Bilim ve Teknoloji

Meta CEO’su Mark Zuckerberg, Apple’ı App Store Politikaları Konusunda Eleştirdi

Meta CEO’su Mark Zuckerberg, Apple‘ı App Store Politikaları Konusunda Eleştirdi

Meta CEO’su Mark Zuckerberg, Apple’ı App Store Politikaları Konusunda Eleştirdi

Tesla CEO’su ve Twitter’ın yeni sahibi Elon Musk’ın Apple ile mücadelesinde bir müttefiki var : Meta Platforms CEO’su Mark Zuckerberg.

Çarşamba günü New York Times Dealbook Summit’te konuşan Zuckerberg, iPhone üreticisini yıllardır kendi işini olumsuz etkileyen App Store politikaları konusunda eleştirdi.

Zuckerberg, “Apple’ın, hangi uygulamaların cihaza gireceğini tek taraflı olarak kontrol etmeye çalışan tek şirket olarak kendini seçtiğini düşünüyorum” dedi. “Bunun sürdürülebilir veya iyi bir yer olduğunu düşünmüyorum.”

Apple, elbette, son yıllarda Meta’nın arkadaşı olmadı, şirketin iOS’taki gizlilik ayarlarını değiştirme kararı dijital medya dünyasını sallıyor, çünkü uygulamalar arasında kullanıcıları izlemek daha zor hale geldi.

Yahoo Finance’ten Dan Howley’nin bu ayın başlarında bir hikayede belirttiği gibi, Apple, kullanıcıların uygulamaların onları üçüncü taraf uygulamalar ve web sitelerinde izleyip izlemediğini seçmesine olanak tanıyan değişikliği 2021’de kullanıma sundu. Zuckerberg, Apple’ın gizlilik değişikliklerinin, reklam işindeki son zorluklar ortaya çıkmadan önce bile dijital reklamcılığı öldüreceği konusunda uyardı.

Zuckerberg, Apple’ın ABD’deki ve dünya çapındaki tüketici tabanının genişliğine atıfta bulunarak, bir şirketin kullanıcıların cihazda ne tür uygulama deneyimleri yaşadıklarını kontrol edebilmesinin “sorunlu” olduğunu söyledi.

Açıklamalar, Musk’ın bu hafta başlarında Apple’ı Twitter’ı uygulama pazarından kaldırmakla tehdit ettiği için suçlamasının ardından geldi

Apple’ın App Store politikalarını uzun süredir eleştiren Spotify CEO’su Daniel Ek, Musk’ın şikayetleri teknoloji liderleri arasında iPhone üreticisine yönelik yeni bir eleştiri turunu başlatmış gibi göründüğü için Çarşamba günü Apple’ın politikalarını da yırttı.

Zuckerberg ayrıca, Musk’ın Twitter’daki ılımlılık kararlarına görünüşte yakın müdahil olmasına da ağırlık verdi ve platformda paylaşılanlar üzerinde karar verme sürecinden tek bir kişinin sorumlu olmaması gerektiğini, ancak şirketlerin farklı yaklaşımlar sergilediğini görmenin güzel olduğunu söyledi.

Zuckerberg, “Elon’un yaptıklarına katılabilirsiniz ya da katılmayabilirsiniz, ancak onun benimsediği yaklaşımlar açısından bunun nasıl sonuçlanacağını görmenin çok ilginç olacağını düşünüyorum.”

“Her şeyin yolunda gitmeyeceğini tahmin ediyorum ama bazı şeylerin işe yarayabileceğini düşünüyorum” diyen Zuckerberg, Musk’ın da bu görüşe katılacağına inandığını vurguladı.

“Bazı platformların diğerlerinden farklı politikalara sahip olmak istedikleri sonucuna varmasının tamamen mantıklı olduğunu düşünüyorum” dedi.

Kaynak: yahoo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir