Bilim ve TeknolojiEkonomi ve ParaHaber

Meta ve Alphabet Reklam Tahtını Kaybediyor

Meta ve Alphabet Reklam Tahtını Kaybediyor

Meta ve Alphabet Reklam Tahtını Kaybediyor

300 milyar dolarlık reklam pazarını yönetmeye uzun süredir devam eden ikili, teknoloji devleri pastadan pay almak için savaşırken sona eriyor gibi görünüyor. Meta Platform Inc ve Alphabet Inc, hakimiyetlerini Amazon.com Inc, Microsoft Corporation ve Apple Inc karşısında kaybediyor.

Rakamlar

Insider Intelligence’a göre bu, 2014’ten beri bu iki şirketin pazarın çoğunluk payına sahip olmayacağı ilk yıl olacak çünkü gelir paylarının beşinci yıllık düşüşünde yüzde 48,4’e düşmesi bekleniyor.

Son derece dinamik bir pazar

Google’ın reklam başkanı Jerry Dischler, Financial Times’a yeni girenlerin şiddetli rekabetinin yanı sıra ABD ve Avrupalı ​​düzenleyicilere borçlu olduğu antitröst incelemesi hakkında konuştu.

Google, ürünlerini rakiplerine göre tanıttığı iddiasıyla takip edilirken Meta, sınıflandırılmış reklam hizmetinin rakiplerine haksızlık yaptığına dair bir şikayetle uğraşıyor.

Sorun

Meta’nın CEO’su Mark Zuckerberg, kullanıcıları izlemeyi ve reklamları hedeflemeyi zorlaştırdığı için düşüşten Apple’ın gizlilik değişikliklerini sorumlu tutuyor. ByeDance’in sahibi olduğu TikTok‘un günümüz gençliğinin tercihi olmasıyla, yeni gelenlerin popülaritesinin arttığı gerçeği de var.

Artan maliyetler ve enflasyon Big Tech’i durdurmuyor

Dünya çapındaki şirketlerin artan faiz oranları ve yüksek enflasyon karşısında reklam bütçelerini kısmasının aksine, teknoloji devleri tüm hızıyla ilerliyor. Hatta Temmuz ayında akış hizmetinin reklam destekli bir katmanını oluşturacaklarını açıklayan Microsoft ve Netflix Inc gibi güçlerini birleştiriyorlar.

Güncellenmiş bir işletme ve reklamcılık 101

Yakın zamana kadar, resesyon korkuları odaya girdiğinde ilk kesilen bütçeler reklam bütçeleriydi. Ancak reklam gelirlerinin hızla artmasıyla birlikte büyük teknoloji, reklamcılığın önemini ve önemli ölçüde daha yüksek marjlara izin verdiği için iş modeline katkısını kabul etti. Apple bile reklam stratejisini yeniden tanımlıyor ve dijital reklamcılık işini ikiye katlıyor; araştırma grubu Evercore ISI, iPhone üreticisinin 2026 yılına kadar 30 milyar dolarlık bir reklam işi tahmin etmesini bekliyor.

Kaynak: benzinga

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir