Masa Başı İşe İntibak Etmek

Masa Başı İşe İntibak Etmek yazımızda masa başı işte çalışanların ne kadar verimli çalıştığını ölçme, ara sıra aralar vererek verimi artırma ve ufku açmanın yolunu yazdık.

Masa Başı İşte Çalışma Verimliliği

Süt ineği tabiatta beslendiğinde mi yoksa sürekli çiftlikte tutulduğunda mı çok süt verir? Yapılan araştırmalarda gezen ineğin daha çok süt verdiği görülmüştür. İnsanoğlu da sabah 8, akşam 5 klasik çalışma saatlerine tıkanıp kalmıştır. Masa başında iş tutmak çok yapıldığına delalet midir? Çiftçilerin masası olmamasına rağmen çok fazla çalışmaktadır. İnsanlarda masada fazla durmayı, çok çalışmaya endekslemişlerdir. Masa başı çalışanların ne kadar çalıştığı ve ne kadar verimli bir çalışma sergilediğini belirlemek gerekir.

Tembellikten Kurtulmak Hakkında Bilgiler

Masa Başı İşe İntibak

Sabah 8, akşam 5 masa başı işinde masaya intibak edilmiş olunur. Üstüne sosyal medya hastalığı ve komik videoları masa başında izlemek bütün dünyanızın masa başında olduğunu gösterir. Proje üreticileri ise ara ara masadan uzak kalmanın gerekliliğine inanırlar. Masadan uzak kalarak yeni tecrübeler edinmek, ofis çalışanlarının heyecanını artırmak, fikirleri istişare etmek ve yeni araştırmalar yapmak için gereklidir. Ofis dedikodusunu yapmak, çene çalmak, tatil programı yapmak, izlenilen filmi arkadaşına anlatmak için masa başında ayrılmaz. Planlanmış çalışma saatleri dışında masa başında kalmak zamanı boşa harcamaktır. Bu durum sadece alışkanlık gereği yapılır. Bu durum kişinin çok uzmanı olduğunu ve çok iş yaptığını göstermez. Tam tersine, yapılan işin püf noktasını tam anlayamadığını gösterir. Bunun dışında bitirilmesi gereken proje için masa başında kalınması gayet normaldir.

Neden İşleri Erteleriz? İşleri Ertelemenin Sebepleri

Eve İş Götürmek

Masa başında bitmeyen işleri eve götürmekte başta kişiyi çok çalışkan gösterebilir. Fakat bu durum kişinin işleri geciktirdiğine işarettir. Çünkü, önemli okumaları geciktirmişsinizdir. Dünyanın en iyi üniversitelerinden olan Harvard’da İşletmecilik Okulunda öğrencilere daima okuyacaklarından çok daha fazla okuma verilirdi. Öğrenciler bu şekilde okumaya daha fazla şartlanır ve işlerini eve götürmeden bitirirdi. Çok lüzumlu olmayan işleri çıkartmayı bilmek, masayı iyi idare ettiğini gösterir. İş idaresinin başlıca hususunu öğrenmiş olursunuz. Temel prensip işin masada başlaması ve masada bitirilmesidir. Eve iş götürmemek doğru olandır.

İşe Ara Vermenin Önemi

Masa başında işler ilerlemiyor ve fikir tıkanıklığı yaşanıyorsa kendinize küçük dinlenme araları verebilirsiniz. Küçük molalar ve kalkışlar faydalı olacaktır. Yanlış yapma ihtimalini de ortadan kaldırır. Çinli sözü “Sükunet için zaman ayrılmazsa, ruhun gelişmesine fırsat verilmiş olmaz. Yürüyen bir insan, koşan bir insandan daha çok şey görür.” Masa başında mola ve aralık vermek, kararların isabetini ölçmek bakımından ve zihni yorgunluğu atması için fırsattır.

İş çıkışı aile, arkadaşlarla 1 saat yürüyüş yapmak, muhabbet etmek faydalı olacaktır. Yeşil ve mavi; yani orman ve deniz ufkunuzu açacaktır. Hafta sonları aile ile bir yerlere gitmekte ufku açacaktır. Gün içerisinde yarım saat işe ara vermek enerjiyi ve heyecanı diri tutacaktır. Ara vermek, zamanı boşa harcamak değildir; zamanı daha iyi kullanmak için enerji toplamaktır. Masa başında çakılıp kalmakta çok çalışma anlamına gelmemektedir.

İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Yorum yapın