Mevsim Sebzeleri Diyetisyen Tablosu

Sebze ve Meyve Fiyatları Neden Artıyor

Mevsim Sebzeleri Diyetisyen Tablosu yazımızda 4 mevsimde hangi sebzelerin taze olarak çıktığını ve taze sebze yemenin önemini yazdık.

Mevsim Sebzeleri Tablosu

Çocuklar hangi sebze ve meyvenin hangi mevsimde ortaya çıktığını bilmez oldu. Seracılığın oluşmasıyla birlikte artık bütün yıl tüm sebze ve meyveler üretilebilmektedir. Sağlık beslenme için sebze ve meyveler çıkmış oldukları zamanlarda yenilmelidir. Mevsiminde sebze ve meyveleri tüketmek çok önemlidir. Sebzelerin mevsimlerine bakalım.

Sonbahar Mevsimi

Havuç, soğan, bal kabağı, pırasa, taze ceviz, mantar, lahana, zencefil, kızılcık sebzelerini taze olarak sonbahar aylarında bulabilirsiniz. Sonbahar aylarında çıkan sebzeler vücudumuzu kışa hazırlar. Mevsim sebzeleri Eylül, Ekim, Kasım.

Kış Mevsimi

Kış aylarında bolca renkli sebzeler çıkar. Bu aylarda çıkan sebzeler bağırsakları çok iyi çalıştırır. Bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasını destekleyen sebzeler çıkar. Havuç, bal kabağı, pırasa, karnabahar, kereviz, yer elması, ıspanak, brokoli, pancar, turp, pazı, hindiba, lahana kış mevsiminde çıkar ve tüketilmesi tavsiye edilir. Mevsim sebzeleri Aralık, Ocak, Şubat.

İlkbahar Mevsimi

Bezelye, semizotu, sarımsak, barbunya, enginar, taze soğan tüm bu sebzelerin tazeleri ilkbahar aylarında ortaya çıkar. Mevsim sebzeleri Mart, Nisan, Mayıs.

Yaz Mevsimi

Biberler, taze fasulye, salatalık, taze patates, domates, yeşillik, patlıcan, üzüm yaprağı, yeşil kabak, kırmızı biber, bamya, börülce sebzelerini taze olarak bulabilirsiniz. Mevsim sebzeleri Haziran, Temmuz, Ağustos.

Mevsim Sebzeleri Diyetisyen Tablosu-Diyetisyen Merve Bilge Atalay’ın videosundan yardım alınmıştır.