados Kasabasında çömlekçilik yapılmaktadır. Günümüze çömlekçilik azalsa da her yerde çömlekleri görebilirsiniz.

Midilli Adası Mantamados Çömlek
Mantamados Çömlek

Molivos Kalesi

Midilli’nin ikinci büyük kalesidir. Kale Orta Çağ’dan kalmıştır.

Ayasos Köyü

Ayasos köyü, Midilli adasının en şirin köylerindendir. Daracık sokakları, arnavut kaldırımları ve renkli evleri bulunmaktadır. Şirin kafelerde kahve içerek ortalığı seyredebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir