İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Meksika, İklim Değişikliğiyle Mücadele İçin ‘İddialı’ Yenilenebilir Enerji Hedefleri Açıkladı

Meksika, İklim Değişikliğiyle Mücadele İçin ‘İddialı’ Yenilenebilir Enerji Hedefleri Açıkladı

Meksika, İklim Değişikliğiyle Mücadele Marcelo Ebrard

Meksika, İklim Değişikliğiyle Mücadele İçin ‘İddialı’ Yenilenebilir Enerji Hedefleri Açıkladı

Meksika, İklim Değişikliğiyle Mücadele İçin ‘İddialı’ Yenilenebilir Enerji Hedefleri Açıkladı

Meksika Pazartesi günü yaptığı açıklamada, 2030 yılına kadar rüzgar, güneş, jeotermal ve hidroelektrikten yıllık 30 gigawatt’tan fazla ek elektrik üretimi gerçekleştirerek yenilenebilir enerji kaynaklarından ürettiği enerji miktarını önemli ölçüde artırmayı planladığını duyurdu.

Yeni temiz enerji hedefleri, Mısır’ın Şarm El-Şeyh kentinde düzenlenen ve COP27 olarak bilinen Birleşmiş Milletler iklim değişikliği konferansında düzenlenen basın toplantısında kamuoyuna açıklandı. On yılın sonunda Meksika, yalnızca rüzgar ve güneşten 40 gigawatt‘tan fazla enerji üretmeyi hedefliyor.

ABD Enerji Bilgi İdaresi’ne göre, 2019 itibariyle Meksika’nın 80 gigawatt kurulu elektrik üretim kapasitesi vardı. Bunun çoğunluğu doğal gazdan gelirken, yenilenebilir enerji kaynakları %10 ve hidroelektrik %7’dir; bu nedenle, ülke yeni hedefine ulaşmayı başarırsa, yeni hedef büyük ölçüde yenilenebilir enerji portföyüne doğru büyük bir kaymayı temsil edecektir.

ABD’nin iklim değişikliği özel temsilcisi John Kerry, Pazartesi günkü basın toplantısında Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard‘a katıldı.

“Bakan Kerry, Meksika’nın yeni yenilenebilir enerji hedefine desteğini belirtti ve ABD, bu iddialı hedeflere ulaşmak için, ABD’nin finansal desteği seferber etme çabaları ve yeni Meksika yenilenebilir enerji dağıtımına yönelik yatırımları hızlandırma ve teşvik etme yönündeki ortak çabalar da dahil olmak üzere, Meksika ile yakın bir şekilde çalışmayı planlıyor. ve bulaşma,” Meksika’daki ABD Büyükelçiliği bildirdi.

Meksika, 13. en büyük küresel sera gazı yayıcısıdır

COP27’de emisyonları azaltma planını güncelleyen ve 2030 yılına kadar emisyonları normal iş seviyelerinden %35 oranında azaltma sözü veren birkaç ülkeden biridir. Yenilenebilir enerji hedeflerinin, bu hedefe ulaşmasına yardımcı olması amaçlanmaktadır. Meksika ayrıca 2030 yılına kadar temiz enerji harcamalarını ikiye katlamayı, ormanlarını daha fazla korumayı, elektrikli araç kullanımını artırmayı ve petrol ve gaz sondaj sektörlerinden kaynaklanan metan emisyonlarını azaltmayı planladığını söyledi.

Kerry, Meksika’nın yeni emisyon azaltma vaadine yanıt olarak ve İskoçya’nın Glasgow kentinde düzenlenen son iklim değişikliği konferansı COP26’ya atıfta bulunarak Cumartesi günü gazetecilere verdiği demeçte, “Bu, Meksika’nın geçen yıl Glasgow’daki konumundan çok büyük, önemli bir kayma” dedi. Kerry, Meksikalı meslektaşlarıyla kapsamlı bir şekilde müzakere ettiğini sözlerine ekledi ve Meksika’nın “olağanüstü güneş ve rüzgar enerjisinin olağanüstü mevcudiyetine sahip olduğunu” söyledi.

Pazartesi günü erken saatlerde ABD ve Çin, Başkan Joe Biden ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in durmuş iklim değişikliği müzakerelerini yeniden başlatma konusunda anlaşmaya varmasıyla diplomatik bir atılım gerçekleştirdi

Kerry, gelişmekte olan büyük ülkeleri ekonomilerini karbondan arındırmak için yeni adımlar atmaya ikna etmeye çalışıyor ve bunu yapmak için yardım sunuyor. Geçen hafta, Fransa, Almanya, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği ülkeleri, Güney Afrika’nın elektrikli araçlar ve temiz enerji dağıtımını ve ‘yeşil hidrojen’ adı verilen düşük karbonlu yeni bir enerji kaynağını finanse etmek için ortaklaşa 8,5 milyar dolar seferber etmeyi taahhüt ettiler. Pazartesi günü Endonezya, Asya Kalkınma Bankası’nın yardımıyla kömürle çalışan bir elektrik santralinin kullanımdan kaldırılmasını planladığını duyurdu ve Salı günü Güney Afrika’nınkine benzer bir planı açıklaması bekleniyor.

Yine de, ABD ve Çin gibi en büyük yayıcılar bu on yılda planlanan emisyonlarını düşürmediğinden, COP27’nin küresel emisyon yörüngesinde önemli değişiklikler üretmesi beklenmiyor . Ancak Pazartesi günü, iklim değişikliği aktivistlerinin potansiyel bir ilerleme işareti olarak gördüğü bu konuda Başkan Biden ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, iki ülkenin Tayvan’ın kaderi gibi gergin konulardaki farklılıklarını bir kenara bırakıp iklim değişikliği konusunda birlikte çalışmaya çalışacaklarını duyurdu.

Meksika, İklim Değişikliğiyle Mücadele İçin ‘İddialı’ Yenilenebilir Enerji Hedefleri Açıkladı-Kaynak: yahoo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir