Anasayfa » Haber » Meme Kanserinde Yaşanan Artış

Meme Kanserinde Yaşanan Artış

Meme Kanserinde Artış

Meme Kanserinde Yaşanan Artış yazımızda meme kanseri görülme oranı, meme kanserinin artma nedenleri, meme kanseri belirtileri ve meme kanseri tedavisini yazdık.

Meme Kanserinde Artış Yaşanıyor

Meme kanseri olan kadın sayısında son yıllarda büyük bir artış vardır. Gelişmiş ülkelerde meme kanseri farkındalığı arttığı için kadınlar meme kontrolleri için hastanelere gitmeye başlamıştır. Ayrıca zamanla birlikte de kadınlarda meme kanseri görülme oranı artmıştır. Meme kanseri görülme nedeni toplumun gelişmişlik seviyesine göre artmaktadır. Diğer kanserlerde bu durum tam tersi yaşanırken meme kanseri gelişen toplumlarda daha fazla görülmektedir. Ekonomik ve kültürel gelişme meme kanserini tetiklemektedir. Modern yaşama biçimi meme kanseri arttırmaktadır. 100 kadına 1 erkek meme kanserine yakalanmaktadır. Memenin küçük veya büyük olması meme kanserinin oluşmasında etkisi yoktur.

Meme Kanserinde Artışın Nedeni

Meme Kanserinin Artmasının Nedenleri

Eskiye göre çok daha fazla hormon ve hormon benzeri gıdaların daha fazla tüketilmesidir. İlaç şeklinde bu hormonlar alınabilmektedir. Doğum kontrol hapları, menopoz sonrası gereksiz yere menopoz engelleyici ilaçlar, yiyilen ve içilen GDO’lu gıdalar, tarım ürünlerinde kullanılan tarımsal ilaçlar hormon dengesizliğine neden olmaktadır. Bu gıdalar kadınlık hormonu olan östrojen hormonuna benzer hormonlar içermektedir. Bunların yanında stres, kadınların geç evlenmesi, evlenenlerin çocuk yapmaması, çocuğu olanların emzirmemesi ve genetik miras nedeniyle meme kanserinin artışı görülmüştür.

Meme Kanserinde Kitle
Kanser kitlesi

Meme Kanseri Belirtileri

Kadınlar ergenlikten sonra kendi memelerini gözlemlemelidir. Ayda bir kerede olsa değişiklik olup olmamasına dikkat etmelidir. Memelerde cilt çekintisi oluşması, meme başının içeriye doğru göçmesi, memelerde simetri var iken daha sonra simetrinin bozulması, ciltte kızarıklık, meme başında egzama benzeri yaralar oluşup geçmiyorsa, meme başında olan akıntılar ve en önemlisi memede oluşabilecek kitle kontrolüdür. Memelerde sertlik ve koltuk altında şişlik var ise uzman bir doktora başvurulması gerekir. Kanser kitleleri genellikle ağrısız olmaktadır. Meme de ağrı var ise %90 kanser değilsinizdir.

Meme Kanserinde Farkındalık Önemi

Meme Kanserinde Genetik Faktör

Genetik geçiş birçok hastalık türünde olduğu gibi meme kanserinde de etkilidir. Meme kanseri olmada tüm etkenlerin arasında %15’ine genetik geçiş neden olmaktadır. Çoğunluğunu diğer saymış olduğumuz faktörler neden olmaktadır. Kadınlarında damarlarında ne kadar östrojen ve progesteron hormonları dolaşırsa o kadar çok meme kanseri olma riskleri artar. Bu hormonlar doğumla birlikte oluştuğu için kontrolü insanlara ait değildir. Bu hormonların azaltılması sağlanabilir. Bunun için lüzumsuz hormon kullanmamak gerekir. Genetik miraslar anne ve babadan %50-%50 olarak gelmektedir. Meme kanseri genetiği eşit orandadır.

Meme Kanserine Yakalanmada Obezite ve Fiziksel Aktivitenin Etkisi

Yapılan çalışmalara göre obezite, meme kanserine yakalanmada bir risk faktörü olarak görülmektedir. Özellikle menopozdan sonra alınan aşırı kilolar meme kanseri oluşma riskini arttırmaktadır. Bunun tersi olarak düzenli fiziksel aktivitesini yapan kişiler, meme kanseri olma riskini düşürmektedir. Haftada en az 3 kez, 30 dakika kadar tempolu yürüyüş veya benzeri aktivite yapan kadınlarda 1,5 kat meme kanseri riski düşmektedir.

Meme Kanseri Tedavisi

Meme kanserinde en önemli tedavi ameliyattır. Ameliyat dışında da tedaviler yapılmaktadır fakat cerrahi tedavi en etkili yöntem olarak kullanılmaktadır. Meme kanserine erken yakalanmış ve erken teşhis edilmiş kişilerde cerrahi tedavi uygulanmaktadır. Uygun olmayan hastalarda önce kemoterapi ve diğer sağlık uygulamalarından sonra ameliyat edilmektedir.

Meme Kanserinde Yaşanan Artış-Prof. Dr. Ertuğrul Gazioğlu-Liv Hospital Genel Cerrahi Uzmanı’nın videosundan yardım alınmıştır.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir