Melisa Çayı, Havlıcan, Hibiskus ve Tarçının Faydaları

melisa-yapragi

Melisa Çayı, Havlıcan, Hibiskus ve Tarçının Faydaları yazımızda melisa çayının uykusuzluğa iyi gelmesini, havlıcanın çocuklarda büyüme ağrılarını hafifletmesini, hibiskusun doğal tatlandırıcı olduğunu ve tarçının eklem ağrılarına iyi geldiğini yazdık.

melisa-yapragi
Melisa

Uykusuzluğa Melisa Çayı

Özellikle geceleri uyuyamayan insanlar, anneler, babalar ve uyuyamayan çocukların sıkıntısını alacak çay melisa çayıdır. Her gün akşamdan 3-4 çay kaşığı melisa çayı içildiği taktirde 6.aydan sonra kişi inanılmaz rahat bir uyku çekecektir. Düzensiz olarak kullanılacak melisa çayı, çocuklarda uykusuzluğa bağlı huzursuzluğun devam etmesine neden olacaktır. Melisa çayı rahatlamak isteyenler ve düzgün bir şekilde uyumak isteyenler için ideal çaydır.

havlican-koku
Havlıcan

Çocuklarda Büyüme Ağrısını Hafifletmek İçin Havlıcan Kullanımı

Havlıcan yıllar boyunca çocukların gelişimi için kullanılmıştır. Büyüme karışımlarında sıklıkla havlıcan bitkisi kullanılmıştır. Havlıcan çayı içildiği zaman büyüme ağrısını geçirmektedir. Büyüme ağrısını inanılmaz bir şekilde rahatlatmaktadır. Ağrıların hafifletilmesinin yanında gribal enfeksiyonlara karşı iyi gelmektedir. Havlıcanın içerisinde bolca A vitamini bulunmaktadır. Düzenli kullanımında gözlere iyi gelmektedir.

bamya-cicegi
Bamya çiçeği

Hibiskus Doğal Şeker

Hibiskus doğal şekerdir. İçerisinde glikojen bulunmamaktadır. Hibiskus tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır. Hibiskus bamya çiçeğinde bulunmaktadır.

tarcinli-kahve
Tarçın

Eklem Ağrıları İçin Tarçın

Tarçın eklem ağrılarına iyi gelmektedir. Tarçın eklem sıvısı yapmaktadır. 1 çay bardağı tarçını her gün içmek eklem sıvısını arttıracaktır. Eklem kuruluğu ve dizlerde oluşan menisküs ve yürüyememe şikayetlerini yok eder. Özellikle 40’lı yaşlardan sonra herkesin mutlaka tarçın tüketmesi gerekir.

Melisa Çayı, Havlıcan, Hibiskus ve Tarçının Faydaları-Uzm. Dr. Hayri Gözlükgiller’in videosundan yardım alınmıştır.

Admin hakkında 4503 makale
Yavuz Mental Kuruluş 17 Eylül 2016

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*