Midede Oluşan Gaz Sorunu
Sağlık

Midede Oluşan Gaz Sorunu İçin Öneriler

Midede Oluşan Gaz Sorunu İçin Öneriler yazımızda insanları ciddi şekilde rahatsız eden gaz, şişkinlik, hazımsızlık gibi sorunların neden oluştuğu ve çözümü için önerileri yazdık.

Midede Oluşan Gaz Sorunu

Çoğu zaman yemek yerken farkında olmadan çok fazla hava yutulması oluşur. Yutulan bu havalar mideden bağırsaklara giderken gaz şikayetlerine ve geğirme şikayetlerine neden olur. Özellikle çok strese girildiğinde ve çok heyecana kapıldığında da aynı durum meydana gelerek bolca hava yutulur. Bu da gaz şikayetlerine neden olabilir. Takma dişi olanlar, hızlı yemek yiyenler ve hızlı yaşayanlarda da bu sorunlar çok sık görülmektedir. Midede yanma, geğirme, acıma, ekşime, şişme ve kabızlıkta vücutta yaşanan sorunlar nedeniyle ortaya çıkabilmektedir.

Bunların çözümü için ilk önce yemek yeme hızı yavaşlatılmalıdır. Çok fazla gaz sorunu olanların ilk yapacağı şey, yemek yeme hızını yavaşlatmak olacaktır. Ağza alınan lokmanın kaç kere çiğnendiği de önemlidir. Yeme hızını yavaşlatmak için yemeğe su ekleyebilirsiniz. Yemek yerken su içeceğiniz için yeme hızınız yavaşlayacaktır. Bazı görüşlerin aksine yemek yerken su içebilirsiniz, su bağırsaklarınızı temizler ve midenizde hacim kaplar. Yemek yerken 2 su bardağı su içmek hem bağırsaklarınızı temizler, hemde yavaş yemenizi sağlar. Bu şekilde daha yavaş yiyeceksiniz ve daha hızlı doygunluğa ulaşacaksınız.

Gaz Gidericiler-Mide Ağrısı

Lokmayı Bolca Çiğnemek

En az 20 kere bir lokmayı çiğneyerek yutun. Hazım sorunu yaşamamak için, daha iyi doygunluk için, daha iyi kilo vermek için yeme hızınızı yavaşlatmalı ve lokma çiğneme sayısını arttırmalısınız. Çok ciddi kilo problemi yaşayan kişiler yedikleri lokmaları büyük bir şekilde ağzına atar ve çok az çiğneyerek direkt midesine gönderir. Küçük lokmalar ve daha fazla çiğneme ile kilo problemi azaltılabilmektedir. Yemeğin türü kadar yemeği kaç ısırıkla ve ne kadar çiğneme ile yediğinizde önemlidir.

Bir diğer gaz önleyici önlem sıcak uygulamasıdır. Sıcak su torbasını midenize koyarak gaz sorunundan kurtulabilirsiniz. Ayakların bu şekilde ısıtılması da yararlı olacaktır. Ayakları sıcak suyla yıkamak ve pamuklu çoraplar giymekte etkili olacaktır. Gaz sorunuza iyi gelen baharat kimyondur. Çok fazla gaz sorunu yaşayanlar yiyeceklerine kimyon katarak çözüm bulabilirler. Yoğurtta gaz yapan yiyecekler arasındadır, yoğurdun içine kimyon katarak gazın oluşmasını önleyebilirsiniz. Rezene çayı da bağırsak sistemi ve sindirim için çok faydalıdır. Çok fazla gazı olanlar her yemekten sonra 1 fincan kadar rezene çayı içerek gazda kurtulabilirler.

Midede Oluşan Gaz Sorunu İçin Öneriler-Dr. Ayça Kaya’nın videosundan yardım alınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir