İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Malezya’nın Yeni Başbakanı Enver İbrahim, Selefi Muhyiddin Yasin Tarafından Onaylanan Hükümet Projelerini İncelediğini Söyledi

Malezya’nın Yeni Başbakanı Enver İbrahim, Selefi Muhyiddin Yasin Tarafından Onaylanan Hükümet Projelerini İncelediğini Söyledi

Malezya'nın Yeni Başbakanı Enver İbrahim

Malezya‘nın Yeni Başbakanı Enver İbrahim, Selefi Muhyiddin Yasin Tarafından Onaylanan Hükümet Projelerini İncelediğini Söyledi

Malezya’nın Yeni Başbakanı Enver İbrahim, Selefi Muhyiddin Yasin Tarafından Onaylanan Hükümet Projelerini İncelediğini Söyledi

Malezya’nın yeni Başbakanı Enver İbrahim Salı günü yaptığı açıklamada, selefi Muhyiddin Yasin tarafından kurallara uymadıkları için onaylanan milyarlarca dolar değerindeki hükümet projelerini incelediğini söyledi.

Sözler, yolsuzluğun önemli bir sorun haline geldiği bir zamanda geldi ve eski başbakan Najib Razak, 2018 seçimlerinde kaybetmesinin ardından açılan kovuşturmanın ardından 1MDB devlet fonundan milyarlarca dolar yağmalamaktan bu yıl hapse atıldı.

Muhyiddin ile sıkı çekişmeli bir seçim yarışının ardından geçen ay başbakan olan Enver, projelerin sel azaltma ve COVID-19 yardım programlarını içerdiğini söyledi. Anwar(Enver) bir basın toplantısında “Temiz olduğunu söyleyebilirler ama temiz değillerdi” dedi. “Onaylara baktığımızda yönetmeliklere uyulmadan yapıldı.”

2020-2021 yılları arasında 17 ay başbakanlık yapan Muhyiddin, bu hafta Facebook’ta yaptığı paylaşımlarda, soruşturma açılmasını memnuniyetle karşılayacağını söyleyerek COVID-19’a yardımla ilgili suçlamaları yalanladı. Muhyiddin, “Bu paranın tek kuruşunun kişisel hesabıma gitmediğini” sözlerine ekledi. “Kamu fonlarını kötüye kullanmadığımı bildiğim için soruşturulmaktan korkmuyorum.”

Pazartesi günü Anwar, şeffaf bir şekilde formüle edilmediği için hükümetinin, devlete ait bir 5G ağı için Muhyiddin dönemi planını yeniden değerlendirdiğini söyledi.

Devlet haber ajansı Bernama, Salı günü 7 milyar ringgiti (1.59 milyar $) değerinde sel azaltma projelerinin gözden geçirilmesi talimatını verdi. Anwar, projelerin ihaleler yerine doğrudan müzakereler yoluyla verildiğini söyledi. Anwar’ın sel ile ilgili projeler hakkındaki yorumlarına yanıt veren eski çevre bakanı Tuan İbrahim Tuan Man, doğrudan müzakereler yoluyla verilen projelerin uygunsuz olmadığını söyledi. Bazı projeler hızlandırılsa da yine de kurallara uyduklarını söyledi.

Yolsuzluk suçlamalarıyla boğuşan Malezyalı politikacılar arasında 47 rüşvet, kara para aklama ve suç teşkil eden güveni kötüye kullanma suçlamalarını reddeden Anwar’ın yardımcısı Ahmad Zahid Hamidi de yer alıyor. Ahmad Zahid, desteği olmadan Anwar’ın hükümet kuramayacağı kilit bir koalisyon ortağı.

(1$=4,3910 ringgiti)

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir