Metrobüslerin Temizliği Nasıl Yapılıyor?

Admin tarafından tarihinde yayınlandı

metrobus-ic-temizlik

Metrobüslerin Temizliği Nasıl Yapılıyor? yazımızda İstanbulluların vazgeçilmez ulaşım yollarından olan metrobüslerin nasıl temizlendiğini ve bu temizliğin ne kadar zaman aldığını yazdık.

Metrobüslerin Temizliği Nasıl Yapılıyor?

İstanbul’da 535 tane metrobüs her gün milyonlarca insanı taşımaktadır. Metrobüslerin uzunluğu tam 19 metredir.  535 metrobüs her gece sıkı bir temizlikten geçerek sabah insanları temiz bir şekilde taşımaktadır. Metrobüsleri temizleyen ekibin müthiş çalışması her gün aynı tempoda devam etmektedir. Her metrobüsün yarına tam hazır bir şekilde çıkması için yarım saatlik bir işlemden geçmektedir. Metrobüslerde ilk iş biten veya yarılanan yakıt istasyonlarda doldurulmaktadır. Metrobüslerde 100 km’de 60 litrelik bir yakıt harcaması bulunmaktadır. Metrobüslerin toplamda 9 garajı bulunmaktadır. Çalışanlar manevra şoförü ve temizlik elemanları olarak ayrılmaktadır. Tüm metrobüsler geceleri temizlenir, haftada bir detaylı olarak temizlenir ayrıca ayda bir dezenfekte edilirler. Her gün 1 milyon kişinin bindiği metrobüslerin temizlenmesi çok önemlidir. İnsanların hastalık kapmaması ve mikropların oluşmaması için temizlikleri itina ile yapılmaktadır.

metrobus-temizligi

Metrobüsün İç Temizliği

Metrobüslerin içini temizleyen temizlik elemanlarının akşamdan sabaha kadar 9 saati bulunmaktadır. Sabaha kadar 535 tane metrobüsün içini temizlemeleri gerekiyor. Temizlik elemanlarının bir metrobüsün camlarını temizlemeleri için sadece 5 dakikaları bulunmaktadır. Bir metrobüste 20 tane cam bulunmaktadır. Bu camları temiz ve hızlı bir şekilde temizlemeleri gerekiyor. En son işlem her metrobüse paspas yapılmaktadır. Metrobüsü kullanan vatandaşların metrobüsü daha temiz kullanmaları istenmektedir. Kendi aracıymış gibi bakmaları ve kirletmemeleri temizlik çalışanlarının işlerini yapmalarını rahatlatacaktır. Tüm temizlikler bittikten sonra metrobüsler günlük denetimden geçmektedir. Kirli kalan kısımlar denetlenerek tekrardan temizlik uygulanmaktadır. Metrobüslerde temizlik ve bakımlar gece 23:00’den sabah 6:30’a kadar sürmektedir. 9 saatlik bakım bu zaman aralığı esnetilerek uygulanmaktadır.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.