İçeriğe geç
Anasayfa » Sağlık » Limon Suyunun Faydaları Nelerdir? Kilo Verme, Besinler ve Daha Fazlasını İçerir

Limon Suyunun Faydaları Nelerdir? Kilo Verme, Besinler ve Daha Fazlasını İçerir

Limonata Tarifi

Limon Suyunun Faydaları Nelerdir? Kilo Verme, Besinler ve Daha Fazlasını İçerir

Limonata Tarifi

Limon Suyunun Faydaları Nelerdir?

Pek çok ünlü, güne limonlu su ile başladığını ve faydalarını sihirli bir iksirmiş gibi lanse ettiğini iddia ediyor ama limonlu su içmenin gerçekten faydaları var mı?

Bir beslenme uzmanı olarak (Keri Glassman), içme suyunun sağlığımız için yapmamız gerektiğini bildiğimiz bir şey olduğunu her zaman vurgularım. Limonlu su içmek çoğumuzun duyduğu bir şey olsa da, sağlığımız için daha fazlasını yapmak istiyorsak bunu yapmamız gerektiğini duymuşuzdur. Ancak çoğu insan neden olduğundan emin değil. Neden limonlu su? Sade eski sudan gerçekten daha mı sağlıklı? İşte basit gerçek: Limon suyunun sağlığa faydaları vardır, ancak beklediğiniz gibi olmayabilirler.

Limon ile Temizlik

Limon Suyunun Faydaları: Aromalı Su Daha Fazla Su İçmenize Yardımcı Olabilir

Limonlu su (ya da sadece limonlu su diyebilir miyiz?) her şeyden önce insanların daha fazla su içmesine yardımcı olur. Suya biraz lezzet katar, bu da eski sade suyu çekici hale getirerek insanların daha fazla içmesine yardımcı olabilir.

Yeterli su içmek ve genel olarak nemli kalmak, enerjiyi korumak, parlak cilde yardımcı olmak ve kilo yönetimine yardımcı olmak gibi birçok faydaya sahiptir. Unutmayın, vücudunuzun yaklaşık %60’ı sudur. Evet, bu, cildinizin, kaslarınızın ve beyninizin çoğunlukla su olduğu ve sağlıklı bir vücut için uygun hidrasyon anahtarı olduğu anlamına gelir.

Limonların Kendi Besinsel Faydalarının Çoğu Vardır

Limon vücutta bir antioksidan görevi görür ve hücrelerin serbest radikallerin neden olduğu hasarlardan korunmasına yardımcı olur. Narenciye flavonoidleri içeren limon kabukları, insülin direncinin tedavisinde rol oynar ve tıkanmış arterlerin önlenmesine yardımcı olabilir. Limonlar ayrıca C vitamini bakımından da yüksektir ve araştırmalar, C vitamini açısından zengin meyve ve sebzeler yemenin kalp hastalığı ve felç riskinizi azalttığını göstermektedir.

Bu yüksek C vitamini konsantrasyonu da demirin emilmesine yardımcı olur. Bitkilerde bulunan hem olmayan demir, C vitamini ile daha iyi emilir. Bu nedenle, özellikle et yemeyen kişiler için, yeterli C vitamini tüketmek, demir seviyelerini korumak ve kansızlığı önlemek için önemlidir.

Limondaki Polifenoller Kilo Vermeye Yardımcı Olabilir

Limon polifenolleri ve pektinler ile takviyenin, artan yağ metabolizması yoluyla kilo alımını ve vücut yağ birikimini baskılarken, aynı zamanda HDL kolesterolü (“iyi” kolesterol) arttırdığı, LDL kolesterolü (“kötü” kolesterol) azalttığı ve iltihabı azalttığı bulunmuştur. Bu kesinlikle kilo vermek için sihirli bir değnek değildir, ancak su doldurmak sağlıklı bir alışkanlıktır.

Limonun, limon kabuğunun ve limon suyunun tüm faydalarını topladığınızda, limon kesinlikle kapağına bir tüy koyabilir, ancak daha fazlası her zaman daha iyi değildir. Çoğu insan için günde önerilen 64 ons (1.89 Litre) suya (bazı insanlar yaşam tarzına ve çevreye bağlı olarak daha fazla veya daha azına ihtiyaç duyabilir) ulaşmanızı tavsiye ederim. Ancak bunların hepsinin limon suyu olması gerekmiyor. Aşırı limon suyu diş minesinin aşınmasına neden olabilir ve asit reflü semptomlarını artırabilir.

Kaynak: today.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir