Mercedes E Serisi

Mercedes E Serisi İnceleme

Araçlar

Mercedes E Serisi İnceleme yazımızda ülkemizde tanıtılan yeni e seri araçlar Mercedes-Benz E 300 Cabriolet ve Mercedes-Benz E 220 d 4MATIC All-Terrain hakkında görüş, vergi zammının araç satışını etkilemesi, elektrikli araçların 2019 yılında Mercedes tarafından ülkemizde yoğun bir şekilde satılmaya başlamasını yazdık.

Mercedes E Serisi

Mercedes e Serisi, 2017 yılında 50. yılını kutlamaktadır. Mercedes Dünyanın En Değerli 50 Şirketi arasında 21.sırada yerini almıştır. Mercedes sedan modelini 2016 yılında çıkarmıştı. Bu tarihten sonra Mercedes e serisi büyük bir ilgi görmeye başladı. 2017 yılında bu aileye coupe katıldı. Mercedes e serisi coupe tasarımında sportif bir anlayış bulunmaktadır. Yeni coupe eskiye göre daha geniş yapılmıştır. Sportif tasarımı, kişiliğinizi yansıtan özelliği ve zarif tasarımı araca olan ilgiyi arttırmaktadır. Mercedes-Benz E 300 Cabriolet, e serisinin en yeni modeli olarak göze çarpmaktadır. Mercedes Cabriolet tam 4 kişilik ve üstü soft tente ile açılmaktadır. 4 ayrı çeşit rengi ile Mercedes severlere sunulmuştur.

Diğer e serisi Mercedes-Benz E 220 d 4MATIC All-Terrain’dir. Bu model bir suv modelini andırmaktadır. Türkler sedan ağırlıklı araçlar almaktadır. Citation tipli araçlar pek sevilmemektedir. Günlük ihtiyaçlarınızı All-Terrain modeli ile konforlu bir şekilde karşılamaktasınız. 4×4 özelliklerine sahip bir modeldir. Suv modelleri neler yapabiliyorsa bir Citation kasalı araç olan All-Terrain’de aynılarını yapabilmektedir.

Mercedes E Serisi
Mercedes-Benz E 300 Cabriolet

Yeni Vergilendirmenin Araçlar Üzerindeki Etkisi

Tüm otomobil firmalarının ortak sıkıntısı, otomobil fiyatlarından alınan vergilerin çok yüksek olmasıdır. Araçlara gelen vergi zammı satışlara nasıl yansıyacak merakla beklenmektedir. İlk başta %40 olan araç sigortası artışı daha sonra geriye çekilmişti. Mercedes firması da bu zammın nasıl bir etki oluşturacağını beklemektedir. Mercedes’in ülkemiz için planladığı satış rakamlarını revize etmesi bekleniyor.

Mercedes’in Elektrikli Araçlara Yoğunlaşması

Türk otomobil tüketicisi elektrikli araçlara karşı yoğun bir ilgi duymaktadır. Mercedes’in elektrikli araçların Türkiye pazarına girmesi ile büyük planları bulunmaktadır. Bu yeni pazarda yine en büyük söz sahibi olmayı planlıyorlar. Ülkemizde hala elektrikli araç girişinin çok az olduğu görülmektedir. Altyapı eksikliğinin olması bunun en büyük nedenidir. Ülkemizde sunulan elektrikli araçların azlığı bunda en büyük etkinler arasındadır. İnsanlara benzinli ve dizel motor seçenekleri sunarak elektrikli araçların yolu kesilmektedir. Hibrit araçların yavaş yavaş artması elektrikli araçların 2019 yılı itibariyle çoğalmasını sağlayacaktır.

Mercedes-Benz firması 2019 yılından itibaren 25 adet elektrikli veya hibrit otomobili piyasaya süreceğini açıklamıştır. Bu araçların büyük bir kısmı Türkiye pazarına girecektir. 2018 yılı bir hazırlık safası olacak, 2019 yılı da araçlar kullanılmaya başlanacaktır. Ülkemizde elektrikli araçların hızlı şarj olabileceği istasyonların olmaması elektrikli araçların yaygınlaşamamasında en büyük etkiyi göstermektedir. Devletin ve araç firmalarının bu konuyu düzeltmesi elektrikli araçların yolunu açacaktır. Mercedes-Benz firması elektrikli araçlar için Amerika’da 11 milyarlık yatırım yapacaktır. Ülkemizde ise her hangi bir yatırımı bu konuda bulunmamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir