Mantar Zehirlenmeleri ve Köygöçüren Mantarı Hakkında Bilgiler

Mantar Zehirlenmeleri ve Köygöçüren Mantarı Hakkında Bilgiler yazımızda mantarların zehirli olup olmadığını anlamayı, mantar zehirlenmesini, neler yapılacağını ve Köygöçüren mantarını yazdık.

Mantar Zehirlenmeleri-Mantarların Zehirli Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Zehirli ve öldürücü mantarları birbirinden ayırt etmek için hiçbir geçerli püf noktası, kolay yol, teknik ve metot yoktur. Mantarı bilimsel bir netlikle tanımlayıp, güncel bir kaynaktan yenilebilir veya yenilemez olduğunu kontrol etmemiz gerekir. Kulaktan duyan her türlü bilgi yanlış olacaktır. Hayvanların yemiş olduğu mantarları bizim yememiz de doğru değildir. Mantar zehirlenmesi, mantarı yedikten sonra vücutta oluşan en ufak bir sorun bile mantar zehirlenmesi anlamına gelmektedir. Mantar yedikten sonra ishal olabilir veya kusabilirsiniz. Tüm bunlar zehirlenmeye girer. Tüm zehirli mantarlar öldürmemektedir. Bazı zehirli mantarlar sizi öldürmez, fakat uzun süre yataklarda süründürür. Bazı kişiler her zaman yediği mantarın kendisini zehirlediğinden bahseder. Bunun nedeni mantar türlerinin bazılarının birbirine çok benzemesinden kaynaklıdır. Kişi her zaman tükettiği zehirsiz mantar yerine ona çok benzeyen zehirli mantarı tüketerek 2-3 günlük ishal olabilir. Bazı zehirli mantar türlerinin ayırt edilebilmesi çok zor olduğu için onlar yenilemez mantar olarak kabul edilmektedir.

Mantar Zehirlenmeleri Köygöçüren Mantarı
Köygöçüren Mantarı

Köygöçüren Mantarı

Köygöçüren mantarı, dünyadaki mantar ölümlerinin %95’inden sorumlu olan zehirli mantardır. Belgrad Ormanında bolca bulunmaktadır. Köygöçüren mantarını yeyip zehirlenen kişilerle yapılan konuşmada mantarın çok lezzetli olduğundan bahsetmişlerdir. Köygöçüren mantarı insanları öldürmektedir. Tek mantar yemeniz sizi öldürmeye yetecektir. Hiçbir mantar, siz onu yediğiniz zaman, hemen sizi öldürmez, kişi zehirlendiğinin farkına 1-2 gün sonra varır. Zehirli mantarları yedikten sonra 1 hafta 10 gün kadar kişiyi süründürür daha sonra öldürür. Hiçbir öldürücü mantarın panzehiri yoktur. Doktor kişiye destek tedavisi uygulayabilir.

Köygöçüren Mantarı Zehirlenme Belirtileri

Kişi köygöçüren mantarını yedikten sonra 1-2 gün içinde hiçbir belirti görmez. Zehirlenmenin ilk belirtileri ishaldir. İshali kanlı ishal takip eder. Karaciğer iflas eder, böbrekler iflas eder ve kişi en son ölümle yüzleşir. 48 saat sonra zehirlendiğinizin farkına varacağınız için mide yıkaması yapılsa bile hiçbir işe yaramayacaktır. Hiçbir mantar ellemekle, dokunmakla ve koklamakla zehirlememektedir. Mantarlarla oynamanın hiçbir sakıncası yoktur fakat türünü bilmediğiniz mantarları asla yemeyin.

Köygöçüren Mantarını Yedikten Sonra Ne Yapılabilir?

Mantarı yedikten sonra veya çiğnedikten sonra hemen tükürmeli ve kusulmalıdır. Ardından doktora başvurulmalıdır. Mantar vücuda girdikten sonra ve hazmedildiğinde etkilerini göstermektedir.

Wikipedi: Köygöçüren mantarı, Amanitaceae familyasından zehirli bir mantar türü. Türkiye’deki ölümcül zehirlenmelerin neredeyse %90 kadarından sorumlu, son derece zehirli ve tehlikeli bir mantardır. Bu mantara yaz başlarında ve sonbahar aylarında ormanlarda çok sık rastlanır.

Mantar Zehirlenmeleri ve Köygöçüren Mantarı Hakkında Bilgiler-Mantar Uzmanı Jilber Barutçiyan’ın videosundan yardım alınmıştır.

Yorum yapın