MutfakSağlıkYaşam

Metabolizmayı Hızlandıran 6 Sağlıklı Gıda

Metabolizmayı Hızlandıran 6 Sağlıklı Gıda

Metabolizmayı Hızlandıran 6 Sağlıklı Gıda Marconi biberleri
Marconi biberleri

Genel olarak yediğiniz gıdaların sağlığınızı doğrudan etkilediğini anlasanız bile, bunun neden olduğunu hiç merak ettiniz mi? Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi’ne göre, vücudunuzda meydana gelen tüm kimyasal reaksiyonları ifade eden metabolizmaya iner. Hücrelerinizde gerçekleşen bu reaksiyonlar enerji üretmek için gereklidir. Case Integrative Health’in kurucusu ve tıbbi direktörü ABoIM, MD Casey Kelley, “Metabolik sağlık” terimi, vücudunuzun bu enerjiyi ne kadar iyi ürettiğini ifade ediyor. Bu arada, “metabolik hız” terimi, vücudunuzun nefes alma gibi yaşamı sürdüren işlevleri yerine getirmesi için kaç kaloriye (yani enerjiye) ihtiyacı olduğunu tanımlar.

Ve ” sağlıklı metabolizma ” genellikle ağırlık açısından tartışılırken, mesele sadece tartıdaki sayı ile ilgili değildir. Sağlıklı bir metabolizmaya sahip olmak, refahınız ve nihayetinde uzun ömürlü olmanız için çok önemlidir. Bir kişinin sağlıklı bir metabolizması varsa, bu, iltihaplanma veya yüksek tansiyon gibi sorunlar yaşamadan yiyecekleri sindirebilecekleri ve besinleri emebilecekleri anlamına gelir, diye açıklıyor Dr. Kelley, bunun tip 2 diyabet, felç ve kalp gibi metabolik hastalıkları önlemek için hayati önem taşıdığını açıklıyor.

Metabolik sağlığınızı etkileyen birçok faktör vardır. Bu, hakkında hiçbir şey yapamayacağınız aile geçmişi ve genetiği içerir. Ancak yaşam tarzı ve çevresel faktörler dahil olmak üzere diğer yönler değiştirilebilir, bu da metabolik sağlığınızı etkilemenizi ve uzun vadeli sağlık sorunlarını uzak tutmanızı mümkün kılar. Ve bu kesinlikle beslenmenizi içerir. Ne yediğiniz metabolik sağlığınızda lider bir rol oynar. Metabolizmayı hızlandıran tonlarca sağlıklı, faydalı gıda ve fazla tüketildiğinde metabolizmaya zarar verebilecek seçenekler vardır.

Kayıtlı diyetisyen beslenme uzmanı ve Beslenme ve Diyetetik Akademisi ulusal medya sözcüsü Roxana Ehsani, basitçe ifade etmek gerekirse, kısa ve uzun vadeli sağlık ve genel yaşam süresi üzerinde doğrudan bir etkisi olan gıda güçlüdür, diyor. Örneğin, “bazı gıdalar, omega-3 yağları açısından zengin oldukları için iltihabı azaltma yeteneğine sahiptir” diyor. Bu arada, diğer gıdalar oksidatif stresi ve hücre hasarını en aza indiren antioksidanlar açısından zengindir.

Metabolizmayı optimize etmek için yemek yemek istiyorsanız, bitkisel gıdalara öncelik vermek yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Aşağıda, metabolizmayı hızlandıran bazı yiyeceklere ve her biri için lezzetli tarif fikirlerine göz atın.

Metabolizmayı Hızlandıran 6 Sağlıklı Gıda Nelerdir?

Yeşil Salata Yapımı

Metabolizmayı Hızlandıran Koyu Yapraklı Yeşiller

Hala satılmadıysa Kale Cips veya ıspanaklı smoothieler, şu gerçek fikrinizi değiştirebilir: Dr. Kelley’e göre, koyu, yapraklı yeşillikle rsağlıklı bir metabolizmayı sürdürmek için çok önemlidir. Bunun nedeni, iki çok önemli mineral olan yüksek magnezyum ve demir içeriğidir. “Magnezyum önemlidir vücuttaki [her] enerji üreten kimyasal reaksiyon için,” diyor Dr. Kelley. Öte yandan, demir oksijen taşımaya yardımcı olur tüm hücrelerine, diyor. Hücreleriniz bunu kullanır enerji üretmek için oksijen ve beyniniz ve kalbiniz de dahil olmak üzere çeşitli organların işlevini destekler. Yapraklı yeşilliklerinizden en iyi şekilde yararlanmak için onları C vitamini açısından zengin besinler Örneğin, demir emilimini optimize etmeye yardımcı olan domates, limon veya patates, diye ekliyor Dr. Kelley.

Meyve Yemenin Faydaları

Meyve (Özellikle C Vitamini Yüksek olanlar)

Meyveler, metabolik sağlık için en iyi yiyeceklerden bazılarıdır çünkü serbest radikalleri nötralize eden faydalı moleküller olan antioksidanlarla doludurlar. Antioksidan açısından zengin bir diyet çok önemlidir çünkü serbest radikaller, yüksek seviyelerde bulunduğunda oksidatif strese neden olan, kronik hastalık riskini artıran ve genel ömrü kısaltan zararlı bileşiklerdir. En önemlisi, “portakal, greyfurt, kivi, çilek gibi bazı meyveler, Ananas, Mango, guava ve papaya güçlü zengindir antioksidan C vitamini “Ehsani diyor. Ve yukarıda bahsedildiği gibi, C vitamini sağlıklı metabolizma için önemli olan demirin emilmesine yardımcı olur.

Yatmadan Önce Yeşil Çay İçilir mi?

Çay

İşte çay: İster topraklı tercih edin maça, earl grey veya baharatlı çay, çay içmek metabolizmanıza yardımcı olmak için mükemmel bir yoldur. Dr. Kelley’e göre çaylar, kateşin adı verilen antioksidanlar içerir. Oksidatif stresi ve hücresel hasarı bastırmanın yanı sıra, kateşinlerin kan basıncını düzenlemeye, metabolizmanızı hızlandırmaya ve yağları parçalamaya yardımcı olduğunu söylüyor. “Ayrıca, birçok çaydaki kafein enerjinizi artırarak gün boyunca daha fazla kalori yakmanızı sağlar. Yeşil çay özellikle metabolizmayı hızlandıran harika bir seçenek” diye ekliyor.

Közlenmiş Kırmızı Biber Sandal Tarifi

Şili Biberi

Baharatı seviyorsanız, metabolizmanız şanslı. Ehsani, yemek tariflerine ısı eklemek için yaygın olarak kullanılan acı biberlerin, onlara ateşli bir tat veren ve onları sizin için oldukça iyi yapan kapsaisin adlı bir bileşik içerdiğini söylüyor. 2019 çalışması, kapsaisin, kalp fonksiyonu ve genel iltihaplanma için faydalı etkilere sahiptir diyor. Aslında, aynı çalışma, haftada en az dört kez acı biber yemenin hastalıklara ve kalple ilgili ölümlere karşı korunmaya yardımcı olabileceğini buldu.

Kuruyemişlerde Dost

Yüksek Lifli Gıdalar

Metabolizmayı hızlandıran meyvelerden daha önce bahsetmiştik, ancak sebze, fasulye ve fındık ailelerindeki diğer yüksek lifli meyveler de faydalıdır. Dr. Kelley’e göre, genel lif alımınızı artırmak metabolik sağlığı destekleyebilir. Brokoli, elma ve fındık gibi yüksek lifli yiyeceklerin çiğnenmesi daha uzun sürer ve sizi daha uzun süre tok tutar. Bu, sistemi strese sokabilecek, iltihaplanmaya neden olabilecek ve vücudunuz için sağlıklı bir kiloyu korumayı zorlaştırabilecek aşırı yemeyi önlemeye yardımcı olur. Benzer şekilde, lifin sindirilmesi uzun zaman alır, bu da vücudunuzun onu parçalamak için daha çok çalışması gerektiği anlamına gelir, diyor Dr. Kelley. Ancak hepsi bu kadar değil: Lif aynı zamanda inflamasyonu, kolesterol seviyelerini, kan şekerini ve bağırsak sağlığını yönetmek için de gereklidir ve bunların tümü metabolizmanızı destekleyebilir.

Kolay Kilo Verdiren Tavsiyeler

Metabolizmayı Hızlandıran Su

Hile deyin ama evet, su kesinlikle bu listede. Görünüşe göre, metabolizmanızı hızlandırmak için pahalı özel içeceklere veya bakkaliye ürünlerine ihtiyacınız yok. Basitçe yeterince su içmek harikalar yaratabilir ve iyi bir sebepledir. Ehsani, vücudun yüzde 60 sudan oluştuğunu ve H2O’nun hücrelere oksijen taşımak, atıkları uzaklaştırmak, vücut ısısını düzenlemek ve daha fazlası dahil olmak üzere sayısız işlev için gerekli olduğunu söylüyor. Böylece vücudun ihtiyaç duyduğu her gün uygun hidrasyon, en iyi şekilde çalışmak ve sağlıklı metabolizmaya yardımcı olmak için tüketilir. Günde sekiz onsluk gözlüğü hedefleyin veya deneyin demlenmiş su şeyleri ilginç tutmak için tariflere bakın.

Cipslerin İçindeki Zararlı Maddeler Neler

Metabolizmayı Yavaşlatan Gıdalar

Dengeli beslenmede tüm yiyeceklerin haklı yeri olsa da, bazı yiyecekler fazla yenildiğinde metabolizmanızı yavaşlatabilir. Dr. Kelley’e göre buna şeker ve “kötü” yağlar (düşün: doymuş ve trans yağlar) yüklü ultra işlenmiş gıdalar dahildir. Dr. Kelley, bu maddelerin tipik olarak çok az besin değerine sahip olmasının yanı sıra kan şekerinde ani yükselmelere ve istenmeyen yağ birikimine neden olma eğiliminde olduklarını ve bunun da metabolizmanız üzerinde zararlı bir etkisi olabileceğini söylüyor.

Ehsani ve Dr. Kelley’e göre metabolizmanızı yavaşlatan yiyecekler şunlardır:

  • Cips ve atıştırmalıklar
  • Kurabiyeler ve tatlılar
  • Rafine tahıllar beyaz ekmek ve beyaz makarna gibi
  • Soda (kola, meyveli soda) ve meyve suyu gibi şekerli içecekler
  • Kızarmış ve yağlı yiyecekler

Kurabiye ve makarna olmadan hayat oldukça sıkıcı olurdu, bu yüzden kimse sizden herhangi bir yiyeceği tamamen kesmenizi istemiyor; ancak aşırı hoşgörü metabolik sağlığınız için bir risktir, bu yüzden dikkatli bir şekilde atıştırmayı ve alışveriş yapmayı unutmayın! Dr. Kelley, “Tipik olarak, bu ürünleri bakkalın ortasında bulacaksınız” diyor. Genel bir kural olarak, bunun yerine mağazanın çevresinde alışveriş yapmanızı önerir. Burada taze ürünler, kuruyemişler, tohumlar, baklagiller ve yumurtalar gibi daha bütün, işlenmemiş gıdalar bulacaksınız.

Metabolizmayı Hızlandıran 6 Sağlıklı Gıda-Kaynak: realsimple.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir