Logo Yazılımın Kurulması ve Gelişimi

Logo Yazılımın Kurulması ve Gelişimi yazımızda Logo yazılım firmasının kurulma hikayesi, yazılımın devlet tarafından desteklenmesi gerektiği ve Logo’nun halka arzının gelişmedeki etkisini yazık.

Logo Yazılımın Kurulması
Tuğrul Tekbulut

Logo Yazılımın Kurulması

Elektrik yüksek mühendisi Tuğrul Tekbulut tarafından Logo kurulmuştur. 1980’lerin ortasında ülkemize pc’nin gelmeye başlamasıyla beraber genel olarak bir girişimcilik oluşmaya başladı. Bilgisayarların ortaya çıkmasıyla yeni girişimler yapmak isteyen insan sayısı oldukça artmıştı. Tuğrul bey ve arkadaşları sürekli kendilerini Silikon Vadisindeki insanlarla kıyaslayarak gelişimlerini sürdürdüler. Bu rekabet onları diğer Türk Bilişim firmalarından ayırdı. 1990 yıllarında Amerika’da yapılan teknoloji fuarlarına katılarak yeni gelişen teknolojiyi yerine takip ettiler. 2000 yılında halka açılmayı gerçekleştirdiler. O zamanlar bir yazılım şirketinin halka açılması saçmalık olarak görülüyordu. Gözle görülemeyen ve elle tutulamayan bir üretimden nasıl para kazanılacağı merak konusuydu. 20001 krizleriyle uğraşan şirket 2010 yılında hızlı bir büyüme eğilimine girdi. Dünya çapında her ülkenin LOGO yazılım firması gibi bir kaç tane şirketi oldu. Sermayeleri oldukça fazlaydı. Yazılım sektörü hızlıca büyümeye başladı.

Windows 98-Steve Jobs
Steve Jobs

Yazılımın Öneminin Devlet Tarafından Anlaşılması

Steve Jobs ve Bill Gates’in önderliğinde oluşturulan girişimcilik oluşumları tüm dünyada etkisini göstermiştir. Ülkemiz yazılım sektörüne uzak kalması halinde bile birkaç büyük yazılım şirketi büyüme göstermiştir. Ülkemizde Kosgeb şirketlere yatırım desteği sağlarken üretim kısmına ağırlık vermişti. Yazılım yatırımları o listede yoktu. Asıl para getiren sektör olan yazılıma başlarda hiç önem verilmiyordu. Şimdilerde yazılımın önemi anlaşıldı ve girişimcilere yazılım konusunda destekler sunuluyor. Günümüz işletmelerinde teknoloji kullanmadan büyüme imkansız hale gelmiş bulunmakta ve arge çalışmalarına yatırım yapan şirket büyük kazançlar sağlamaktadır.

Logo Yazılımın Kurulması
Logo Yazılım

Halka Arzın Olumlu Etkisi

LOGO yönetimi ve çalışanları hep kendilerine büyük hedefler belirlemişlerdir. Dünya çapında iş üretme ve dünya çapında başarılı olma ilk hedefleri olmuştur. Halka açılma büyümenin en büyük adımı olmuştur. LOGO 30 milyon dolarlık bir değerlemeyle halka açıldı. Şirketin değeri 3 katına çıkarak 90 milyon dolar oldu. Halk LOGO şirketinin hisselerini satın alarak şirketi büyüttü. Şirketin büyümesiyle birlikte yazılımın önemi ve getiri gücü anlaşılmaya başlandı. Şirket halka arz olduğu zaman bağımsız olma imkanı oluyor. Her şirketin planlı bir şekilde halka arzı gerçekleştirmesi gerekiyor. LOGO yazılım şirketi büyümesini sürdürecektir. Yeni yatırımlar ile daha güvenli bir şirket haline gelmiştir. Büyük şirketlerin küçük şirketleri yatırım konusunda desteklemesi girişimciliğin amaçlarına ulaşmasını sağlayacaktır.

Web site: www.logo.com.tr

Logo Yazılımın Kurulması ve Gelişimi.

Yorum yapın