Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Microsoft Store’daki Bu Sahte Defter Uygulaması Yarım Milyon Dolardan Fazla Kripto Para Çalmış Olabilir

Microsoft Store’daki Bu Sahte Defter Uygulaması Yarım Milyon Dolardan Fazla Kripto Para Çalmış Olabilir

Bitcoin Yatırımı Güvenli mi?

Microsoft Store’daki Bu Sahte Defter Uygulaması Yarım Milyon Dolardan Fazla Kripto Para Çalmış Olabilir

Microsoft Store’daki Bu Sahte Defter Uygulaması Yarım Milyon Dolardan Fazla Kripto Para Çalmış Olabilir

  • @ZachXBT adlı bir kripto araştırmacısı sahte defter uygulaması hakkında paylaşımda bulundu.
  • Uygulamaya Ledger Live Web3 adı verildi.
  • Uygulama, Bitcoin‘i dolandırıcının cüzdanına gönderiyordu.
  • Dolandırıcı en az 16,8 BTC veya 588.000 doları ele geçirdi.
  • @ZachXBT az önce ilk tweetin altına Microsoft’un uygulamayı kaldırdığını belirten bir yanıt verdi.

Bir dolandırıcı, Ledger Live Web3 adlı sahte bir Ledger uygulamasını Microsoft Store’un kontrollerinden geçirip mağazada yayınlamayı başardı.

Uygulama, kullanıcılardan 12-24 kelimelik kurtarma ifadesini uygulamaya girmelerini isteyerek insanların Bitcoin’ini çalmak için kullanılıyordu. Bu elbette dolandırıcıya kullanıcının kripto para birimine erişim sağladı.

Bununla ilgili ilk gönderiyi X (Twitter) kullanıcısı @ZachXBT tarafından görebilirsiniz. Bu makalenin yazıldığı sırada @ZachXBT’nin, Microsoft Store’un uygulamayı kaldırdığına dair bir yanıtla gönderisini güncellediğini de unutmamak gerekir.

Kripto para biriminizi nasıl koruyabilirsiniz?

Çoğu iyi veya saygın kripto para birimi cüzdanının veya defterinin asla kurtarma ifadenizi istemeyeceğini unutmayın. Eğer bunu isteyen bir ifadeyi indirirseniz, bu ifadeyi girmemeniz önemle tavsiye edilir, çünkü bu, feci sonuçlar doğurabilir. Çoğu dolandırıcılık hikayesi gibi bu da çok yürek burkan bir hikaye.

Reddit’teki kullanıcılar, hayatlarındaki birikimlerin bu dolandırıcılık yüzünden yok olduğunu açıklıyor. Daha fazlasını bir gün önce Weak-Rice-3545 kullanıcısının bu sahte defterden 26.500 $ kaybettiklerini ve bunun tüm hayatları boyunca biriktirdikleri para olduğunu söylediği Reddit gönderisinde görebilirsiniz. Bu Reddit gönderisi, yalnızca Bitcoin’lerinin değil, tüm kripto para birimlerinin çalındığını açıkladı. Bitcoin, Ethereum ve Solana’yı kaybettiler ve kullanıcı, dolandırıcının kripto para birimini gönderdiği adresi verdi.

Yaklaşık 1-2 saat önce bilgisayarıma Windows’u yeniden yükledikten sonra Microsoft Store’da bulduğum yeni bir Ledger uygulamasını indirdim. Bir süredir Ledger Live aracılığıyla bu hesaba erişmemiştim ve 24 kelimelik tohum kurtarma ifademi girmem istendi. Hem Microsoft OS’nin hem de Ledger Live Uygulamasının yeniden yüklenmesiyle ilgili çok fazla şey olduğu için bunun hakkında daha fazla düşünmedim, ama… Tüm kripto paralarımın, 18,5 bin dolarlık Bitcoin’in ve yaklaşık 8 bin dolarlık alt paraların ortadan kaybolduğunu görmem birkaç dakika sürdü. Bunu asla geri alamayacağımı anlıyorum ama onları bir şekilde takip edebilir miyim veya herhangi bir şey yapabilir miyim?

Dolayısıyla, Ledger Live Web3’ü veya kurtarma ifadenizi isteyen başka bir Cryptocurrency cüzdanını veya defterini indirip kullandıysanız, hemen bakiyenizi kontrol edin ve kurtarma ifadenizi mümkün olan en kısa sürede değiştirin.

Özellikle her şeyin anonim ve izlenemez olduğu gizli kripto para dünyasında, dolandırıcılara karşı her zaman tetikte olun. Kripto para biriminizin nasıl korunduğunu anladığınızdan emin olun ve çalındığında onu geri almanın hiçbir yolu olmadığından, bir kısmını farklı cüzdanlarda saklamaya çalışın.

Kaynak: windowscentral

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir