İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Microsoft, Dünyanın En Değerli Şirketi Statüsünü Pekiştirirken Yapay Zekadan da Destek Alıyor

Microsoft, Dünyanın En Değerli Şirketi Statüsünü Pekiştirirken Yapay Zekadan da Destek Alıyor

Microsoft Windows

Microsoft, Dünyanın En Değerli Şirketi Statüsünü Pekiştirirken Yapay Zekadan da Destek Alıyor

Microsoft, Dünyanın En Değerli Şirketi Statüsünü Pekiştirirken Yapay Zekadan da Destek Alıyor

Microsoft, yapay zeka (AI) ve bulut teknolojisine yönelik artan talebin ardından 62 milyar dolarlık (49 milyar £) rekor satış bildirdi ve bu, dünyanın en değerli şirketi olarak yeni kazandığı statüsünü sağlamlaştırmaya yardımcı oldu.

Teknoloji şirketinin geliri 2023’ün son üç ayında yüzde 18 artarak üst üste beşinci rekor çeyreğe ulaşırken, kâr da yüzde 33 arttı. Yakından takip edilen bulut bölümündeki satışlar bir önceki yıla göre yüzde 24 arttı.

Microsoft hisseleri başlangıçta sonuçlar üzerine düştü, ardından piyasa işlemleri sonrasında toparlandı. Sonuçlar, Microsoft’un bu ayın başlarında ilk kez 3 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşarak dünyanın en değerli halka açık şirketi olarak Apple’ı geride bırakmasına yardımcı olan son yükselişin ardından geldi.

Teknoloji devi, ChatGPT üreticisi OpenAI‘ye erken yatırım yaptıktan sonra yükselişe geçti; bu anlaşma, şirketteki yapay zeka heyecanını artırdı.

Microsoft’un CEO’su Satya Nadella şunları söyledi: “Yapay zekayı teknoloji yığınımızın her katmanına aşılayarak, yeni müşteriler kazanıyoruz ve her sektörde yeni avantajlar ve üretkenlik kazanımları sağlamaya yardımcı oluyoruz.”

Bu arada rakip Google da 2023’ün son üç ayında gelirlerinin yüzde 13 artışla 86,3 milyar dolara yükseldiğini bildirdi. Google, yapay zeka ürünlerine olan talepten yararlanmak için Microsoft ile bir savaşa girdi. Ancak Google’ın ana şirketi Alphabet’in hisseleri, şirketin reklam satışlarının Wall Street beklentilerini karşılamamasının ardından neredeyse yüzde 5 oranında değer kaybetti.

Microsoft, Windows yazılımına CoPilot gibi yapay zeka asistanlarını eklerken Google, geliştiriciler ve Android akıllı telefonları için Gemini olarak bilinen yeni bir dijital sohbet robotunu kullanıma sundu.

Google şefi Sundar Pichai şunları söyledi: “İkizler dönemine girerken en iyisi henüz gelmedi.”

Artan satışlara rağmen Microsoft, işten çıkarmalara devam etti ve yakın zamanda Call of Duty yapımcısı Activision Blizzard’ı satın aldıktan sonra oyun bölümündeki 1.900 personeli işten çıkarmayı planladığını duyurdu

Bu arada Google, son çeyrekte ofis alanının küçültülmesinden dolayı 1,8 milyar dolar maliyete maruz kaldı ve geçen yıl binlerce kişiyi işten çıkardı; bu ay 1.000 kişi daha dahil.

Teknoloji sektöründe işten çıkarmalar sürüyor. Salı günü geç saatlerde PayPal, 2.000 kişiyi, yani toplam iş gücünün yüzde 7’sini işten çıkaracağını duyurdu.

Microsoft’un bir kez daha dünyanın en değerli şirketi haline gelmesine Apple’daki son dönemdeki mücadeleler de yardımcı oldu. Piyasa analistlerinin not indirimleriyle karşı karşıya kaldı, En yeni iPhone’lara olan taleple ilgili endişeler var.

Şirketin en yeni cihazları umulandan daha az heyecan verici olurken, Çin’deki satışlar durdu. Apple en son sonuçlarını Perşembe günü açıklayacak.

Kaynak: telegraph

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir