İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Tanıtımı

Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Tanıtımı

Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği

Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Tanıtımı yazımızda bölümün içeriği, tarihçesinin ne olduğu, kimlerin Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Bölümünü seçmesi gerektiği ve iş alanlarının ne olduğunu yazdık.

Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği

Malzemeler ve Nano malzemeler teknolojinin hızla gelişmesiyle günümüzde ön plana çıktı. Özellikle askeri kıyafetlerde Nanoteknoloji’ye özel yer ayrılmaktadır. Nano, metrenin milyarda biri olan bir ölçümdür. Nano biliminde çok küçük maddelerle uğraşılmaktadır. Nano malzemeleri belirli cihazlarla görebilmekteyiz. Nanolarla uygulama yapmaya da Nanoteknoloji denilmektedir. Önce Nano malzemeler yapılır daha sonra gündelik hayatta kullanabileceğimiz Nanoteknolojik araçlar geliştirilir. Son 20 yıldır Nanoteknoloji ürünler çıkartılmaktadır. Özellikle NASA, Nanoteknoloji’sinde öncü olmaktadır. Yaşantımızda da yavaştan görülmeye başlanmıştır. Firmalar, buzdolaplarının kokusuz olması için Nano teknolojisinden faydalanmaktadır. Tekstil sektöründe Nano ürünler çokça kullanılmaya başlanmıştır. Ütü gerektirmeyen kıyafetler, kir tutmayan kumaşlar, güneş ışığından solmayan perdeler, arabaların koltuklarını Nano malzemeler ile kaplayarak boyasının çıkmamasını sağlama gibi özellikleri kullanılmaktadır.

Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji

Nanoteknolojinin Tarihi ve Kullanım Yerleri

Nano uygulamalar tarih öncesinden başlamaktadır. Biz ilerlemesini son 20 yılda görmekteyiz fakat uzun zaman öncesine kadar da Nano uygulamalar vardır. 9.yüzyılda bazı ürünlerde seramik ve cam gibi Nano uygulamalar yapılmıştır. İznik Çinileri Nanoteknoloji uygulaması yapılarak üretilmiştir. Çinilerdeki renklerin uygulanışında kullanılmıştır. Günümüz binalarının camlarında Nano kaplama uygulanmıştır. Güneş ışığının etkisini azaltarak istenilen kadarının binaya girmesi sağlanmıştır. Beyaz eşya sektörü, gıda sektörü, otomotiv sektörü, tıp ve eczacılık sektörlerinde Nanoteknoloji uygulamaları her geçen gün kullanılmaktadır. Askeriyede kir tutmayan ve kokmayan çoraplar Nanoteknolojisi’yle üretilmeye başlanmıştır. Özellikle askerlerin görevde olduğu zamanlar bu tür malzemeler önem kazanmaktadır. Nanoteknoloji kullanılarak kıyafetlerde oluşabilecek mikropların ortamının kesilmesi ve yaşamlarını sürdürememeleri sağlanmıştır.

İnsanın Evrimleşme Zorunluluğu-Nanobot
Nanobot

Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Bölümü

Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji geleceğin meslekleri arasında gösterilmektedir. Bu bölümde okuyacak öğrencilerin Fizik, Kimya ve Biyolojiyi sevmeleri gerekir. Malzemeler ve hesaplamalar ile uğraşacakları için Fen Bilimleri bölümün ağırlığını oluşturmaktadır. Makine Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Metalurji ve Malzeme Mühendisliklerinin iş alanlarında Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisleri iş bulabilmektedir. Havacılık sektörü ve Uzay sektörlerinde de iş bulabilmektedirler. Tıbbi malzemeler, üretim yapan şirketler ve ilaç dağıtımında da Nano malzemeler kullanılacaktır. Nanobotlarında gelişme sürecinde görev alabileceklerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir