Mavi Kart Hakkında Bilgilendirme

Mavi Kart Abonelik

Mavi Kart Hakkında Bilgilendirme yazımızda mavi kartın kısa tanımı, nasıl başvurulacağı, mavi kart ücreti, nerelerde kullanılacağı ve kayıp işlemlerini yazdık.

Mavi Kart

Mavi Kart: İstanbulkart içine yüklenen, fiyatı ve kullanım koşulları UKOME tarafından belirlenen aylık abonman yüklenerek kullanılan “istanbulkart”tır. Aylık yüklemenin yanında normal dolum yapılarak da kullanılabilen kişisel kart olarak toplu ulaşım yapmanızı sağlamaktadır.

Mavi Kart Başvuru İşlemi

ONLINE BAŞVURU

1. Başvuru Formunu Doldurma
Online Başvuru Formu‘nu tıklayarak kişisel bilgilerinizi ve fotoğrafınızı kaydedebilirsiniz.

2. Kart Ücretini Yatırma
Ödemenizi başvurunuzun son adımında kredi kartı ile yapabilirsiniz. EFT ve Havale ile yapılan ödemeler kabul edilmemektedir.

3. Başvuru Takip

Üyelik sayfanızdan giriş yaparak başvuru durumunuzu kontrol edebilir ve başvurunuzu güncelleyebilirsiniz. 2 iş günü içerisinde başvurunuzu takip etmeniz gerekmektedir. Fotoğrfa yada farklı bir adımda sorun çıkması halinde başvurunuzu güncellemeniz gerekmektedir.

4. Kartı Teslim Alma

Kartınız; online başvuru formunu doldurduktan sonra 2 iş günü sonunda hazırlanarak adresinize gönderim işlemi için PTT’ye teslim edilmektedir. Kartınız PTT aracılığı ile adreslere teslim edilmektedir.
Aderese gönderim işlemi sadece İstanbul içerisindeki adresler için uygulanmaktadır.

** PTT tarafından adresinizde bulunamadığınız takdirde haber kağıdı bırakılarak, Mavi Kartınız bağlı bulunduğunuz PTT şubesinde bir hafta bekletilmektedir. Mavi Kartınızın PTT şubesinden teslim alınmaması halinde Karaköy İstanbulkart Başvuru Merkezimize iade edilmektedir.

** Mavi Kartın adrese gönderim işlemi sadece İstanbul içerisindeki adresler için geçerlidir.

BiREYSEL BAŞVURU

– Nüfus Cüzdanı Aslı
– 1 Adet Güncel (son 6 ay içerisinde çekilmiş) Fotoğraf

Mavi Kartın alım ücretini İstanbulkart Başvuru Merkezi’ne geldiğinizde nakit olarak ya da kredi kartı ile ödeyebilirsiniz.

Yukarıdaki belgeleri size en yakın İstanbulkart Başvuru Merkezleri’ne ileterek Mavi Kartınızı teslim alabilirsiniz.

Ücret

İlk kez alacak 10 TL ödemektedir. Kartların herhangi bir sebeple yenilenmesi talebinde (eski kartın ibrazı şartıyla) 10 TL Kayıp / Çalıntı halinde ise 20 TL ücreti bulunmaktadır.

Birinci usulsüz Kullanım Bedeli ise Mavi Kartın aylık dolum bedeli+10TL kart bedeline eşittir. (215TL)
İkinci ve üzeri Usulsüz Kullanım Bedeli ise 1608 nolu kanunda belirtiten idari para cezasının alt sınırı olan tutar ve+10 TL Kart bedelidir. (260 TL)

Nerelerde Kullanılabilir?

Mavi Kartın aylık tarifesinin geçmediği ulaşım operatörlerinde ve hatlarda; kartınıza e-para dolumu yaparak kullanabilirsiniz.

Mavi Kart’ın geçerli olmadığı operatörler; Sadece Deniz Otobüsleri

Mavi Kart indirimli tarifesinin geçerli olmadığı, tam tarifenin uygulandığı hatlar: SG-1, SG-2, SİLİVRİ, TAHSİS 1, TAHSİS 2, TAHSİS 3, TAHSİS4, TAHSİS6, TAHSİS7, TB1, TB2, TH1, YH1, YT1

Nasıl Kullanırım ?
Mavi Kart’ın kullanımı için otobüslerdeki ve raylı sistem istasyonlarında, deniz taşımacılığı iskelelerinde bulunan turnike üzerindeki kart okuyucusuna 0 – 8 cm mesafede bulunması yeterlidir.

Kart okuyucuya sürekli yaklaşık tuttuğunda bakiye değeri ardı ardına düşmez. Tahsil edilen ve kalan kontör bilgilerine kart okuyucusu üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kart Dolum İşlemleri
‘istanbulkart’ Temsilcileri, durak ve istasyonlarda bulunan Biletmatik’lerden yükleme yapılabilir.

Kayıp ve Arıza Durumları

Kayıp-Çalıntı Kart Bildirimi / Usulsüz Kullanım

Kartınızı kaybetmeniz/çaldırmanız durumunda ALO 153’ü arayarak kartınızı kullanıma kapattırmanız gerekmektedir. Aksi halde kartınızın bir başkası tarafından kullanılması halinde usulsüz kullanım ücreti ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Kartın başkaları tarafından kullanılması durumunda ,usulsüz kullanım bedeli olarak aylık dolum tutarı alınır.

Yenileme İşlemi

Kullanıcı hatası sonucu bozulması durumunda yenileme ücreti (10 TL) karşılığında kart yenilenir. Yeni kartınız üretildiği anda eski kartınızın kapatılma işlemi başlatılacaktır. Kartınız 5 gün içerisinde kullanıma kapatılır.

Yenileme işlemleri sadece istanbulkart Başvuru Merkezlerimizde, bireysel başvuru ile yapılabilmektedir. Gerekli evraklar;
– Nüfus Cüzdanı Aslı
– 1 Adet Güncel (son 6 ay içerisinde çekilmiş) Fotoğraf
*Yenileme işlemi yapılabilmesi için bir önceki kartınızı ibraz etmeniz gerekmektedir.

Bakiye Aktarımı

Kart değişim işlemlerinde, eski kart çalışır vaziyette ise yeni karta anlık transfer yapılır.
Dış etken (kırık, çatlak, delik vb.) nedeniyle çalışmayan kartların içerisindeki Abonman bakiyesi için 5 gün, TL bakiye için 10 gün sonrasına talimat oluşturulur.
Kayıp durumlarında, kapatılma işlemi başladıktan 5 gün sonra aşağıda yer alan başvuru merkezlerimizde talimat oluşturulmaktadır.

– Karaköy istanbulkart Başvuru Merkezi
– Kadıköy istanbulkart Başvuru Merkezi
– Yenibosna istanbulkart Başvuru Merkezi
– Bakırköy BELBİM Müşteri Hizmetleri Şefliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.