SağlıkYaşam

Lifli Beslenmenin Önemi

Lifli Beslenmenin Önemi yazımızda sağlıklı beslenmede ve bağırsak sağlığını korumada liflerin önemini, lifsiz gıdaların neler olduğunu ve günlük lif alım miktarını yazdık.

Lifler

Lifler aslında bir çeşit karbonhidrattır. Sebzelerin, meyvelerin, kuru baklagillerin, yağlı tohumların yapısında bulunurlar. Bunlar vücuttaki sindirim enzimleri tarafından pek sindirilemezler. Lifler çözülebilir ve çözülemeyen lifler olarak ikiye ayrılır. Çözülebilir lifler mideye girdiğinde sindirim enzimleriyle ve suyla birleşerek jelatinimsi bir maddeye dönüşürler. Bu madde bütün iç organları, sindirim organlarını sıvıyarak ince bağırsağın, kalın bağırsağın ve midenin korunmasını sağlar. Ayrıca bağırsaklarımızda bulunan iyi bakterilerin artmasını, bağışıklık sistemimizin kuvvetlenmesini sağlamaktadır. Çözülemeyen lifler ise jel maddesini oluşturmazlar. Bunlar hacim oluşturur ve bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlayarak kabızlığın geçmesini sağlarlar.

Lif Kaynağı Salata Yapımı
Lif Kaynağı Salata

Lifli Beslenmenin Sağlık Açısından Önemi

Bu yüzden lifli beslenme genel beslenmede çok önemlidir ve bağırsak sağlığı içinde gereklidir. Metabolizmanın çalışmasında ve kilo vermede oldukça etkilidir. Lif denildiğinde aklınıza sünger ve süpürge gelebilir. Çözülebilir lifler sünger etkisi yaparken, çözülemeyen lifler süpürge görevi görür. Çözülebilir lifler çoğalarak karnı tok tutarken, çözülemeyen lifler bağırsaktaki toksin maddeleri temizler. Lifli beslenme günümüzde de çok önemlidir. Fast food gıdaların ve hazır gıdaların tercih edilmesinden dolayı vücuda yeteri kadar lifli gıda alınamayabiliyor. Daha hızlı yeme şekli sağlıksız bir beslenme şeklidir ve liften uzaklaşılmasına neden olur. Fazla kilo, diyabet, hipertansiyon ve birçok kanser türü bu şekilde ortaya çıkmaya başlar. Farkında olmadan yediğiniz sağlıksız yiyecekler sizi hasta edecektir. Yenilen yiyeceklerden sadece keyif alınmaması ve gerçek anlamdan vücudun beslenmesi gerekir. Yemek yerken doymak, lezzet almak ve gerekli besinleri doğru şekilde almak çok önemlidir.

Lifli Besleme ve Bağırsak Sağlığı

Bağırsaklarda bulunan kötü bakterileri şeker ve yağ besler. İyi bakterileri probiyotik ve prebiyotik gıdalar besler. İyi bakterilerinizin çoğalması sizi sağlıklı yapacaktır. Mutluluk hormonunun da çoğunun bağırsaklar tarafından salgılandığını hatırlatırsak mutlaka bağırsaklarınıza iyi bakmalısınız. Lifli beslenmek için sofranızdan salataları eksik etmeyin. Her sofrada bir çeşit sebze yemeği bulundurun. Yağlı tohumları yani kuru yemişler her gün biraz tüketin. Haftada 2-3 gün kuru baklagil tüketin. Meyve tüketimini ihmal etmeyin. Armut, incir, kayısı lif bakımından iyidir.

Günlük Lif Alımı ve Fazla Lif Alımının Zararları

Günlük lif alımı kadınlar için 25 gram, erkekler için 30-38 gram kadar alınması önerilmektedir. Fazla lif alımında çok fazla ishal atakları yaşanabilir. Lif alımında da ölçülü olmak zorundasınız. Demir ve çinko mikro elementlerin emilimi yavaşlar. Vitaminler tam anlamıyla emilemez. Sürekli gaz problemi yaşayabilirsiniz. Şişkinlik hissi oluşabilir.

Lifli Beslenmenin Önemi-Dr. Ayça Kaya’nın videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir