Anasayfa » Mutfak » Mantarlar Marketlerde Daha Fazla Görülmeye Başladı! Mantarların Faydaları Nelerdir?

Mantarlar Marketlerde Daha Fazla Görülmeye Başladı! Mantarların Faydaları Nelerdir?

Mantarlar Marketlerde

Mantarlar Marketlerde Daha Fazla Görülmeye Başladı! Mantarların Faydaları Nelerdir?

Mantarlar Marketlerde Daha Fazla Görülmeye Başladı

Bu yenilebilir mantarlar, şaşırtıcı bir dizi besin sağlar. İster zengin, tuzlu lezzetleri, isterse potansiyel iyileştirici özellikleri hakkındaki iddiaları nedeniyle, mantarlar bir an yaşıyor. Süpermarketler çeşitli stoklar bulunduruyor ve mantarlar baharat karışımlarında, atıştırmalıklarda ve kahvede bile yer alıyor. Kapsül, toz, tentür (sıvı ekstrakt) veya çay formlarında bulunan takviyeler de giderek daha popüler hale geliyor. İşte mantarların sağlığa faydaları hakkında bilinmesi gerekenler.

Mantar Çeşitlerini Bilin

En bilinen çeşitler, hafif bir tada sahip olan beyaz düğme mantarlarıdır; biraz daha derin, daha dünyevi bir tada sahip crimini (aka bebek bellas); ve etli dokularıyla tanınan büyük portobellolardır.

Özel mantarlar arasında maitake (orman tavuğu da denir), shiitake, enoki, morel, porcini ve istiridye bulunur. Bunlar daha pahalı olabilir çünkü büyümeleri daha uzun sürer ve daha fazla bakım gerektirir.

Chaga, cordyceps, reishi ve hindi kuyruğu, kurutulmuş veya taze bulunabilmelerine rağmen, esas olarak tozlarda ve diğer takviyelerde kullanılan türlerden bazılarıdır.

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği Para
İstiridye Mantarı

Mantarların Faydaları Nelerdir?

Boston Üniversitesi’nde beslenme profesörü olan RDN’den Joan Salge Blake, farklı mantar türlerinin farklı miktarlarda besin maddelerine sahip olduğunu ancak genel olarak “mantarların potasyum ve selenyum minerallerinin harika kaynakları olduğunu” söylüyor. Potasyum yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olabilir, selenyum ise hücrelerinizi serbest radikallerden koruyan bir antioksidandır. Serbest radikaller vücudunuzun onları etkisiz hale getirebileceğinden daha hızlı birikirse, zararlı etkileri kalp hastalığı ve yaşa bağlı makula dejenerasyonu gibi kronik hastalıklara katkıda bulunabilir.

Mantarlar ayrıca, bağışıklık sistemini desteklemedeki rolü ile bilinen bir antioksidan olan ergothioneinin önde gelen diyet kaynağıdır.

Bazı mantarlar, özellikle beyaz bezelyeler ve portobellos, D vitamini sağlayabilir. Bazı üreticiler mantarları ultraviyole ışığına maruz bırakır ve bu da onları vitamin üretmeye yönlendirir, tıpkı güneş ışığının derideki güneş ışığının vücutta D vitamini üretimini tetiklemesine benzer şekilde. Etikette porsiyon başına 10 mcg veya daha fazlasını (günlük ihtiyacınızın yaklaşık yarısını) listeleyenleri arayın.

Et Yerine Mantar

Mantar denilen derin tuzlu bir tada sahiptir. Umami ve etli bir doku, onları sığır eti burgerleri için iyi bir ikame yapar. Bunu yapmanın iki yolu vardır. Büyük bir portobelloyu ızgarada pişirebilir ve etsiz burger parçalarıyla bir topuzun içine koyabilirsiniz. Veya doğranmış mantarları kıyma ile karıştırabilirsiniz (bir kilo et için 1 su bardağı). Blake, “Bu, yapabileceğiniz burger sayısını artırmanıza ve burger başına kalori ve doymuş yağı düşürmenize olanak tanır” diyor.

Mantarları etle karıştırmak gezegen için de harika çünkü tüketilen hayvansal ürünlerin miktarını azaltmaya yardımcı oluyor. Genel olarak, mantarlar çok sürdürülebilir bir besindir. Minimum su ile büyürler ve küçük bir arazi parçası üzerinde yüksek verim üretirler.

Reishi Mantarı Yetiştirme
Reishi Mantarı

Mantar Takviyeleri

Mantarlar binlerce yıldır Doğu tıbbının bir parçası olmuştur. Bugün, bunları sağlıkla ilgili endişeleri gidermek için kullanmak isteyenler genellikle takviyeler kullanırlar.

Ön araştırmalar, bazı çeşitlerin belirli kanser türlerinin tedavisini tamamlayabileceğini düşündürmektedir. Ancak mantarların bağışıklığı artırdığı (hindi kuyruğu), kaygı ve ruh hali ile yardımcı olduğu (reishi) veya konsantrasyonu iyileştirdiği (Aslan yelesi) iddialarını desteklemek için yalnızca laboratuvar veya hayvan çalışmaları vardır.

Mantar takviyeleri denemek istiyorsanız, özellikle tıbbi bir durumunuz varsa, önce doktorunuza danışın. Bazıları kan basıncını, kan şekerini düşürebilir ve/veya ilaçları etkileyebilir. Ve tüm takviyelerde olduğu gibi, mantar takviyeleri de sıkı bir şekilde düzenlenmemiştir, bu da satın aldığınız ürünün etiketinde belirtilenleri içerdiğinden emin olamayacağınız anlamına gelir.

Mantarlar Marketlerde Daha Fazla Görülmeye Başladı! Mantarların Faydaları Nelerdir?-Kaynak: consumerreports.org

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir