Anasayfa » Melek Yatırımcılar

Melek Yatırımcılar

Melek Yatırımcılar Hakkında

Melek Yatırımcılar yazımızda melek yatırımcıların işlevinin ne olduğu, hangi işletmeleri destekledikleri, nasıl hizmet verdikleri, mentörlük desteğini neden verdikleri ve melek yatırımcılığın yaygınlaşmasını yazdık.

Melek Yatırımcılar Ne İş Yapar?

Melek yatırımcılar, farklı sektörlerde eski ve lider şirketlerle rekabet edecek, yeni kurulmuş ve ilerlemeye çalışan şirketlere yatırım yapan kişiler olarak tanımlanmaktadır. Özellikle teknolojik ürünlerin geliştirilmesine destek vermektedirler. Emekleme ve yürüme aşamalarındaki şirketleri bulup, nasıl en iyilerin olduğu klasmana çıkarırızı planlamaktadırlar. Büyük şirketlerle rekabet edecek durumuna getirme hedefi taşımaktadırlar. Bu yatırımcılar şirketlerde birden çok ortak ile çalışabilmektedir. Yatırım yapılan şirketin ortaya çıkardığı ürünü olan güven ve insanların birbirleriyle olan ilişkileri başarılı olmada büyük etkiye sahiptir. Türkiye’de başarılı olan şirket ve ürünü bir sonraki aşamada dünyaya yaymaktadır. Yatırımcılar daha fazla destek sunarak şirketin dünyaya açılmasını sağlamaktadır. Özellikle bir kaç tane Avrupa ülkesinde ürünlerin satılması ve şubelerin açılması hedefi bulunmaktadır.

Melek Yatırımcılar Destek

Mentörlük Desteği

Melek yatırımcılık da iş sadece para ile sınırlı değildir. Bu tür girişimlere destek sunan bir çok insan bulunmaktadır. Sektörde rekabet oranı her geçen gün büyümektedir. Bazı şirketler yüksek yatırım aldıktan sonra hızlı bir şekilde batmıştır. Melek yatırımcıların desteklediği şirketlerin başarıya ulaşması sadece maddi destek verilmesi ile oluşmamaktadır. Melek yatırımcıların para desteğinin yanında doğru alanlarda yatırım desteği ve mentörlük desteğini şirketlere vermek zorundadır. Alanında tecrübesi olan melek yatırımcıların ne denli destek vereceği desteklenen şirketin başarısını belirlemektedir. Melek yatırımcıların bir diğer dikkat ettiği unsur, çıkarılan ürünün pazara olan uygunluğudur.

Genel olarak melek yatırımcının tanımı; aklınızda bir fikir var ve bu fikrin geleceği değiştireceğini ve iyi yerlere geleceğinden eminsiniz. Bu ürünü hayata geçirmek için finans desteğini ailenizden ve arkadaşlarınızdan sağlıyorsunuz. Şirketi kurduktan sonra etrafınızda 3-4 kişilik bir topluluk oluştu. Ürününüzü artık piyasaya sunma ve pazarlama işine girişiyorsunuz. Burada desteğe ihtiyacınız oluyor ve destek için melek yatırımcıya gidiyorsunuz. Size ilk inanan ve güvenen yabancı birisi olarak melek yatırımcınız oluyor. Melek yatırımcısı size güvenerek bilgisini size aktarıyor ve sizi yönlendiriyor. Parasını da vererek size ve ürününüze yatırım yapıyor.

Girişimcilikte Tek Fikre Odaklanma

Melek Yatırımcılar Yaygınlaşmaya Başladı

Melek yatırımcılar Amerika’da oldukça yaygın bir şekilde çalışmaktadır. Ülkemizde de yavaş yavaş yatırımlar yapmaktadırlar. Melek yatırımcı olmak isteyenler devletin melek yatırımcı sertifikasını alabilirler. Devletin hazine müsteşarlığından melek yatırımcı sertifikasını alabilirsiniz. Bu sertifika ile ciddi anlamda vergi indirimi sağlanmaktadır. Devletinde ürün üretenlere ve destekleyen melek yatırımcılara ciddi destekleri bulunmaktadır.

Süper Melek Yatırımcılar

Ülkemizde süper melek yatırımcılar çok az olsa da Amerika’da oldukça fazladırlar. Snapchat ve Instagram gibi teknolojik girişimleri bulanlar tekrardan küçük girişimcilere yatırım desteği sunarak büyümelerini sağlamaktadır. Bu tür yatırımların büyük getirisi olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir