Anasayfa » Araçlar » Mercedes, EV Hatalarından Sonra Yeni Model Saldırısını Başlatacak

Mercedes, EV Hatalarından Sonra Yeni Model Saldırısını Başlatacak

Mercedes, Tesla Modellerinden Daha İyi Menzile Sahip Yeni Elektrikli Konsept

Mercedes, EV Hatalarından Sonra Yeni Model Saldırısını Başlatacak

Mercedes, EV Hatalarından Sonra Yeni Model Saldırısını Başlatacak

Mercedes-Benz Group AG, ilk nesil akülü otomobillerinin beklentileri karşılamamasının ardından neredeyse rekor sayıda yeni model üretmeye hazırlanıyor.

Önümüzdeki iki ila üç yıl boyunca ürün atağı, S-Serisi üreticisinin yakıt yakan araçlardan oluşan kazançlı serisine daha fazla harcama yapmaya yönelmesini de sağlayacak. Özellikle üst düzey alıcılar, “yüksek teknolojili yanmalı motorlu araçlarımıza uzanmaya devam ediyor” dedi İcra Kurulu Başkanı Ola Källenius bir röportajda.

Källenius, şirketin 2039’a kadar karbon nötr olma hedefini koruyarak, “2030’ların derinliklerine kadar daha uzun süre esnekliğe ihtiyacımız var,” dedi. “Bu on yılda tüm ürün gamının elektrikli versiyonlarını sunmaya kararlıyız, ancak içten yanmalı motorlu otomobillerimizin rekabetçi kalmasını sağlamalıyız.”

Önde gelen lüks otomobil üreticisi, EV talebinin yavaşlamasıyla son aylarda elektriklendirme planlarını azalttı. Ancak Mercedes, elektrikli modellerinin yüksek fiyatları ve kutuplaştırıcı tasarımlarıyla alıcıları caydırdığı için baş rakibi BMW AG’nin de gerisinde kaldı. Şirketin akülü araç satışları ilk çeyrekte %9 düşerek 50.500 adede gerilerken, Münih merkezli rakibinin teslimatları 82.700 araca fırladı.

Mercedes’in 2021’de tanıttığı on yıllardır en önemli lansmanlardan biri olarak lanse edilen EQS, özellikle düşük satışlar arasında bir jöle fasulyesine benzetilerek yetersiz kaldı. 109.500 € (117.100 $) değerindeki sedanın eğimli tavanı aerodinamiği en üst düzeye çıkardı ancak bazı arka koltuk müşterilerini sıkışık hale getirdi; bu, birçok araç sahibinin şoförler tarafından sürüldüğü Çin’de bir sorundu. Bu pazardaki müşteriler ayrıca Mercedes’in kaputundaki karakteristik üç köşeli yıldız gibi statü sembolü ayrıntılarını da kaçırdı.

Satışlardaki başarısızlık, Mercedes’in 2030’a kadar mümkün olduğunca sadece EV satma hedefini geri çekme kararına katkıda bulundu

Yeni hedefi, o zamana kadar satışların yaklaşık yarısının elektrikli olması. Volkswagen AG’nin Audi’si ve Tata Motors Ltd.’nin Jaguar Land Rover’ı da dahil olmak üzere rakipler, EV lideri Tesla Inc. bile düşen teslimatlarla mücadele ederken benzer şekilde ayarlama yaptı.

Ilık talep ayrıca maliyetli tasarım yükseltmelerini tetikledi, Mercedes gelecek yıl için daha fazla arka koltuk konforu ve yıldızın kaputa geri dönmesiyle makyajlı bir EQS hazırladı. İlk çeyrekte, şirketin “yaşam döngüsü yönetimi” olarak adlandırdığı şeye yönelik daha yüksek harcamalar, bir yıl önceki %14,5’ten %9’a düşen iadeleri kısmen yavaşlattı.

Mercedes, giriş seviyesi CLA coupe ve daha sonra GLB SUV ile başlayarak gelecek yıl yeni temeller üzerine inşa edilen yeni nesil araçlarını piyasaya sürecek. Şirketin güney Almanya’daki Sindelfingen tasarım merkezinde yaklaşan otomobil serisinin ön izlemesi sırasında Källenius, uzun gövdesini arka koltuklara sıkıştırarak daha küçük modellerde bile yeterli alan göstermek konusunda istekliydi.

Otomobil üreticisi ayrıca 2026 yılında G-Wagon’un kompakt elektrikli versiyonunu da piyasaya sürmeyi planlıyor.

CLA, pille çalışan ve içten yanmalı motor versiyonlarında mevcut olacak. Källenius, Sindelfingen’de, lansman sırasında modelin bazı sürücü destek sistemleri ve bilgi işlem gücünde mevcut portföyün başında yer alacağını söyledi.

Källenius, içten yanmalı motorlu araçların daha uzun süre üstün kârlar sağlayacağını söylerken, Stuttgart merkezli şirketin satın alma, sabit maliyetler ve zorunlu olmayan harcamalarda tasarruf sağlamaya devam ettiğini söyledi.

Mercedes ayrıca 2021’de ayrılan Daimler Truck Holding AG’deki kalan hissesini satarak potansiyel olarak 10,5 milyar avroya kadar serbest bırakabilir. Otomobil üreticisinin kalan %35’lik hissesi için kilitleme süresi yıl sonunda sona eriyor

Källenius, “Hisse, net endüstriyel likiditemize ek bir rezervi temsil ediyor” dedi. Henüz bir karar alınmadı ve otomobil üreticisi “tamamen Mercedes müşterisinin ihtiyaçlarına odaklanmış durumda” dedi.

Daimler Truck, Pazartesi günü Frankfurt’ta %2,9’a kadar yükseldi. Mercedes’ten ayrı işlem gördüğünden beri, dünyanın en büyük ticari araç üreticisinin hissesi %38 arttı ve piyasa değerini 31 milyar avroya çıkardı. Mercedes hisseleri ayrıca günlük işlemlerde %2’ye kadar yükseldi.

Mercedes, 7 milyar avroluk bir ortak girişimden çıkması planlanan üç Avrupa pil fabrikasından ikisini beklemeye alarak bazı harcamalardan tasarruf ediyor. Otomotiv Hücreleri Şirketi Stellantis NV ve TotalEnergies SE ile ortak sahibi olan Company SE, yavaşlayan EV talebi ışığında daha düşük maliyetli hücrelere geçişi değerlendirmek için Almanya ve İtalya’daki çalışmalarına ara verdi.

Källenius, “Pil hücresi tesislerini ihtiyaç duyacağımız hızda inşa edeceğiz” dedi. “Sermaye tahsisini benimseme oranına uydurmalıyız.”

EV’lere geçiş jeopolitik gerginlikler tarafından da tehdit ediliyor. Avrupa Birliği bu hafta Çin yapımı akülü arabalara geçici tarifeler uygulamaya hazırlanıyor ve vergiler %48’e kadar çıkıyor. Ücretler devam ederse, Çin’deki bir Mercedes-Geely ortak girişimi tarafından üretilen Smart modelleri mevcut %10’a ek olarak %20’lik bir tarifeye tabi tutulacak, dedi Källenius.

“Almanya’nın onlarca yıldır yaptığı gibi açık pazarlardan faydalandığınızda, bir ticaret anlaşmazlığını tetiklemenin bir anlamı yok,” dedi. “Smart’ı ortağımız Geely ile Çin’de üretiyoruz ve bu nedenle Avrupa’ya önemli bir ölçekte otomobil ithal ediyoruz” dedi.

Mercedes, EV Hatalarından Sonra Yeni Model Saldırısını Başlatacak-Kaynak: bloomberg.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir