Anasayfa » Sağlık » Light Sigaranın Zararları

Light Sigaranın Zararları

Light Sigara

Light Sigaranın Zararları yazımızda sigara endüstrisi tarafından normal sigaraya göre daha az zararlı olduğu gösterilen, fakat zararı aynı olan sözde masum sigaranın etkisini ve sigaranın vücut savunma sistemini zamanla yıkmasını yazdık.

Light Sigaranın Zararları Nelerdir?

Sigaranın vücuda büyük zararlar verdiğini artık hepimiz biliyoruz. Sigara bağımlıları sigarayı bırakmaya çalışırken, tütün endüstrisi onlar için light sigaralar üretti. Sigara içenler bu light sigaraları içtiklerinde daha az zehirlendiklerini zannediyorlar. Light sigaralar piyasa oyunuyla masum gibi gösterilmektedir. Sigara endüstrisi, light sigaraların düşük nikotin içerdiğini yazmaktadır. Gerçekten de nikotin oranları diğer sigaralara göre daha düşüktür. Nikotin maddesi ciddi derecede bağımlılık yapmaktadır. Esrar ve kokain maddelerinden daha güçlü bağımlılık yapıcı özelliği bulunmaktadır.

Sigaranın içinde 4000’den fazla kimyasal madde yer almaktadır. Sigaradaki Kanser Yapan Maddeler yazısına bakabilirsiniz. Sigara ile birlikte alınan nikotin maddesi ile bağımlılık gittikçe artmaktadır. Nikotinden alınan mutluluğun seviyesini artırmak için giderek daha fazla sigara içilmektedir. Light sigaralarda nikotin daha az olduğu için çok daha fazla içilmektedir. Yarım paket içen bir kişi zamanla günlük 1-2-3 pakete kadar sigara içim adedini artırmaktadır. Bu yüzdende light sigara içildiği zaman normal sigaraya göre oluşturduğu riskler azalmamaktadır, hatta risklerde artışlar bile olabilmektedir.

Sigara Bağımlılığına Karşı Anne ve Baba

Sigara Savunma Sistemini Yıkıyor

Sigara endüstrisinin hedefinde genelde gençler ve bayanlar bulunur. Kadınlar bu tür konularda daha duyarlı olduğu için light sigaranın normal sigaraya göre daha az zararlı olduğu sandıkları için kullanabilmektedirler. Sigara bağımlılığını yenemeyenler light sigaralara yönelebilmektedir. Gördüğünüz gibi light sigaraların normal sigaralarından zarar verme adına farkı yoktur. Sigara paketi almayıp tütününü kendisi saranlar da aynı şekilde tütünlerin zararlarına maruz kalmaktadır. Tütün ve tütün ürünleri bağımlılık yaptığı için bu döngüden kişi çıkamamaktadır.

Sigaradan çekilen her duman vücuttaki hücrelere zarar vermektedir. Vücut belirli bir zaman sonra çökmeye başlar ve hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur. Özellikle bir çok kanser türü sigaranın içilmesiyle ortaya çıkar. Vücudun savunma sistemi sigaradan gelen zararlı maddeleri kaldırabildiği kadar kaldırıyor, kaldıramadığı zaman ise vücutta bir sürü hastalığın ortaya çıkmasına engel olamaz. Bu durum sigaranın içilme süresi, adedi ve kişinin direnciyle alakalıdır. İnsanlar doğallıktan uzaklaştıkça hastalıkların artması da o oranda artmaktadır.

Light Sigaranın Zararları-Doç. Dr. Mehmet Atilla Uysal’ın videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir