Anasayfa » Mutfak » Mandalina Reçeli Yapımı

Mandalina Reçeli Yapımı

Mandalina Reçeli Tarifi

Mandalina Reçeli Yapımı yazımızda mandalina sevenlerin reçelini yaparak tüketebileceği, yapımı uzun süren reçel Mandalina Reçeli Tarifi yazdık.

Malzemeler

  • 1 kilo mandalina
  • 1 kilo toz şeker
  • 2 adet çubuk tarçın
  • Yarım adet limon

Hazırlanışı

1 kilo mandalinayı ikiye kesin ve sularını çıkartın. Mandalina kabuklarını robota atın ve küçük parçalar haline getirin. Mandalina kabuğu parçalarını bir cam kaba koyun. Üstünü geçene kadar su doldurun ve 3 gün boyunca bu suyu değiştirin ve süzün. Parçalanmış mandalina kabuklarının renginin değiştiğini göreceksiniz. Suyunu süzdükten sonra üzerlerine 1 kilo toz şeker dökün. Malzemeleri iyice yoğurun. Mandalina kabukları daha sıvı hale gelecektir.

Bir tencereyi ocağa koyun ve içine yoğurduğunuz malzemeyi aktarın. Ocağın altını yakın ve orta ateşte tahta kaşıkla karıştırarak pişirin. Mandalina suyunun yarısını tencereye dökün ve karıştırın. Marmelat kıvamına gelecektir. Kendi halinde kaynamaya bırakın. Üzerinde oluşan köpükleri tahta kaşıkla alın. Ocağın altını kısık ateşe alın. 1 taşım kaynadıktan sonra içine 2 adet çubuk tarçın koyun ve 2-3 dakika daha karıştırarak pişirin. Son olarak yarım adet limon suyu sıkın. Mandalina reçellerini metal kapaklı cam kavanozlara sıcak sıcak doldurarak ters çevirip 1 yıl boyunca saklayabilirsiniz. İlk sıcaklığı geçtikten sonra kavanozları normal hale getirip saklayın.

Türev Uludağ’ın videosundan yardım alınmıştır.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir