Mevsim Sebzeleri Diyetisyen Tablosu

Mevsim Sebzeleri Diyetisyen Tablosu yazımızda 4 mevsimde hangi sebzelerin taze olarak çıktığını ve taze sebze yemenin önemini yazdık.

Mevsim Sebzeleri Tablosu

Çocuklar hangi sebze ve meyvenin hangi mevsimde ortaya çıktığını bilmez oldu. Seracılığın oluşmasıyla birlikte artık bütün yıl tüm sebze ve meyveler üretilebilmektedir. Sağlık beslenme için sebze ve meyveler çıkmış oldukları zamanlarda yenilmelidir. Mevsiminde sebze ve meyveleri tüketmek çok önemlidir. Şimdi bazı sebzelerin mevsimlerine bakalım.

Sonbahar Mevsimi

Havuç, soğan, bal kabağı, pırasa, taze ceviz, mantar, lahana, zencefil, kızılcık sebzelerini taze olarak sonbahar aylarında bulabilirsiniz. Sonbahar aylarında çıkan sebzeler vücudumuzu kışa hazırlar. Aylar: Eylül, Ekim, Kasım.

Kış Mevsimi

Kış aylarında bolca renkli sebzeler çıkar. Bu aylarda çıkan sebzeler bağırsakları çok iyi çalıştırır. Bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasını destekleyen sebzeler çıkar. Havuç, bal kabağı, pırasa, karnabahar, kereviz, yer elması, ıspanak, brokoli, pancar, turp, pazı, hindiba, lahana kış mevsiminde çıkar ve tüketilmesi tavsiye edilir. Aylar: Aralık, Ocak, Şubat.

İlkbahar Mevsimi

Bezelye, semizotu, sarımsak, barbunya, enginar, taze soğan tüm bu sebzelerin tazeleri ilkbahar aylarında ortaya çıkar. Aylar: Mart, Nisan, Mayıs.

Yaz Mevsimi

Biberler, taze fasulye, salatalık, taze patates, domates, yeşillik, patlıcan, üzüm yaprağı, yeşil kabak, kırmızı biber, bamya, börülce sebzelerini taze olarak bulabilirsiniz. Aylar: Haziran, Temmuz, Ağustos.

Mevsim Sebzeleri Diyetisyen Tablosu-Diyetisyen Merve Bilge Atalay’ın videosundan yardım alınmıştır.

Yorum yapın