İçeriğe geç
Anasayfa » Kişisel Gelişim » Mental Yükseliş

Mental Yükseliş

Sigaranın Mental Sağlığa

Mental yükseliş yazısında Mental kavramında zihnin ne kadar güçlü bir araç olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu gücü ne kadar üst seviyede kullanırsak başarıya o kadar hızlı ve güçlü bir şekilde ulaşırız. Mental motivasyonun önemini yazdık.

Mental Yükseliş Spor Örneği-Antrenmanlarda Çok İyiyim, Ama Turnuvalarda Kazanamıyorum

Spor müsabakalarında oyuncuların, antrenmanlarda mükemmele yakın bir performans sergilemesi, çok hızlı ve isabetli vuruşlar yapması, fakat iş maç yapmaya, turnuva oynamaya gelince, bu güçlü vuruşları yapamaması ve istikrardan uzak bir oyun sergilemesi sıkça görülen bir durumdur. Özellikle de turnuva maçlarında, bu farkın daha da bariz olarak ortaya çıktığını görürüz. Öncelikle bu durumun, spor yaparken veya herhangi bir aktivite yaparken fiziksel veya teknik boyutuyla hiçbir ilgisi olmadığını anlamak önemlidir. Bu tamamen heyecan kaynaklı oluşan, zihinsel baskıdır. Bazı basit mental değişiklikler, oyun sonuçlarınızı fazlasıyla değiştirebilir. Tabi ki bu mental değişiklikleri oluşturmak, bir takım uygulamaları disiplinli bir şekilde tekrarlamakla mümkün olabilir.

Siz de oyuncu olarak böyle bir sıkıntı yaşıyor ve turnuvalarda veya maçlarda gerçek performansınızı ortaya koymakta zorlanıyorsanız;

Mental Düşünce Think

Mental Yükselmenin İpuçları

Öncelikle maçlara ve turnuvalara doğru perspektif ile bakmaya çalışın. Kendinize şu soruları sorun:

  • Kaç milyon kişi bu maçın sonucunu bilecek?
  • Sonuçlar bütün dünya çapında veya ülke çapında yayınlanacak mı?
  • Bu maç ölüm, kalım meselesi midir?
  • Bu turnuvadan/maçtan sonra hayatın nasıl olacak ?
  • Eğer kazanamazsan ne gibi sonuçları olacak?
  • Senin için dünyanın sonumu geldi ?
  • Yarışmayı veya yaptığın işi bitirdiğinde senin için kazanımı ne olacak?

Bu sorulara verdiğiniz cevaplardan sonra, çok büyük olasılıkla bu maçın aslında ilk başta düşündüğünüz kadar önemli olmadığını keşfedeceksiniz. Hatta dünyada meydana gelen birçok olayı göz önünde bulundurursak, bu durumu önemsiz kategorisinde sınıflandırmak çok yanlış olmaz. Bu maçla ilgili stres yapacak bir durum yok ortada. Bu maçtan sonra birçok maç olacak, bu yüzden de rahatlamalı, keyfini çıkarmalı ve sadece oynamalısınız. Ne kadar keyif alırsanız, o kadar iyi sonuçlar alırsınız.

Müsabakalara rakibinizin gözünden bakmaya çalışın. Büyük ihtimalle onun yerinde olmak istemezsiniz, değil mi? Belki de rakibiniz maçın favorisidir ve bu durum bütün baskıyı onun omuzlarına yükler.

Yavuz Mental Hakkımızda

Kendinizle İlgili Pozitif Şeylere Odaklanın

Zihinsel olarak kendinizi yukarı çekmeniz çok önemlidir. Kendinizle ilgili pozitif şeylere odaklanın, pozitif davranışlarınızın hepsinin üstünden geçin. Kendinize şu soruyu sormayı unutmayın. Benimle ilgili muhteşem olan özellikler nelerdir? Geçmişinizde sizin kendinizle gurur duymanızı sağlayan olayları düşünün. Aklınıza bir şey gelmiyorsa, bu yeterince sıkı düşünmediğiniz anlamına gelir, çünkü herkesin geçmişinde kendisiyle gurur duyacağı pozitif unsurlar vardır. Aklınıza bir şey gelene kadar düşünmeye devam edin. Eğer yoksa kendinize yeni özellikler ekleyin bu sizi mutluluğa götürecektir. Hayatınızla ilgili sizi iyi hissettiren her şeyin bir listesini yapın. Her başınız sıkıştığında, her beyin gücü gerektirecek işlerden önce bu listeyi gözden geçirin. Kendinizi işi yaptıktan sonraki elde ettiğiniz zaferi kutlarken hayal edin tabi bu hayallere de fazla kapılmayın yoksa elinizden uçar giderler. Bunların hepsini zihninizde canlandırın.

Çağla Büyükakçay'ın Tenis Macerası Hikayesi
Çağla Büyükakçay

Tenis Maçlarında Mental Yükseliş-Mental Güç

Tenis sporunda mental yükseliş için mentalitenizi, en güçlü vuruşlarınız kadar etkili bir hale getirmeniz çok önemlidir. Teknik, taktik antrenmanlar nasıl yapılıyorsa, bu mental güce ulaşmanın yolu da konuyla ilgili antrenmanlar yapmaktır. Aynı şekilde bu antrenmanları da, istikrarlı şekilde yapmak, birkaç dakika bile olsa her gün uygulamak önemlidir. Mental açıdan güçlenmenin en etkili yolu, her gün 10 dakika boyunca kendi oyununuzu mükemmel olacak şekilde zihninizde canlandırmaktan geçer. Bunu yaparken, kendi senaryonuz da her vuruşu yapıyor ve sonunda en zirveye ulaşıyor olmanız çok önemlidir.

Mental yükseliş için önemli başka bir nokta da, kendinize pozitif konuşmak, sürekli pozitif onaylamalar yapmaktır. Kendi içsel coşkunuzu sürekli canlı tutun ve kendinize ne kadar iyi olduğunuzu hatırlatın. Bu alıştırmalar, sonuçlarınızı umduğunuzdan çok daha olumlu olarak etkileyecektir.

Sonuç olarak; mükemmel antrenman için ve kötü turnuva oyuncusu olmaktan kurtulmak için planınız: Turnuvaya doğru perspektiften bakın, maça rakibinizin gözünden bakın, kendinizi mental olarak hazırlayın ve bütün bu deneyimin ne kadar mükemmel olacağını zihninizde canlandırın.

Mental Yükseliş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir