Araçlar

Lamborghini Urus

Lamborghini Urus yazımızda Lamborghini’nin kuruluş hikayesini, Lamborghini’nin önemli modellerini ve Lamborghini Urus’un tanıtımını yazdık.

Lamborghini Urus-Ferruccio Lamborghini
Ferruccio Lamborghini

Lamborghini

Lamborghini markasını kuran Ferruccio Lamborghini‘dir. Ferruccio Lamborghini 28 Nisan 1916, Renazzo, İtalya‘da doğmuştur. 1960 yılında en önemli traktör imalatçısı haline gelmiştir. Arabaları ve mekaniği çok severdi. Ferruccio Lamborghini traktörlerinde yanında super sport arabalara merakı olan birisiydi. O dönemlerde kendisine ait 4-5 tane ferrarisi bulunmaktaydı. Kendi geliştirmiş olduğu fikirleri Ferrari’nin kurucusu Enzo Ferrari‘ye aktarmak istemiştir fakat Enzo, Ferruccio’nun fikirlerini önemsemiştir. Bu duruma Ferruccio Lamborghini çok kızmıştır. 1962 yılında dünyanın en iyi super sport arabasını yapmaya o zamanlar karar vermiş ve 1963 yılında ilk super sport araba üretim fabrikasını İtalya’da açmıştır.

Lamborghini Huracan
Lamborghini Huracan

Lamborghini Arabaları

İlk modeller Lamborghini 350 gtv piyasaya buradan sunulmuştur. 1965 yılında çıkarılan Lamborghini miura efsane super sport araba modelleri arasında yer almaktadır. 1970’li yılların ortasında çıkan Lamborghini countach’tan günümüzde yapılan Lamborghini Urus için çokça yardım alınmıştır. 1980’lerde ilk defa SUV model Lamborghini lm002 üretilmiştir. Lamborghini daha birçok ünlü araç modeli ile günümüze kadar gelmiştir. Lamborghini 2016 yılında toplamda 3500 tane araç üretmiştir. Lamborghini Urus modeli için yeni bir fabrika kurmuşlardır. Lamborghini Urus SUV model olarak dikkat çekmektedir. Şuanda imalatta Lamborghini huracan ve Lamborghini aventador yer almaktadır. Lamborghini huracan ve Lamborghini aventador performans ve hız otomobilleri olarak satılmaktadır.

Lamborghini Urus Modeli
Urus

Lamborghini Urus

Lamborghini Urus’un tanıtımı büyük bir gösteri ile yapılmıştır. İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni’ninin de katıldığı açılış, aracın önemini göstermektedir. Elde edilen bilgilere göre Lamborghini Urus dünyanın en hızlı super sport suv modeli olarak gösterilmektedir. 4 litrelik 8 silindirli çift turbolu 650 beygir gücünde bir motora sahiptir. Tork değeri 850 newton metredir. 4 çeker bir otomobildir. 8 çift kavrama otomatik vites kutusuna sahiptir. 0-100 km arası hızlanmayı 3.6 saniyede gerçekleştirmektedir. 300 km’lik bir maksimum hızlanmaya sahiptir.

Lamborghini Urus’un tasarımı ise vahşi bir havasının olduğunu bize göstermektedir. Otomobilin spor görünümünü sağlayan cam gövde oranının aracın arka kısmına doğru gittikçe azalmasıdır. Arka ve ön kısımlarında ince işçilik de aracın karizmasını arttırmıştır. Lamborghini Urus’un 5 metrenin üzerinde bir uzunluğu bulunmaktadır. Genişliği 2 metre ve yüksekliği 1,64 metre kadardır. 2.2 ton ağırlığına sahiptir. 2018 yılının ortalarında tam olarak hazır hale gelecek ve satışı yapılmaya başlanacaktır.

Web site: lamborghini.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir