Lise Tercih Maratonu Başlıyor

Lise Tercih Maratonu Başlıyor yazımızda açıklanan son Teog puanlarıyla lise tercih edecek öğrencilerin devlet ve özel okulları neye göre tercih edeceklerini ve yerleştirme tarihlerini yazdık.

Lise Tercih

Teog Puanları Açıklandı-Lise Tercih Başlıyor

Geçtiğimiz günlerde açıklanan Teog puanı sınavda alınan puanın karneye işlenmiş puanıydı. 30 Haziran 2017 tarihinde açıklanan yerleştirme esas puanıdır (yep). Yep puanını 12 sınav sonucu ve 3 yıllık okul başarı puanı oluşturmaktadır. Okulların öğrenci seçerken tercih ettikleri puan kriterleri değişmektedir. Kimileri önceki puana göre sizi tercih edebilirken kimileri toplam puanınıza bakmaktadır. Bazı okullar ise okul puanınıza bakmaksızın sınavda almış olduğunuz sonuca göre sizi alabilmektedir. Teog yerleştirmelerinde Milli Eğitim Bakanlığı velilerin kararlı olmasını istiyor. Çocuğun özel okula mı yoksa devlet okuluna mı gideceğini önceden belirlemesini istiyor. Okulların genel olarak taban puanları yükselmiştir. Toplamda 17 000 birinci çıktığı için tüm okulların taban puanları yükselmiştir.

Lise Tercih Maratonu

Özel Okullarda Kayıt İşlemi

Özel okullara yerleştirme tarihi 13 Temmuz’a kadar devam edecektir. Devlet okullarına kayıtlar ise 14 Temmuz günü başlayacaktır. Özel okullara çocuğunu kayıt yaptırmak isteyen velilerin ön başvurusunu 3 temmuz akşamına kadar okullara bildirmesi gerekiyor. Özel okulları tercih edenlerin daha çok yabancı özel okulları tercih ettikleri görülmektedir. Özel okullarda tercihler okullara bizzat gidip görüşerek veya internet üzerinden kayıt yaptırarak yapılmaktadır. Birden çok okula taban puanı tuttuğu taktirde ön kayıt yapabilmektesiniz.

Birden çok okul tercih edilmesinin avantajı ise okulların kontenjanlarına göre puanı yeten öğrencilerin ilk önce alınmasıdır. Yedekte tutulan öğrencilerin de bu listelerde olması ve herhangi bir durumda asil kazanan kişinin kazanmış olduğu tercih etmemesi durumunda yedekteki öğrencilerin istediği okula kesin kaydının yapılması durumu getirir. Böyle bir çok okulun yedeklerinden asil kayıt yapan çok fazla öğrenci bulunmaktadır. Kesin kayıtlar bitince boş kalan kontenjanlara da yedeklerde bekleyen öğrenciler öncelikli olarak alınacaktır. Bunun yanında öğrenci kesin kayıt hakkı kazanıp 2. ve 3. tercih dönemlerinde başka özel okul tercih edip kazanırsa oraya da gidebilmektedir. Fakat kesin kayıt yaptırdığı okul öğrenciden kayıt parasını isteyebilmektedir. İki kez ön kayıt-kesin kayıt ve 2 kez serbest kayıt olacaktır.

Lise Tercih

Devlet Okullarında Kayıt İşlemi

14 Temmuz’da başlayacak olan kayıtlar 24 Temmuz’da sona erecektir. Devlet okulu tercih edecekler merkezi yerleştirme sistemi ile okullarına yerleşmektedirler. Milli eğitim bakanlığına yollamış olduğunuz tercihlerinizi puanınıza ve gitmek istediğiniz okulun taban puanına ve kontenjanına göre sizi yerleştirmektedir. Özel okula kesin kayıt yapan bir öğrenci devlet okulu tercihlerine kayıt yapamamaktadır. Devlet okuluna gitme hakkını kaybetmiş oluyorlar. Toplamda öğrenciler 25 tane okul tercih edebileceklerdir. İstenilen okul türü ve şehir fark etmemektedir. Yerleştirme sonuçları 11 Ağustos günü açıklanacaktır. Eğer öğrenci tercihlerinden hiç birine yerleşemez ise direkt açık liseye kaydı yapılabilmektedir. Öğrenci özel lise kaydı yapabilir veya 3 defa yapılacak nakil uygulamasına katılabilir veya meslek lisesi veya imam hatip liselerine de kayıtları yapılabilmektedir. 14 Ağustos ile 14 Eylül arası 3 kez nakil uygulaması gerçekleşecektir. Nakil uygulamasından okuluna yerleşen fakat başka okula gitmek isteyenler ile açık liseye kaydı yapılan öğrenciler katılabilmektedir.

Genel olarak alınan puana göre okul yerleştirmeleri yapılacaktır. Aynı üniversite yerleştirme sistemi burada geçerlidir. Ne kadar yüksek puan o kadar iyi okul demek oluyor.

Lise Tercih Maratonu Başlıyor.

Yorum yapın