Ekonomi ve Para

Lira, Türkiye Merkez Bankası’nın 100 Baz Puanlık İndirimiyle Yüzde 1 Geriledi

Lira, Türkiye Merkez Bankası’nın 100 Baz Puanlık İndirimiyle Yüzde 1 Geriledi

Asgari Ücret Para

Lira, Türkiye Merkez Bankası’nın 100 Baz Puanlık İndirimiyle Gerilemeyi Sürdürdü

Türk lirası Perşembe günü ülkenin merkez bankasının artan enflasyona rağmen kilit borç verme oranını beklenmedik bir şekilde düşürmesinin ardından %1 değer kaybetti.

Lira, ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını artırmaya devam etmeyi planladığını belirten en son toplantısından dakikalar sonra etkilenen yükselen piyasa para birimlerinde düşüşlere öncülük etti. Ancak Fed, Eylül ayında 75 baz puanlık bir artış beklentisini yumuşattı.

Yüksek ABD borçlanma maliyetleri, doların ve ABD tahvillerinin cazibesini artırmakta ve sermaye akışlarını daha riskli varlıklardan yönlendirme eğilimindedir. Bu durum geçmişte gelişen piyasalarda döviz krizlerine yol açmıştır.

Türkiye’nin merkez bankası, enflasyonun yıl sonuna kadar görülen %90’lık zirve ile yaklaşık %80’e yükselmesine rağmen Perşembe günü kilit oranını %14’ten %13’e düşürdü.

Kararın hemen öncesinde dolar karşısında %0,2 düşüşle 17,96 civarında olan lira, Aralık ayındaki 18,4’lük rekor düşük seviyelerinden %2’den az bir düşüşle 18,09’a geriledi. Banka, kesintinin ekonomik büyümeyi artırmayı ve artan jeopolitik risk altında istihdamı sürdürmeyi amaçladığını söyledi. Artan kredi oranlarının para politikasının etkinliğini azalttığını da sözlerine ekledi.

Societe Generale’deki CEEMEA baş stratejisti Marek Drimal, para biriminin yılı dolar başına 22 seviyesinde bitirmesini bekliyor. Merkez bankası hareketi, önümüzdeki kışa girecek olan para birimi için “destekleyici olmayan bir ortamı” doğruladığını söyledi.

“Yüksek enerji maliyeti, çoğunlukla ödemeler dengesi veya cari hesaplar olmak üzere, destekleyici olmayan ortamı güçlendirecek. Lirada nispeten sağlam ancak kademeli bir zayıflama bekliyoruz.”

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın teşvik talebi sayesinde geleneksel olmayan para politikası, pandemi sonrasında para birimini vurdu. Destek önlemleri, para biriminin düşüşünü durdurmaya yardımcı oldu, ancak bu yıl şimdiye kadar hala yaklaşık %26 düştü – en kötü performans gösteren gelişen piyasa para birimleri arasında.

Kısa bir süreliğine yükselen Türk hisse senetleri %1, bankaların %2,9 değer kaybetmesine neden oldu. Türk dolar tahvilleri, düşüşlerini iki haftanın en düşük seviyelerine kadar sürdürdü.

Lira, Türkiye Merkez Bankası’nın 100 Baz Puanlık İndirimiyle Yüzde 1 Geriledi-Kaynak: reuters.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir