Mavi Balina Etkileri

Mavi Balina Etkileri yazımızda dünyada ve ülkemizde ergen çocukların giderek bağımlısı olduğu ve birçok yasağın geldiği mavi balina oyununun tehlikesini, çocukları nasıl kandırdığını ve intihara nasıl yönlendirdiğini yazdık.

Mavi Balina Etkileri ve Tehlikesi

İnternet üzerinden gençlerin oynadığı mavi balina oyunu, tam 130 kişinin intihar etmesine neden olmuştur. Oyunda verilen emirleri yerine getiren oyuncular, en son emirlerde kendilerinin veya bir başkasının intihar etmesini emretmektedir. Ülkemizde de mavi balinayı oynayan gençler mavi balina etkileri yaşamaktadır. Mavi balina oyununun bu kadar tehlikeli olmasında, video oyunu olmadığı görülmektedir. Normal bilgisayar oyunlarından farklı olarak rekabetin önde olduğu ve gerçek hayat ile bağlantılı bir oyundur. Mücadele ve rekabetin kıyasıya yaşandığı bir oyun olarak göze çarpmaktadır. Diğer masum oyunlar gibi değildir.

Mavi balina daha çok sosyal medya aracılığıyla yayılmakta ve gençler üzerinde yoğunlaşmaktadır. Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformları oyun için kullanılmaktadır. Son zamanlarda Instagram, mavi balina (blue whale) etiketlerine yasak getirmiştir. Anne ve babaların çocuklarının hangi oyunları oynadığını takip etmeleri gerekmektedir.

Rakamlarla İnternet Bağımlılığı-Mavi Balina

Mavi Balina Oyunun İşleyişi

Mavi balina’da yönetici, oyunculara linkler göndererek, bazı görevler vermektedir ve bu görevleri yapmalarını istemektedir. Oyunda gençlerin cesaretleri sınanmaktadır. Oyunu yazanda bir psikoloji öğrencisidir. Oyunun hedef kitlesi de ergenliğe yeni girmiş olan gençlerdir. Çocuklara önce korku filmi seyretme görevleri verilmektedir. Başlarda basit görevler verilerek çocuklar oyuna alıştırılmaktadır. Daha sonra görevlerin zorlukları ve şiddet derecesi artmaktadır. Çocuklar oyuna bağımlı hale geldikleri ve gözleri başka bir şey görmedikleri için tüm görevleri yapmaya şartlanıyor.

Sonunda intihar etmeleri isteniyor. İntihar ettikten sonra yeniden canlanacağı konusunda telkinler de verilmektedir. Oyunda hayır kelimesini kullanmak yasaklanıyor. Çocukların psikolojilerini bozmaktadır. Mavi balinanın tehlikesine karşı çocukların ve ailelerin bilinçlendirilmesi gerekir. Çocuklarla iyi iletişim kurmak, bu tür tehditlerin önüne geçecektir.

Yorum yapın