Menopoz Nedir? Menopozun Belirtileri ve Menopoza Hazırlık Nasıl Yapılır?

Menopoz Nedir? Menopozun Belirtileri ve Menopoza Hazırlık Nasıl Yapılır? yazımızda menopozun ne olduğu, menopoz belirtileri, menopoz ve cinsel yaşam ve menopoza hazırlığı yazdık.

Menopoz Nedir?

Menopoz kadınlarda yumurtalıkların bitmesi anlamına gelir. Kadında artık yumurta rezervi biter ve çocuk sahibi olamaz. Yeni doğan bir kız çocuğunun yaklaşık olarak 2 milyon tane yumurtası olur. Ergenlik döneminde bu sayısı 400 bine kadar düşer. Sonraki süreçte her ay 1000 tane yumurta atılır. Adetle birlikte 1000 tane yumurtadan birkaç tanesi seçilir. Bu durum her ay menopoza kadar düzenli bir şekilde devam eder. Kişinin annesi erken menopoza girdiyse kendisi de erken menopoza girebilir.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Sorunu

Menopoz Belirtileri

Kişinin menopoza girdiğini anlaması için 12 ay boyunca hiç adet görmemesi gerekir. Genç kızların en büyük korkusu menopoza girmektedir ve menopoza o kadar kolay girilmez. Kadının yaşı da uygunsa ve adette uzun süredir hiç görmediyse menopoza girmiş olarak kabul edilir. Menopoz öncesi hormonal değişiklikler başlar, kişiyi ateş basar. Menopoz sonrasında ise vajinal kuruluklar başlar. Bu değişimlerin ana nedeni östrojen hormonudur. Bu dönemlerde östrojen hormonu azalır ve bir miktar testosteron hormonu artar. Kadında östrojen hormonu azalması yaşandığı için kemik erimeleri meydana gelebilir. Küçülme yani osteoporoz meydana gelir. Bunların haricinde psikolojik değişimler yaşanabilir. Anksiyete, bunalım, depresyon ve çarpıntılar gibi problemler oluşabilir. Bu dönemde cinsel fonksiyonlar azalabilir.

Menopoz ve Cinsel Yaşam İlişkisi

Genel olarak halk tarafından bilinen, kadın menopoza girdiği zaman karı-koca arasında cinsel yaşam biter düşüncesi doğru değildir. Kişi menopoza girdiği zaman çocuk doğurma özelliğini yitirir, fakat cinsel hayatında bir düşme olmaz. Bunun tersi olarak da artık kadın hamile kalmayacağı için eşiyle korunmasız daha iyi bir cinsel hayatı olabilir. Bu konuda kadınlar eşlerinden desteğe ihtiyaç duymaktadır. Vajinal bölgede kuruluk ve vajina daralması için krem ve bir takım önlemler alarak sağlıklı bir cinsel yaşam devam ettirilebilir.

Menopoza Hazırlık

Ortalama menopoza girme yaşı 48’dir. Erken menopoza girme yaşı ise 40’dır. Erken menopoza girme durumu günümüzde sıklıkla karşılaşılmaktadır. Bunda radyasyon alımı, beslenme bozuklukları etkili olmaktadır. Dünya standartlarında 45-55 yaşları arasında menopoz görülebilmektedir. Çok nadir olarak 55 yaş üzerinde hala adet gören kadınlar olabilmektedir. Menopozda olan kişinin kemik erimesini önleyici beslenme yaşamını benimsemesi gerekir. Menopoz sonrası kemik erimesi için kalsiyum ve spor, kalp sağlığı için sağlıklı beslenmeye dikkat edilmelidir. Ateş basmalarını önlemek için bitkisel çaylar kullanılabilir. Düzenli egzersizler önerilmektedir. Sigara içilmemelidir. Vitamin takviyesi alınmalıdır.

Menopoz Nedir? Menopozun Belirtileri ve Menopoza Hazırlık Nasıl Yapılır?-Op. Dr. Serdinç Özdoğan’ın videosundan yardım alınmıştır.

Yorum yapın