Lavanta Bitkisinin Para Kazandırması

Lavanta Bitkisinin Para Kazanmadaki Önemi

Ekonomi ve Para Haber Sağlık Tarım ve Hayvancılık

Lavanta Bitkisinin Para Kazanmadaki Önemi yazımızda lavantanın bir ülkeye nasıl katma değeri yüksek bir getirisi olduğunu, Fransa’nın nasıl bu konu üzerinden para kazandığını ve lavantanın faydalarını yazdık.

Lavanta Bitkisinin Para Kazanmadaki Önemi-Katma Değerinin Yüksek Olması

Lavanta bitkisi katma değeri çok yüksek bir bitkidir. Lavantanın yağı çıkarıldığında çok değerli olmaktadır. Lavanta kokusu, sabunu, yağı v.s bir sürü değişik türü ile satılmaktadır. Ülkemizde yabani lavanta çıkmaktadır. Orijinal lavanta gibi değeri yüksek değildir. Ülkemiz genellikle lavanta yağını Bulgaristan’dan ithal etmektedir. Ülkemizin kırsal kentlerinin kalkınması için katma değeri yüksek bitkiler ve ürünler üretmesi gerekiyor. Lavanta gibi bitkiler ülkenin hızlı kalkınmasını sağlayacaktır. Madem ki teknolojik ürün üretemiyorsun o zaman katma değeri yüksek ürünlerini çeşitlendirmek zorundasın. Her tarafımız toprakla çevrili olmasına rağmen lavantayı bile ithal ediyoruz. Bu durum çok can sıkıcıdır.

Lavanta Bitkisinin Para Kazandırması
Fransa Provence lavanta kenti

Dünyanın En Büyük Lavanta Üretim Yeri Fransa

Fransa’nın Provence bölgesinde çok fazla lavanta üretimi yapılmaktadır. Hala doğallığını korumayı başarmış bu bölge, Fransa’nın lavanta üretiminde söz sahibi olmasını sağlamıştır. Provence, Fransa’nın en güneyinde yer alır. Bu bölge yüz yıllardır kendi kimliği korumaktadır. Hem turistik yer hemde lavanta merkezi halindedir. Lavanta bitkisi sarp kayalıklarda yetişmektedir. Su ihtiyacı yoktur. Dünya üzerindeki lavanta üretiminin %60’ı Provence bölgesinden karşılanmaktadır. Fransızlar bu işi müthiş bir şekilde turizm ekonomisine çevirmişlerdir. Turistler, otellerinde tüm lavanta ürünlerinin bir örneğini bulabilmektedir. Her yıl binlerce turist lavantaları görmeye gelmektedir. Bölge doğal güzelliğini ve ekonomisinin çoğunluğunu lavantaya borçludur. Turistler, sokaklara çıktıklarında lavanta tarlalarını görebiliyorlar. Hediyelik eşya dükkanlarından tüm lavanta ürünlerini satın alabiliyorlar. Fransa ekonomisine müthiş bir katkısı olmaktadır. Lavanta yağı, lavanta kolonyası, lavanta sabunu, lavanta şampuanı, esans, lavanta çayı, lavanta doldurulmuş hediyelik oyuncaklar, süs eşyaları aklınıza gelebilecek tüm malzemeler satılmaktadır. Lavantadan para kazanılması asıl amaçtır. Fransa arge çalışmalarına bütçe ayırarak lavantasını daha da geliştirmektedir.

Lavanta Bitkisinin Para

Lavanta Bitkisinin Para Kazanmadaki Önemi-Lavanta Niye Çok Önemli?

Öncelikle katma değer oluşturmaktadır. Siz lavantayı eker ve büyütürsünüz ardından ondan çok fazla değeri yüksek ürün elde edersiniz. Girişimcilik gibi bir şey yapmış olursunuz. Lavantanın yetiştirildiği bölgeye zenginlik katmaktadır. İşsizliğin önüne geçerek istihdam oluşturmaktadır. İhraç ederseniz oradan da çok fazla gelir elde edersiniz. Ülkenin büyümesini sağlarsınız. Lavanta kullanımı diğer sektörlere de destek verir. Lavantanın görseli güzel olduğu için turisti o bölgeye çeker. Bu da yine ekonominin canlanmasını sağlamaktadır.

Lavanta

Lavantanın Faydaları

Migren ve astım hastalıklarında kullanılmaktadır. Kokusunun sakinleştirici özelliği vardır. Kuvvet ve ferahlık vermektedir. Cilt hastalıklarının çözümünde kullanılmaktadır. Romatizma şikayetlerini azaltır. Karaciğerin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Saçlara güç verir. Böcek ısırıklarına iyi gelmektedir.

Ülkemize ait bir lavanta çeşidi üretilmesi halinde çok iyi bir kazanç sağlayabiliriz. Devletin ve bilim adamlarının bu işe ağırlık vermesi gerekiyor. Diğer ülkelerin nasıl kazandıklarını ve yatırım yaptıklarını görüyoruz. Lavantanın çolak yerlerde çıktığını unutmamak gerekiyor.

Lavanta Bitkisinin Para Kazanmadaki Önemi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir