Nasıl YapılırYaşam

Limon, Sirke ve Karbonat ile Temizlik

Limon, Sirke ve Karbonat ile Temizlik yazımızda evinizde bulunan malzemeleri limon, sirke ve karbonat üçlüsü ile nasıl temizleyeceğinizi ve nasıl bir etki oluşturacağını yazdık.

Limon, Sirke ve Karbonat Sayesinde Pratik Temizlik

Zamanla yemek, yağ ve sebze artığı biriken evin lavabosu tıkanabilmektedir. Lavabo açıcı yerine karbonat ve sirke kullandığınız zaman tıkanan lavabo ve borular açılacaktır. İlk önce tıkanan lavaboya bir miktar karbonat dökün. Daha sonra doğal sirke dökün ve sıcak su ile lavaboyu açın. Lavabonun açıldığını göreceksiniz.

Fırın ve mikrodalga fırınlarda zamanla oluşan yağ ve lekelerde karbonat ile çıkarılabilmektedir. Bir süngeri ıslatın ve bir çay kaşığı kadar karbonatı süngerin üstüne dökün. Süngerin sert kısmı ile fırında bulunan lekeleri 10 dakika kadar ovaladığınızda parladığını göreceksiniz.

Bulaşık makinesinde biriken bulaşıkların pis kokusunu gidermek için bir tane limonu ikiye kesin. Limonları karbonata bandırın. Bulaşık makinesi boş iken limonları makinenin çatal bıçak koyma haznesine yerleştirin ve makineyi çalıştırın. Bu işlem bulaşık makinesinin tertemiz ve kokusuz olmasını sağlayacaktır.

Zamanla kararan çatal ve bıçak temizliği için de bir sürahi dolusu ılık suyu bir kaba boşaltın. Bir su bardağı kadar sirkeyi kaba boşaltın. Birkaç damla da limon suyu damlatın. Çatal, kaşık ve bıçakları su dolu kaba koyun ve yarım saat kadar limonlu sirkeli suda bekletin. Yarım saat sonra kuru bir bez ile malzemeleri iyice kurulayın.

Eskiyen halılar için bir litre suya 1 fincan kadar sirkeyi dökün. Bir bez ile sirkeli suyla halıyı güzelce ovun. Bu işlem halının parlamasını sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir