İçeriğe geç
Anasayfa » Yaşam » Marketlerde Plastik Poşetler 25 Kuruş Olacak

Marketlerde Plastik Poşetler 25 Kuruş Olacak

Çöpün Geri Dönüştürülmesi

Marketlerde Plastik Poşetler 25 Kuruş Olacak yazımızda Yeni Çevre ve Atık Düzenlemesiyle bazı mağazalarda uygulanan plastik poşetlerin parayla satılmasını, artık ülke genelinde olacağını ve parayla satılmasının genel amacını yazdık.

Yeni Çevre ve Atık Düzenlemesi-Marketlerde Plastik Poşetler

Marketlerden alınan poşetler yeni yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte parayla satılmaya başlanacak. Bunda en büyük etken plastik poşetlerin doğada uzun yıllar boyunca kalması ve çevreyi kirletmesi olarak görülüyor. Pet şişe 400 yılda, cam şişe 4000 yılda, metal kutu 10 yılda, plastik poşet ise 100 yılda geri dönüşebiliyor. Atmış olduğunuz plastik poşeti geri dönüştürebilmeniz için üretimde harcanan maliyetten daha fazla ücreti bulunmaktadır.

Türkiye yılda 30-35 milyar adet plastik poşet tüketmektedir. İnsanlar markete gittiklerinde bir poşete sığacak malzemeleri birkaç poşete sığdırıp evde çöp poşeti olarak kullanıyor. Bu kullanım nedeniyle plastik poşetler oldukça fazla üretilmek zorunda kalıyor. Yıllık ülkemizde kişi başı poşet kullanım adedi 440‘dır. Yani 1 kişi her gün 1’den fazla poşet tüketmektedir. Yeni düzenleme ile plastik poşetlerden adet başına 25 kuruş ücret alınarak fazla poşet kullanımının önüne geçilecektir. İnsanların fazla poşet almasını caydıracak bir önlem olarak görülmektedir. Günümüzde zaten bazı mağazalarda poşetler ücretle satılmaktadır, bu uygulama artık Türkiye genelinde uygulanacak.

Paralı Poşetlerin Kullanımını Azaltma Hedefi

Temel hedef plastik poşetlerin kullanımını azaltmak. 2019 yılında kişi başı yıllık poşet kullanımını 90 adete, 2025 yılında ise 40 adete düşürülmek isteniyor. %90 oranında plastik poşetlerden tasarruf sağlanması hedeflenmektedir. Plastik poşetler yerine file, torba ve pazar çantaları kullanılması teşvik edilecek. Dünyadaki örneklerinde kese kağıtları kullanılmaktadır. Marketlerde paralı poşet uygulamasını yapmayan işletmelere para cezası kesilecektir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı denetlemelere başlayacak.

Marketlerde Plastik Poşetler 25 Kuruş Olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir