Manevi Destek Uzmanı

Manevi Destek Uzmanı yazımızda manevi destek uzmanlarının ne iş yaptığı, daha çok nerelerde iş yaptıkları, ülkemizde ne zamandan beri bilindikleri, kanser hastalarının manevi desteğine nasıl katkı sağladıklarını yazdık.

Manevi Destek Uzmanı Nedir?

Manevi destek uzmanları ilk önce Avrupa’da kişilere destek vermeye başlamıştır. Daha sonra ülkemizde de manevi yönden destek veren uzmanlar işe başlamıştır. Ülkemizde 2015 yılından itibaren Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığının ortaklaşa düzenlemiş olduğu hastanelerde hizmet sunumu ile alakalı bir protokol imzalanmıştır. 2015 yılından itibaren 15 ilde 70 tane manevi destek uzmanı hizmet vermektedir. Ankara’da 11 hastanede bu uzmanlar görev yapmaktadır.

Manevi destek, insanların ruhuna ve maneviyatına yapılan destektir. Özellikle kanser hastalarına ve diğer hastalara destekleyici tedavi olarak, psikolojilerini yüksekte tutmak için uygulanmaktadır. Manevi destek verirken, Kuran-ı kerim’den şifa ayetleri, Peygamber efendimizin (s.a.v) Tıbbi nebevi’den örneklerle yardımcı olunmaktadır. Aynı şekilde hastaları kırmadan tedaviye açık hale getirmek için psikolojilerini ve ruhlarını tamamen moral ve motivasyon amaçlı yükseltmek için yanlarında olmaktadırlar.

Hemoroid Hastalığı

Manevi İhtiyacı Karşılamak

Bir sorun yaşadığımızda veya bir sıkıntı içerisine girdiğimizde maneviyatımız zedelenebilmektedir. Bu durum ruh sağlığını kötü etkilediği kadar beden sağlığını da kötü etkilemektedir. Ufacık bir tartışmada, bir beklentinin gerçekleşmediğinde, büyük bir hayal kırıklığı yaşanıldığında, yaşanan bir aile tartışması bile bizi etkileyebilmektedir. Bu durumlarda bile manevi destek ararken, kanserle mücadele eden bir bireyin daha çok manevi desteğe ihtiyacı vardır. Kanser hastalarının yakınlarına da manevi destek vermektedirler.

İmzalanan protokol içeriğinde talep eden hasta, hasta yakını ve sağlıklık personeli ile ilgilenilmektedir. Manevi destek uzmanları tüm bu kişilere desteğini sunmaktadır. İsteyenler bu desteği alabilmektedir, zorlama bir uygulama yapılmamaktadır. Manevi destek alan hasta, hasta yakınları ve sağlık personeli güç geçtikçe artmaktadır. Ciddi anlamda manevi desteğin kişilere katkısı olmaktadır.

Yorum yapın