Araçlar

Lincoln’ün Bonkers L100 Konsepti, Otomotiv Tasarımının Sınırlarını Zorluyor

Lincoln’ün Bonkers L100 Konsepti, Otomotiv Tasarımının Sınırlarını Zorluyor

Lincoln'ün Bonkers L100 Konsepti

Lincoln’ün Bonkers L100 Konsepti Detayları

Markanın 100. yıldönümünü kutlamak için Lincoln, Monterey otomobil haftasının başlangıcında Pebble Beach’te L100 konsept otomobilini tanıttı. Karmaşık, ters menteşeli kapılar ve kaldırılabilir tavan ile heybetli konsept, dijital teknoloji ve dokunsal, lüks dokunuşların bir kombinasyonu ile Lincoln’ün “Sessiz Uçuş” tasarım dilini bir sonraki seviyeye taşıyor.

“50’lerde, tüm ihtişamı ve romantizmi içinde barındıran mükemmel bir lüks markaydık. Zorluk, bunu dijital çağa nasıl taşıyacağımızdı,” dedi dış tasarım müdürü Xitij Mistry.

Çekici orantıları ve zarif, aerodinamik çizgileri ile L100, yere yakın oturur ve “kolları” her bir tekerlekte 3.000 LED ışık içeren ve çeşitli desenlerle özelleştirilebilen devasa tekerleklere sahiptir. Lincoln’ün küresel tasarım direktörü Kemal Curic, “Şimdiye kadar yaptığımız en uzun, en geniş araç” diyor. “Lincoln bir fırsat markasıdır. Size şık bir şekilde gelmenizi istiyoruz.”

Lincoln’ün bu ayın başlarında tanıttığı Star konseptinde olduğu gibi, tasarımcılar L100’ü önce içeriden tasarlamaya başladılar. Zemin, çeşitli hareketli desenler sergileyen devasa OLED panellerden oluşuyor. İç koltuklar esnektir ve yolcuların rahatlamasını sağlamak için yatırılabilen salon benzeri arka koltuklarla farklı şekillerde yapılandırılabilir. Ön koltuklar, otomobil otonom modda sürerken sosyalleşmeyi kolaylaştırmak için dönebiliyor. Yumuşak, süet benzeri kumaş hayvan içermez ve geri dönüştürülmüş içerikten üretilmiştir.

Gölgelik çatıdan pencerelere kadar çok miktarda cam, bol miktarda doğal ışığa izin verir ve dışarının engelsiz bir şekilde görülmesini sağlar. Curic, “Olmak istediğimiz şeylerden biri çevremizle iletişim kurmak” dedi. Ayrıca bu amaçla, çok az kontrol var ve özellikle günümüzde çoğu konsept otomobilde dev ekran bulunmuyor. Curic’in mücevher kutusu dediği ön kaput alanı yarı saydamdır ve şeffaflık ve ışık hissi yaratır. Altında görünen, 1920’lerde Edsel Ford tarafından kullanılan, hızı ve zarafeti temsil eden bir sembol olan kristal bir tazı başlık süsü.

Lincoln'ün Bonkers L100 Konsepti

L100 otonom olacak şekilde tasarlanmış olsa da, tasarımcılar yolcuların aracı manuel olarak kontrol edebilmesini istedi.

Bir tekerlek yerine, orta konsola monte edilmiş ve bir satranç taşına benzer şekilde hareket eden kristal bir heykel yarattılar. Oyuncak araba ile oynayan bir çocuğu izleyen tasarımcılardan birinden ilham aldı. Kemal, “Bu ileri geri hareket, nesneleri hareket ettirmemizin en ilkel, sezgisel yoludur” diyor. Merkezi konum aynı zamanda kabinin her iki tarafındaki yolcuların kontrolü ele geçirebileceği anlamına geliyor.

Aydınlatma, L100 konseptinde, öndeki aydınlatmalı rozetten, bağlı bir cep telefonuyla otomobilin içinde dolaşırken sahibini takip etmek için GPS kullanan, tüm otomobilin etrafında dönen ışığa kadar kilit bir rol oynuyor. Curic, “Izgaraların olmadığı bir gelecekte, her şey rozet ve ışıkla ilgili” diyor.

Bu bir konsept olmasına rağmen, L100 ve Star konsepti, şirket 2030 yılına kadar vaat edilen tam EV’ye geçişle birlikte elektrifikasyona geçerken yeni nesil Lincoln üretim araçlarında görünecek tasarım ipuçlarını önizliyor.

Curic, “Bu arabanın güzellik, insan, lüks ve kayma ilkelerimizi yerine getirdiğini düşünüyoruz” diyor. “Seyahatin romantizmini geri getirmek ve tekrar keyifli hale getirmek istedik.” dedi.

Lincoln’ün Bonkers L100 Konsepti, Otomotiv Tasarımının Sınırlarını Zorluyor-Kaynak: robbreport.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir