Bilim ve Teknoloji

Meta, 1 Milyon Facebook Kullanıcısının Giriş Bilgilerinin Ele Geçirilmiş Olabileceği Konusunda Uyardı

Meta, 1 Milyon Facebook Kullanıcısının Giriş Bilgilerinin Ele Geçirilmiş Olabileceği Konusunda Uyardı

En Çok Ziyaret Edilen Siteler-Facebook

Meta, 1 Milyon Facebook Kullanıcısının Giriş Bilgilerinin Ele Geçirilmiş Olabileceği Konusunda Uyardı

Facebook ana şirketi Meta, 1 milyon kullanıcıyı, giriş bilgilerinin kötü amaçlı uygulamalar aracılığıyla ele geçirilmiş olabileceği konusunda uyarıyor.

Meta araştırmacıları, bu yıl kullanıcılarının kişisel Facebook giriş bilgilerini çalmak için tasarlanmış 400’den fazla kötü amaçlı Android ve Apple iOS uygulaması buldular, şirket Cuma günü bir blog yazısında söyledi. Meta sözcüsü Gabby Curtis, Meta’nın uygulamalardan etkilenmiş olabilecek 1 milyon kullanıcıyı uyardığını doğruladı.

Meta, tanımladıkları uygulamaların Apple’ın uygulama mağazasında ve Google Play Store’da oyunlar, fotoğraf editörleri, sağlık ve yaşam tarzı hizmetleri ve insanları onları indirmeye kandırmak için diğer türde uygulamalar olarak listelendiğini söyledi. Şirkete göre, kötü amaçlı uygulama genellikle kullanıcılardan “Facebook ile giriş yapmalarını” ve daha sonra kullanıcı adlarını ve şifrelerini girmelerini istedi.

Meta’nın Tehdit Bozulması Direktörü David Agranovich ve Kötü Amaçlı Yazılım Keşfi ve Algılama Mühendisi Ryan, “Bu, son derece düşmanca bir alan ve sektördeki meslektaşlarımız kötü amaçlı yazılımları tespit etmek ve kaldırmak için çalışırken, bu uygulamalardan bazıları tespit edilmekten kaçınıyor ve yasal uygulama mağazalarına giriyor” dedi.

Meta, uygulamaları Apple ve Google’a bildirdiğini ve o zamandan beri uygulamaların kaldırıldığını söyledi. Google sözcüsü Edward Fernandez yaptığı açıklamada, “raporda tanımlanan uygulamaların artık Google Play’de bulunmadığını” söyledi. Apple’dan bir temsilci yanıt verdi ancak yorum yapmadı.

Meta, gizlilik uygulamaları konusunda yıllarca incelemeyle karşı karşıya kaldı. 2019 yılında, Federal Ticaret Komisyonu, siyasi danışmanlık Cambridge Analytica’nın milyonlarca Facebook kullanıcısının kişisel verilerine uygunsuz şekilde eriştiğini tespit ettikten sonra Facebook ile yaklaşık 5 milyar dolarlık bir anlaşmayı onayladı.

Meta, 1 Milyon Facebook Kullanıcısının Giriş Bilgilerinin Ele Geçirilmiş Olabileceği Konusunda Uyardı-Kaynak: washingtonpost.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir